Nie je to tak dávno, čo sa ministerka Dolinková spolu s riaditeľom Univerzitnej nemocnice Martin Petrom Durným a primátorom mesta Martin chválila podpisom zmluvy na výstavbu novej martinskej nemocnice.
Tento projekt je financovaný z Plánu obnovy a odolnosti. Prvé verejné obstarávanie bolo neúspešné, druhé sa naťahovalo až do apríla 2024. Na jeho ukončenie čakali naozaj všetci, veď táto investícia predstavuje po dlhých rokoch jednou z najväčších investícií v regióne.
Z dôvodu urýchlenia výstavby vyhlásila Univerzitná nemocnica Martin (UNM) ešte v roku 2023 verejné obstarávanie na tzv. zemné práce, ktoré bolo ukončené v marci 2024. Podľa dostupných informácií na profile VO túto zákazku vyhrala spoločnosť MBM-GROUP, a.s. s najnižšou ponukovou cenou. Zmluva zo strany zhotoviteľa bola podpísaná už 11.marca 2024. Dátum podpisu na strane UNM chýba, avšak zmluva bola zverejnená až 29.mája 2024. Vyhodnotenie finančnej a najmä časovej úspory tohto kroku je zjavné už na prvý pohľad. Zdá sa však, že táto zmluva sa nerealizuje.
Kopať začal až výherca tendra na výstavbu Univerzitnej nemocnice sv. Martina (UNsvM) – konzorcium vedené spoločnosťou Adifex – Hornex – DSC – SYTIQ. Prvé problémy avizovali obyvatelia mestskej časti Podháj – Stráne, ktorí poukázali na vysokú frekvenciu pohybu nákladných áut s výkopovou zeminou do lokality, ktorá nie je na tento účel určená.
Predmetom diskusií na sociálnych sieťach sa následne sa stala dokonale poslanecky pretlačená verejná obchodná súťaž mesta Martin na bezúčelový prenájom pozemkov v blízkosti lokality, ktorá je aktuálne zavážaná zeminou z výstavby.
Nelegálnosť tohto kroku
Fakty sú nasledovné. Zhotoviteľ novej martinskej nemocnice vyváža zeminu z výkopových prác na pozemok na Bukovinách – mestská časť Podháj – Stráne, parcelné číslo 7419/1 k.ú. Martin, Obec Martin (LV č. 3734).
Zhotoviteľ ani nemocnica nemajú žiadny vlastnícky vzťah k pozemku, kam sa robí vývoz a ani povolenia na uloženie zeminy. Podľa zamestnancov Mestského úradu v Martine, ktorí redakcii ozdravme tieto informácie pod zárukou anonymity poskytli, sa tak deje na základe ústnej dohody zhotoviteľa a primátora Jána Danka, na čo mu zákon nedáva právo.
Mesto Martin síce 19. júla 2024 zverejnilo zmluvu so spoločnosťou Adifex, v ktorej je uvedené, že Adifex dňa 17. 7. 2024 požiadal o výkup 70-tich panelov, avšak zmluva neobsahuje nič o vývoze a uskladňovaní zeminy. V zmluve je tiež uvedené, že poverený zamestnanec mesta Martin na mieste „určí betónové panely tak, aby boli vyberané v súvislom páse a aby po ich vybratí ostal zachovaný dostatočný spevnený povrch pozemku“.
Na zverejnenej zmluve tiež nefigurujú dátumy, avšak ak zmluva nadobúda účinnosť až deň po dni zverejnenia v centrálnom registri zmlúv, je jasné, že na pozemkoch mesta Martin sa začalo s činnosťou Adifexu dávno pred nadobudnutím jej účinnosti. Problém takéhoto konania spočíva v nelegálnosti tohto konania a úplne bezcharakternej snahe zamiesť to pod koberec.
Porušenie zmluvy?
Zmluva so zhotoviteľom myslí i na potrebu vývozu odpady s výkopových či stavebných prác. Zároveň v zmluve o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti č.893/2022, v zmysle jej Dodatku č.1 , ktorý je zverejnený na v centrálnom registri zmlúv je v článku 4.10 uvedené:
„Prijímateľ je povinný zabezpečiť, aby bol Projekt v súlade s princípom „výrazne nenarušiť“ v súlade s čl. 5 ods. 2 Nariadenia (EÚ) 2021/241 a spĺňal všeobecne záväzné právne predpisy v oblasti energetiky, klímy a životného prostredia.... Projekt nemôže výrazne narušiť žiaden z environmentálnych cieľov (zmiernenie zmeny klímy; adaptácia k zmene klímy; udržateľné využívanie a ochrana vodných a morských zdrojov; prechod na obehové hospodárstvo; prevencia a kontrola znečisťovania; ochrana a obnova biodiverzity a ekosystémov) uvedených v čl. 17 nariadenia o taxonómii v zmysle Výzvy. V prípade porušenia uvedenej povinnosti ide o podstatné porušenie Zmluvy podľa článku 11 VZP.
Podľa platnej zmluvy je teda zhotoviteľ Adifex – Hornex – DSC – SYTIQ zaviazaný dodržiavať podmienky nakladania s odpadmi, keďže je ich pôvodcom. Zhotoviteľ je povinný evidovať' vznik a nakladanie s odpadmi v súlade s právnymi predpismi a požiadavkami uvedenými v súťažných podkladoch a/alebo v Opise predmetu zákazky. Stavebný dozor a/alebo Objednávateľ majú právo kedykoľvek vyzvať zhotoviteľa na predloženie dokladov, z ktorých bude vyplývať množstvo odpadov a spôsob nakladania so vzniknutými odpadmi a/alebo recyklácie odpadov v danom mesiaci.
Ilegálna činnosť
Ilegálna činnosť vyvoláva niekoľko zásadných problémov. Prvý problém sa objavuje už vo vzťahu k verejnému obstarávaniu, ktoré má tzv. podmienky účasti. V rámci súťaže na zhotoviteľa nemocnice bola jednou z podmienok účasti požiadavka na „preukázanie uplatnenia environmentálnych opatrení, resp. preukázania zavedeného systému riadenia zohľadňujúceho ochranu životného prostredia“, čo musí byť použité pri plnení zmluvy.
S finančnou náročnosťou týchto opatrení, t.j. výkopu a uskladnenia/recyklácie výkopovej zeminy musel uchádzač uvažovať už v rámci svojej ponuky. Jednou z úloh projektového tímu má byť aj kontrola plnenia zmluvných podmienok, ktoré zhotoviteľ má. Medzi tie patrí aj bezpečné a legislatívne ošetrené nakladanie s odpadom, v tomto prípade so zeminou. Projektový tím, ktorí riadi výstavbu nemocnice v Martine, však prešiel niekoľkými vlnami personálnych zmien.
Je jednoznačne preukázateľné, že zemina z výkopu pre novú nemocnicu v Martine je ilegálne uskladňovaná na mestských pozemkoch so súhlasom vedenia mesta a s vedomím Univerzitnej nemocnice Martin. Skladovanie výkopovej zeminy upravuje Vyhláška Ministerstva životného prostredia č. 371/2015 Z.z., §26b Žiadosť o súhlas na skladovanie výkopovej zeminy pre pôvodcu odpadu.
Podľa platnej legislatívy musí mať „Pôvodca“ (v tomto prípade ten, kto má stavebné povolenie, teda Univerzitná nemocnica Martin) súhlas (povolenie), ak výkopovú zeminu ukladá na iný ako stavebný pozemok. Zároveň k pozemku musí preukázať vlastnícky vzťah (nájom, LV). Súhlas vydáva okresný úrad Odbor Životného prostredia.
Mesto neodpovedá, nemocnica áno. O stanovisko sme požiadali hovorcu mesta Martin Miroslava Hamara ako i asistentku primátora Moniku Bliskovú, avšak na náš email ani na sms hovorca nereagoval do uzávierky nereagovali.
Dodatočne však prišla odpoveď od hovorcu mesta Martin Miroslava Hamara, ktorý v mestskom stanovisku uviedol „Mesto Martin v snahe podporiť výstavbu Univerzitnej nemocnice svätého Martina - Nemocnice budúcnosti Martin, ktorá bola zákonom zadefinovaná ako strategická investícia a v snahe pomôcť splneniu termínu vyplývajúcemu z Plánu obnovy, vydalo súhlas spoločnosti Adifex, a.s. na uloženie výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu pre stavbu (pozn. nejde o ornicu alebo nebezpečný odpad) pod podmienkou, že spoločnosť Adifex, a.s. dodrží všetky legislatívne podmienky a ustanovenia pre ukladanie vedľajšieho produktu dotknutej stavby". Ako vo svojom stanovisku dodal Hamar „Spoločnosť Adifex, a.s. o súhlas s dočasným uložením výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu oficiálne požiadala listom zo dňa 25.7.2024, ku ktorému priložila aj odborný posudok z analytickej kontroly. Následne im bol udelený predmetný súhlas na dočasné uloženie výkopovej zeminy - vedľajšieho produktu, ktorý prikladáme v prílohe."
Podľa slov hovorcu mesta Miroslava Hamara na základe súhlasu, spoločnosť Adifex, a.s. zodpovedá za dodržanie všetkých predpisov na úseku životného prostredia, nakladania s odpadmi a súvisiacimi predpismi, aby pri uložení výkopovej zeminy došlo v čo najmenšej možnej miere k zásahom do životného prostredia, ochrane prírody a krajiny, ochrane a bezpečnosti osôb a majetku. Spoločnosť Adifex, a.s. sa zároveň zaviazala znášať všetky náklady súvisiace s uložením výkopovej zeminy a preberá na seba zodpovednosť za všetky činnosti spojené s prevozom, umiestnením, uložením, úpravou ložiska a jeho zabezpečením.
O stanovisko sme požiadali aj Univerzitnú nemocnicu v Martine.Hovorkyňa Katarína Kapustová uviedla v reakcii UNM nasledovné: „Áno, samozrejme o daných skutočnostiach vieme. Nakoľko je výstavba UNsvM strategickou investíciou štátu, v súlade so zákonom 142/2024 Z.z. o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície vydalo mesto Martin v záujme urýchlenia výstavby novej nemocnice v mesiaci júl súhlas k dočasnému uskladneniu výkopovej zeminy na uvedenej parcele, ako aj na ďalších parcelách. Uvedená lokalita bola zvolená na základe dohody mesta Martin so zhotoviteľom. Realizácia zemných prác sa vykonáva v súlade s uzavretou zmluvou o dielo a zhotoviteľ je povinný všetky ním spôsobené škody na dotknutej infraštruktúre dať do pôvodného stavu“.
Touto odpoveďou však len potvrdila podozrenia z porušenia právnych predpisov. V prvom rade Zákon o strategických investíciách v §16 jednoznačne vymedzuje Vstup na cudzie pozemky, konkrétne v článku 1 je uvedené: „Investor a osoby zabezpečujúce výstavbu strategickej investície môžu vstupovať na nezastavané pozemky v okolí strategickej investície, cesty a miestne cesty a vykonávať nevyhnutné opatrenia na účely výstavby, dozoru a na iné účely súvisiace s výstavbou strategickej investície. Pred vstupom na nezastavané pozemky v okolí strategickej investície, cesty a miestne cesty je investor povinný túto skutočnosť vopred oznámiť, na oznámenie sa vzťahuje § 7 ods. 3.“.
Pozemky, na ktoré upozorňujeme, sa ani omylom nenachádzajú v okolí strategickej investície a na týchto pozemkoch sa nerealizujú žiadne „nevyhnutné opatrenia“, ale je na nich vytváraná skládka výkopovej zeminy.
Zároveň nemocnica potvrdila, že súhlas uskladnenia zeminy je nielen na uvedenej parcele, ale aj na ďalších parcelách, čo znamená, že verejná obchodná súťaž, ktorú mesto realizuje, môže byť dopredu zmanipulovaná a je len formálnym krytím týchto aktivít s cieľom ich legalizácie.
Napriek zákonu o strategických investíciách stále platia aj ostatné zákony a ani nemocnica ani investor nedisponujú min. nájomnou zmluvou na tento pozemok (vyššie uvedená citácia z Vyhlášky MŽP). Do tohto kontextu tiež vôbec nesedí zmluva na „odkúpenie panelov“. Rozpor je aj so Zákonom o obecnom majetku, najmä v časti týkajúcej sa nakladania s majetkom obce.
Podľa zdrojov, ktoré sa s redakciou rozprávali pod zárukou anonymity z Mestského úradu Martin ako aj z vnútra projektového tímu nemocnice, mesto Martin aj nemocnica vedia, že konajú ilegálne.
Vedenie mesta v tejto súvislosti zaúkolovalo právne oddelenie MsÚ tento problém spätne riešiť a legalizovať vzniknutú situáciu (žeby už spomínanou zmluvou na panely?). Ak podľa nemocnice dalo mesto súhlas na uskladnenie, načo potom riešilo zmluvu na výkup panelov. Vyjadrenie nemocnice je možné touto zmluvou rozporovať. Nehovoriac o tom, že žiadny súhlas nebol redakcii poskytnutý na overenie týchto tvrdení. Zamestnanci Mestského úradu Martin preto vykonali obhliadku miesta tejto nelegálnej skládky.
Okrem toho, že si len potvrdili vyššie uvedené fakty a overili nehospodárne nakladanie s majetkom mesta Martin, zistili, že materiál z výkopu na túto a už môžeme jednoznačne povedať „skládku“ vozia po inej ako dohodnutej trase. Okrem navýšeniu nákladov, ktoré určite vzniknú pri kalkulácii dopravy na miesto vývozu, dochádza k znečisťovaniu mesta a ničeniu cestných komunikácií (viď priložené foto Tomčianskej ulice).
Zdroj: autor
Ukladanie zeminy na pozemok nie je zo strany MsÚ a ani UNM kontrolované a dochádza k poškodzovaniu zelene, čo absolútne nespĺňa kritériá environmentálneho manažmentu (viď foto uloženej zeminy).
Zdroj: autor
Záver je jasný. Mesto Martin kompletne odignorovalo postup, akým malo postupovať. K tomuto účelu neexistuje spracovaný projekt uskladnenia zeminy, zmluvne ošetrené vlastnícke práva a bol obídený schvaľovací proces na úrade Životného prostredia.
Vedenie mesta zrejme dúfa, že takto uložená zemina bude jeho majetkom a bude s ňou môcť nakladať (aj keď nevieme, či to bolo predmetom dohody). Pričom si neuvedomilo, že relatívne kvalitná ornica príde na skládku ako prvá, a bude následne prekrytá štrkom a ílom. Okrem toho je nezmysel voziť zeminu cez celé mesto Martin.
Zhotoviteľ si mohol už vopred prenajať pozemky v blízkosti staveniska, čo by bolo určite ekonomickejšie, rýchlejšie a environmentálne menej zaťažujúce. Takto sa prevozí x litrov nafty, čo zaťaží životné prostredie a súčasne ťažké stroje pomaly zlikvidujú všetky cesty v meste od Národného cintorína až po lokalitu Bukoviny.
Nie je tiež jasné, či je uloženie zeminy dočasný stav, alebo zhotoviteľ plánuje uložiť na takto vzdialených mestských pozemkoch celý objem výkopu UNsvM, k čomu možno vedie už spomínaná verejná obchodná súťaž. A ako potvrdila nemocnica, objem tejto vznikajúcej skládky sa môže zväčšiť.
Natíska sa tiež otázka, či s touto alternatívou počítal zhotoviteľ už v čase predloženia ponuky a podpisu zmluvy. Ak áno, tak problém by bol oveľa väčší. Každý zhotoviteľ musí v čase predloženia ponuky vedieť, kde a za akých podmienok uskladní/zrecykluje zeminu, pretože to je jednou z podmienok účasti. Ako uvádza UNM, „uvedená lokalita bola zvolená na základe dohody mesta Martin so zhotoviteľom“.
To znamená, že zhotoviteľ v čase predloženia ponuky a podpisu zmluvy buď nemal jasno, ako so zeminou naloží, alebo už dopredu vedel, že s primátorom môže robiť „dohody“, aké bude potrebovať. V každom prípade to nie je v poriadku.
Z celého postupu je zrejmá nekompetentnosť a konanie primátora mesta Jána Danka ako aj riaditeľa Petra Durného, ktorí ignorujú právne postupy. Oháňať sa zrýchlením výstavby nie je namieste, pretože výstavba mohla byť minimálne o 3 mesiace urýchlená podpisom a realizáciou zmluvy so spoločnosťou MBM Group, a.s.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.