OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Riaditeľka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková: V roku 2050 bude v Českej republike chýbať 70 000 lôžok pre pacientov s demenciou

Mnohí pacienti nie sú v stave, ktorý by im umožňoval vrátiť sa do bežného života. Potrebujú pomoc v pobytových sociálnych službách, zariadeniach, ktoré poskytujú následnú zdravotnú starostlivosť alebo potrebujú poskytnúť domácu zdravotnú starostlivosť.

Riaditeľka Penta Hospitals CZ Barbora Vaculíková: V roku 2050 bude v Českej republike chýbať 70 000 lôžok pre pacientov s demenciou

© Vladislav Podracký

  • Rozhovory |  29.07.2024 |  Šimon Jeseňák

Barbora Vaculíková pôsobí vo funkcii CEO Penta Hospitals CZ. Časopis Forbes ju zaradil medzi najvplyvnejšie ženy v Českej republike a označil ju za prvú dámu zdravotníckeho impéria skupiny Penta a zároveň najvyššie postavenou ženou v českom zdravotníctve.

Zdravotnícke portfólio Penty v Českej republike momentálne predstavuje 10 zdravotníckych zariadení, niekoľko desiatok Alzheimer Homes po celej Českej republike.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako je na tom sieť Penta Hospitals v Českej republike
  • či sieť plánuje expandovať
  • aké faktory hrajú pri expanzívnej stratégii rolu
  • o následnej zdravotnej starostlivosti
  • o domácej zdravotnej starostlivosti
  • či je domáca zdravotná starostlivosť hradená z verejného zdravotného poistenia 
  • aká je vyťaženosť v Alzheimer Homes
  • či je umiestnenie pacienta v Alzheimer Home pre pacienta bezplatné alebo si klient časť nákladov hradí
  • či je image spoločnosti v Česku odlišnejší a pozitívnejší ako na Slovensku

V minuloročnom rozhovore partner Penty Václav Jirku avizoval, že na Slovensku Penta neplánuje ďalšie akvizície. Ako je na tom sieť Penta Hospitals v Českej republike, plánujete expandovať?

Sme v procese kontinuálnej expanzie. Dostali sme na to zelenú pred dvoma rokmi, kedy sme si definovali naše strategické odbory, v ktorých sa chceme rozvíjať. Penta Hospitals v ČR má aktuálne deväť 10 nemocníc akútnej následnej zdravotnej starostlivosti, tridsaťštyri Alzheimer Homes. Sú to domovy pre ľudí s Alzheimerovou demenciou a inými typmi kognitívnych chorôb. V portfóliu máme aj sieť všeobecných lekárov a najnovšie poskytujeme aj domácu zdravotnú starostlivosť.

Na našu expanziu sme sa pozerali z rôznych uhlov pohľadu. Jeden z nich je aj demografia, ktorá jednoznačne ukazuje, že Česká republika má nedostatok lôžok pre následnú zdravotnú starostlivosť. Momentálne je v Českej republike približne 60 00 lôžok pre pacientov s demenciou. Prevažujú lôžka, ktoré sú štátne, krajské a mestské. Naše Alzheimer Homes sú najväčším súkromným prevádzkovateľom lôžok pre pacientov, ktorí trpia demenciou alebo inými kognitívnymi ochoreniami. Naším najväčším konkurentom je spoločnosť Senecura a niekoľko menších poskytovateľov. Avšak podľa predikcií bude do roku 2050 chýbať 70 000 nových lôžok.

Je to spôsobené demografiou a starnutím populácie, do roku 2050 budeme mať o milión viac ľudí starších ako 65 rokov. Zároveň sa zvyšuje počet ľudí s Alzheimerovou chorobou. Náš najmladší pacient má 43 rokov. Hranica výskytu demencie sa znižuje.

Aké ďalšie faktory hrajú pri vašej expanzívnej stratégii rolu?

V českom zdravotníctve sa redukujú lôžka pre akútnu zdravotnú starostlivosť a dochádza k centralizácii super špecializovanej zdravotnej starostlivosti. Navyše aj české zdravotníctvo trpí nedostatkom lekárov. Znižuje sa dostupnosť akútnej zdravotnej starostlivosti v regiónoch. Doba hospitalizácie sa výrazne skracuje a pacienti sú z nemocníc prepúšťaní skôr. Mnohí pacienti, predovšetkým seniori, však nie sú v stave, ktorý by im umožňoval vrátiť sa do bežného života. Takže potrebujú pomoc v pobytových sociálnych službách, zariadeniach, ktoré poskytujú následnú zdravotnú starostlivosť alebo potrebujú poskytnúť domácu zdravotnú starostlivosť. Preto rozširujeme ponuku služieb o poskytovanie domácej zdravotnej starostlivosti.

Urobili sme si analýzu počtu lôžok v následnej zdravotnej starostlivosti. Rozdiel medzi Slovenskom a Českom je i v tom, že máme akútne a následné lôžka, ktoré sú súčasťou zdravotného systému. Všetky tieto lôžka sú riadené rovnako legislatívou. Máme však aj lôžka v pobytových sociálnych zariadeniach, ktoré však spadajú pod ministerstvo práce a poskytujú sa v nich len zdravotné služby, ktoré poskytujú zdravotné sestry. Podľa analýzy sme zistili, že nám chýbajú lôžkové kapacity následnej zdravotnej starostlivosti a následnej intenzívnej zdravotnej starostlivosti. Preto sme sa rozhodli pre expanziu týmto smerom.

Relatívne sa nám v tom darí a rastieme organicky (investíciami do následnej zdravotnej starostlivosti, do ktorej sme minulý rok investovali 500 miliónov korún= 19,7 milióna €) a anorganicky (akvizične). Investovali sme do navýšenia lôžkových kapacít, zvýšenia komfortu a kvality následnej a intenzívnej následnej zdravotnej starostlivosti.

Následná zdravotná starostlivosť bola vnímaná odbornou verejnosťou ale aj laikmi a poviem to pomerne expresívne ako odkalisko pre pacientov, s ktorými si nevie nikto rady. Snažíme sa šíriť povedomie o tom, že to tak nie je. Pacient sa do opatery následnej zdravotnej starostlivosti dostáva aj napríklad po ortopedickom výkone. Po takejto operácii pacient odchádza po 3-4 dňoch a prichádza napríklad aj do našich zariadení následnej zdravotnej starostlivosti, kde prebieha rehabilitácia. Až potom odchádza do domáceho ošetrenia. To isté sa dá povedať aj pri psychiatrii. Sú to hlavné oblasti našej expanzie.

Domáca zdravotná starostlivosť, ktorá súvisí s potrebou zdravotnej starostlivosti pre ľudí, ktorí nie sú schopní pokryť si svoje potreby po zdravotnej starostlivosti vo vlastnej réžii. Hovoríme napríklad o preväzovaní rán ale aj o poskytovaní domácej pľúcnej ventilácii alebo dialýze. Cieľom je udržať pacienta čo najdlhšie v domácej starostlivosti.

Tieto medinské výkony poskytuje zdravotná sestra?

Áno. Domácu zdravotnú starostlivosť predpisuje ošetrujúci lekár na štrnásť dní a následne musí pacient navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý pre pacienta predpisuje domácu zdravotnú starostlivosť a definuje presne, aké úkony má zdravotná sestra u pacienta urobiť.

Je táto služba hradená z verejného zdravotného poistenia?

Áno.

Dopláca niečo pacient?

Nie.

Core biznis pre Penta Hospitals teda bude alebo už je následná zdravotná starostlivosť a domáca zdravotná starostlivosť?

Následná zdravotná starostlivosť je súčasťou nemocničnej zdravotnej starostlivosti. Vytvorili sme nový koncept nemocnice, v ktorej sa poskytuje následná zdravotná starostlivosť a na inom poschodí, no v tej istej budove máme Alzheimer Home. V akútnej zdravotnej starostlivosti sa sústredíme na plánované operácie, napríklad na tie ortopedické. Naša expanzia prebieha v divízii hospitals je a v špecifických odboroch, v ktorých sme silní a vidíme aj dopyt po tejto zdravotnej starostlivosti.

Poisťovne nie sú ochotné zazmluvňovať nové typy zdravotnej starostlivosti, pretože majú k dispozícii limitované finančné prostriedky. Diskusia o zdrojoch v českom zdravotníctve je intenzívna a hovoríme o tom, či sme z verejných zdrojov schopní ufinancovať všetok dopyt po zdravotnej starostlivosti bezplatne bez spoluúčasti.

Nie je už dnes jasné, že z verejného zdravotného poistenia nedokáže Česká republika pokryť dopyt po zdravotnej starostlivosti?

Je. V minulých rokoch Česká republika výrazným spôsobom navýšila zdroje pre zdravotníctvo. Nebolo to úplne koordinované a veľký vplyv na dofinancovanie mala pandémia covidu-19, kedy sa do systému nalialo veľké množstvo finančných prostriedkov a narušila sa udržateľnosť systému. Aj preto sa dnes intenzívne hovorí o transformácii zdravotnej starostlivosti. My ako Penta Hospitals sme mali to šťastie, že sme stratégiu, ktorú budú raziť ministerstvo zdravotníctva ako i zdravotné poisťovne, sami stanovili. Chceme teda rozvíjať následnú a domácu zdravotnú starostlivosť.

Aká je vyťaženosť vašich domovov?

V Alzheimer Homes je obložnosť okolo 92%. Otvárame však aj nové domovy, kde je po otvorení istá nábehová krivka. Máme však vytvorené čakacie listiny, keďže dopyt je veľký.

Kvôli starnúcej populácii a demografii bude tlak na verejné financie enormný. Je umiestnenie pacienta v Alzheimer Home pre pacienta bezplatné alebo si klient časť nákladov hradí?

Alzheimer Homes je pobytová sociálna služba, kde sa poskytuje zdravotná starostlivosť. Financovanie je viaczdrojové a v prípade Alzheimer Homes existuje príspevok na starostlivosť zo sociálneho poistenia. Príspevok je odstupňovaný podľa stupňa postihnutia. Jeho výška je daná zákonom. Príspevok čerpá ten, kto sa o pacienta stará. Ak pacient čerpá starostlivosť doma a má priznaný príspevok, tak ho čerpá rodina. Ak je pacient v pobytovom zariadení, príspevok čerpá poskytovateľ.

Druhý zdroj financovania je rovnako daný zákonom a hovoríme o platbe pacienta za ubytovanie a stravu. Tento príspevok je vo výške 530 korún za jeden deň (20,89 €). Tretím zdrojom financovania je úhrada z verejného zdravotného poistenia za prácu zdravotných sestier. V týchto zdravotných zariadeniach sa trvale nachádzajú len zdravotné sestry, nie lekári. To sú tri základné zdroje financovania.

Nad rámec úhrady z týchto zdrojov je aj doplatok od rodiny za ubytovanie a stravu. Tento doplatok si určuje každé zariadenie. Je to mandatórna platba daná zákonom. Ak pacient alebo jeho rodina nie je z ekonomických dôvodov schopná tieto náklady hradiť, tak pre tieto prípady existujú dotácie z krajov. Niektoré naše zariadenia sú zaradené do týchto krajských sietí a na poskytovanie tejto zdravotnej starostlivosti môžu čerpať dotácie.

Dá sa povedať, že vaše Alzheimer Homes sú určené pre bonitnejších klientov?

Doplatky v určitej miere platia vo všetkých zariadeniach v Českej republike. Snažíme sa poskytovať kvalitnejšie služby predovšetkým pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Naše ceny sú porovnateľné s konkurenciou. Máme aktuálnu analýzu, z ktorej vyplýva, že v Prahe sme spravidla do 10% drahší, naopak v regiónoch sme lacnejší, nebo na rovnakej úrovni ako konkurencia.

Nie sme teda určení len pre najbohatších, no v portfóliu máme aj prémiové zariadenia, ktoré nie sú dostupné pre všetkých. Priemerný dôchodok je okolo 20 000 korún (788€), takže naše služby sú dostupné pre väčšiu časť obyvateľstva.

Sústredíte sa na expanziu okolo Prahy alebo v celej republike?

Chceme expandovať všade. Do piatich rokov chceme narásť o 100%, no priestor na expanziu je ešte omnoho väčší. Expandujeme buď tak, že kúpime zariadenia od našej konkurencie. Nedávno sme prevzali jedenásť domovov od Banky Creditas. Touto akvizíciou sme zdvojnásobili našu sieť. Následne sme doplnili i ďalšie akvizície. Trh nie je však natoľko likvidný, aby sme dokázali dosiahnuť cielenú veľkosť siete len nákupmi.

Rozhodli sme sa vybudovať aj nové zariadenia, prvé z nich bolo v Bystrici nad Pernštejnom a sieť narastá aj tak, že nám developeri na mieru stavajú budovy, ktoré nám prenajímajú. Dopyt existuje, no je náročné ich naplniť. Tento dopyt sám nedokáže pokryť ani štát ani kraje a postupne si to všetci uvedomujú. Ozývajú sa nám aj samotné kraje, ktoré nám ponúkajú budovy na prenájom, aby sme v nich vybudovali nové Alzheimer Homes.

Potrebu rozširovania podobných zariadení si uvedomuje aj vláda, keďže poisťovniam ukladá povinnosť zazmluvňovať tieto novovznikajúce zariadenia.

Je systém v súčasnej podobe pri následnej zdravotnej starostlivosti udržateľný pri súčasnom modeli financovania?

Som presvedčená, že je kľúčové, aby sme vo väčšej miere využívali súkromné finančné prostriedky na to, aby sme zaistili zdravotnú starostlivosť. Len z verejného zdravotného poistenia nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť nepokryjeme. Problémom je, že štát platí zdravotnú starostlivosť pre 60% populácie a to percento sa bude pod vplyvom starnutia populácie zvyšovať.

Prezrel som si niekoľko desiatok titulkov o Penta Hospitals v ČR. Image firmy je v Česku zjavne odlišnejší a pozitívnejší ako na Slovensku.

Prešli sme si ťažkým začiatkom, kedy sme ako nový subjekt vstupovali na trh, ktorý je rigidný a nie úplne transparentný. Na trh sme vstúpili s tým, že sme chceli nemocnice transformovať a niektoré oddelenia v nemocniciach rušiť kvôli nedostatku personálu. Na trh sme vstupovali s biznisovejším pohľadom ako je v Česku zvykom. Prešli sme si ťažkým začiatkom, no máme veľmi dobrú spoluprácu s municipalitmi. Demonštrovali sme, že sme spoľahlivý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti rovnako ako spoľahlivý zamestnávateľ.

Podarilo sa nám vybudovať značku, tá zažiaľ nie je tak silná v Prahe, keďže tu nemáme nemocnicu, ktorá by bola dostatočne veľká a poskytovala by akútnu zdravotnú starostlivosť. Meno posilňujeme aj cez naše Alzheimer Homes. Penta Hospitals budujeme od roku 2016. V Českej republike však vnímam celkovo podozrievavý pohľad na súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Naša misia je tento pohľad obrusovať. Chceme byť vnímaní ako súčasť siete poskytovania zdravotnej starostlivosti a nie ako niekto, kto chce na pacientoch iba zarábať.

Situácia je podobná aj na Slovensku. Prečo je česká verejná mienka negatívne naladená voči súkromným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti?

Je to politická téma, ktorú niektoré strany využívajú a strašia. Situácia sa však jednoznačne zlepšuje a pri všetkej skromnosti je to aj naša zásluha.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pacienti si nástup cievnej mozgovej príhody často neuvedomujú, keďže spravidla nebolí

Pacienti si nástup cievnej mozgovej príhody často neuvedomujú, keďže spravidla nebolí

Svetový deň cievnej mozgovej príhody si každoročne pripomíname 29. októbra s cieľom zvýšiť o nej povedomie.

Riaditeľ Unionu Michal Špaňár: Zdravotníctvo by malo čerpať zdroje aj mimo verejných financií

Riaditeľ Unionu Michal Špaňár: Zdravotníctvo by malo čerpať zdroje aj mimo verejných financií

Zámer bol zrealizovať rozhovory s riaditeľmi zdravotných poisťovní, ktorí majú odpovedať na otázky od stakeholderov v slovenskom zdravotníctve. Dve poisťovne súhlasili, tretia ani nereagovala.

Riaditeľ Dôvery Martin Kultan: Zo šetrenia a z úsporných opatrení sa stal folklór

Riaditeľ Dôvery Martin Kultan: Zo šetrenia a z úsporných opatrení sa stal folklór

Zámer bol zrealizovať rozhovory s riaditeľmi zdravotných poisťovní, ktorí majú odpovedať na otázky od stakeholderov v slovenskom zdravotníctve. Dve poisťovne súhlasili, tretia ani nereagovala.