Správne konanie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou voči Všeobecnej zdravotnej poisťovni pokračuje. 14. 08. 2024 uložil VšZP povinnosť vypracovať a predložiť na schválenie ozdravný plán v lehote 10 dní od právoplatnosti rozhodnutia.
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začal 5. 8. 2024 správne konanie vo veci uloženia povinnosti Všeobecnej zdravotnej poisťovni vypracovať a predložiť na schválenie ozdravný plán.
Podľa tlačovej správy ÚDZS „po nahliadnutí a oboznámení sa so všetkými podkladmi v spisovej dokumentácii (dňa 12.8.2024) doručila VšZP dňa 13.8.2024 úradu písomné vyjadrenie, že nemá k začatiu správneho konania a jeho dôvodom žiadne námietky a nebude sa k uvedenému písomne vyjadrovať“.
Chronológia ďalšieho postupu
ÚDZS nariadil vypracovanie ozdravného plánu v stredu 14. 8. 2024. V súlade so zákonom má VšZP možnosť uvedené rozhodnutie úradu napadnúť podaním rozkladu v lehote 15 dní od doručenia, resp. oznámenia tohto rozhodnutia. V prípade podania rozkladu by toto rozhodnutie nenadobudlo právoplatnosť a o rozklade by rozhodoval druhostupňový orgán úradu.
Ak VšZP nepodá voči rozhodnutiu ÚDZS o nariadení ozdravného plánu, tak ho môže štátna poisťovňa predložiť prakticky okamžite, ale najneskôr vo vyššie uvedenej lehote 10 dní od právoplatnosti rozhodnutia. Toto obdobie sa môže využiť na komunikáciu so zástupcami jednotlivých častí zdravotníckeho sektora, ktorých sa ozdravné opatrenia týkajú. Podľa informácií ozdravme sa Všeobecná zdravotná poisťovňa zatiaľ nevzdala možnosti podať voči rozhodnutiu ÚDZS rozklad. Zároveň podľa identických zdrojov, tak VšZP učiní a ozdravný plán zašlú ÚDZS na schválenie 26.08.2024.
Ďuriš skončil, kto ho nahradí nie je oficiálne jasné
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková tento týždeň z funkcie generálneho riaditeľa odvolala Michala Ďuriša, kto ho na čele poisťovne nahradí, zatiaľ oficiálne nie je jasné.
Zvyšnými členmi predstavenstva sú Matúš Jurových a Matej Fekete. Práve dvaja členovia predstavenstva budú zodpovední, aby v rámci ozdravného plánu navrhli a prijali také úsporné opatrenia, ktoré eliminujú negatívny trend vo vývoji hospodárenia a finančnej kondície, a súčasne sa v čo najmenšej možnej miere dotknú samotného poistenca.
Ako sa uvádza v tlačovej správe ÚDZS, ozdravný plán musí byť pred jeho predložením schválený predstavenstvom a dozornou radou VšZP, ako aj zástupcom jediného akcionára, Ministerstvom zdravotníctva SR.
Rola ÚDZS
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ozdravný plán schváli alebo zamietne, no v procese kreovania ozdravného plánu nie je priamo zapojený.
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič bol však počas uplynulých týždňov pomerne proaktívny aj pri samotnom procese tvorby úvodného nástrelu možných ozdravných opatrení VšZP, čo potvrdil aj v vo videodpocaste, ktorý sme pred časom uverejnili.
Túto aktivitu potvrdil ÚDZS aj vo svojej tlačovej správe, v ktorej uvádza: „úrad už dlhšie intenzívne komunikuje s VšZP a s MZ SR ohľadom možných úsporných opatrení, ktoré by štátnej poisťovni reálne pomohli dosiahnuť úspory a zlepšiť jej finančnú kondíciu. Úrad ale zdôrazňuje, že akékoľvek úsporné opatrenia voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti by mali byť realizované len vtedy, ak súčasné nastavenie ich zmluvných podmienok nie je primerané reálnej produkcii (poskytovaným zdravotným výkonom), a teda je objektívne nadhodnotené. V tom prípade by sa uvedené nemalo prejaviť v negatívnom dopade na poistencov“.
Úrad predložený ozdravný plán bude posudzovať okrem vyššie uvedeného aj z hľadiska jeho reálnej aplikácie v praxi a v kontexte zákonných povinností, ktoré má každá zdravotná poisťovňa voči svojim poistencom. Úrad preto schváli len taký ozdravný plán, ktorý bude garantovať zabezpečenie riadnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.