Zmenu kompetencií sestier a pôrodných asistentiek pripravil rezort zdravotníctva bez účasti stavovskej organizácie zastupujúcej sestry a pôrodné asistentky. Komora sestier sa mala možnosť k jej zneniu vyjadriť len v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Komentár je k vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR č. 208/2024 Z. z., ktorou sa určuje rozsah ošetrovateľskej praxe poskytovanej sestrou samostatne, samostatne na základe indikácie lekára a v spolupráci s lekárom a rozsah praxe pôrodnej asistencie poskytovanej pôrodnou asistentkou samostatne, samostatne na základe indikácie lekára a v spolupráci s lekárom.
Ministerstvo zdravotníctva SR, ako regulačná autorita v zdravotníctve novelizovalo vyhlášku, ktorou určilo odborné činnosti, ktoré môžu sestry vykonávať samostatne, alebo v spolupráci s lekárom. Verejnosťou obletela správa, že sestrám sa „zvyšujú kompetencie“, no realita je však úplne iná.
V úvode by som chcel upozorniť na to, že vyhláška týkajúca sa kompetencií sestier a rovnako aj pôrodných asistentiek je druhýkrát novelizovaná, pričom prvýkrát to bolo až po 13. rokoch (t.j. v roku 2018). V tomto období ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so Slovenskou komoru sestier a pôrodných asistentiek zadefinovali činnosti sestier a pôrodných asistentiek v nadväznosti na ich vzdelanie a požiadavky praxe.
Súčasnú zmenu kompetencií sestier a pôrodných asistentiek pripravilo ministerstvo zdravotníctva už bez účasti stavovskej organizácie zastupujúcej sestry a pôrodné asistentky. Komora sestier sa mala možnosť k jej zneniu vyjadriť len v štandardnom legislatívnom procese, t.j. medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Po analýze a vecnom posúdení vyhlášky musím pozitívne hodnotiť, že približne 85% jej obsahu je totožného s predošlým znením, resp. je len terminologicky upravená, cizelovaná. Pre verejnosť (a nie len tú laickú) sa môže zdať, že tých 15% navyše obsahuje nové kompetencie sestier.
Ministerstvo zdravotníctva pomenovalo len tie činnosti, ktoré už sestry v súčasnosti vykonávajú na základe svojej odbornej spôsobilosti, alebo „non lege artis“. O to, aby sestry tieto odborné činnosti nevykonávali mimo svojich právomocí, sa Komora sestier usiluje už roky. Poukazuje na potrebu efektívneho využitia získaných vedomostí sestier.
Vo vyhláške sa nachádza aj niekoľko nezrovnalosti, ktoré si tvorcovia vyhlášky pravdepodobne neuvedomili a tie sa pokúsim stručne popísať v niekoľkých oblastiach.
Prvá oblasť
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.