Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie. I o tejto téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.
Celosvetovo je artériová hypertenzia hlavnou príčinou úmrtí a každoročne pripraví o život viac ako 10,4 milióna ľudí. Slovensko nie je výnimkou.
Na podujatí odprezentovala akčný plán kontroly artériovej hypertenzie doc. Eva Gonçalvesová, prednostka Kardiologickej kliniky LF UK a NÚSCH, prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti a členka Európskej kardiologickej spoločnosti.
Záznam z podujatia si môžete pozrieť tu:
(pozn. red. prezentácia doc. Evy Goncalvesovej začína od 4:28:33)
Docentka Gonçalvesová na úvod spomenula veľkú transformačnú zmenu v oblasti hypertenzie v posledných 7-8 rokoch. Táto zmena sa podľa slov docentky ukazuje ako úspešná. „Čoraz viac pacientov je kontrolovaných, dobre kontrolovaných a dobre liečených všeobecnými lekármi a tento trend bude pokračovať.“
Gonçalvesová následne vyzdvihla dostupnosť quidelinov. „Vieme, čo máme robiť, za akých okolností a kedy. To má málo ktorá disciplína.“ A zároveň dodala, „máme široké spektrum mimoriadne účinných liekov, ktoré majú naši pacienti k dispozícii, pravdepodobne nie je na svete liek na hypertenziu, ktorý by na Slovensku nebol dostupný“.
1. Kooperujúca sieť
Na druhej strane sa docentka zmienila i o rezervách v troch bodoch, kde by sme sa v artériovej hypertenzii mali viac sústrediť.
Rezervy sú v komunikácii, a to medzi odbornosťami, medzi poisťovňami a odbornosťami, a medzi ministerstvom zdravotníctva. „Komunikácia nám nefunguje,“ podotkla docentka.
Ako ďalej uviedla, treba si uvedomiť, že hypertenziu má veľa ľudí a to ju robí obyčajnou a ich prácu diskvalifikuje. Zdôraznila však, že práve každý deň urobenej detailne „nudnej“ práce prinesie najväčší prínos. „Potrebujeme kooperujúcu sieť primárnej a špecializovanej zdravotnej starostlivosti,“ doplnila.
Pyramída smerom hore je funkčná, pyramída smerom dole veľmi nie
Na podujatí prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti Anna Vachulová povedala, že pri manažmente pacientov s artériovou hypertenziou je dôležitá cesta pacienta nielen od všeobecného lekára k špecialistovi. Pacienti môžu byť naspäť odosielaní po zrealizovaní vyšetrení, doplňujúcich výziev vyšetrení, aby boli ďalej správne manažovaní ich praktickým lekárom.
V nadväznosti na uvedené doc. Gonçalvesová uviedla, že je potrebná súhra poisťovní, ministerstva zdravotníctva a odborných spoločností. Pričom lídrom by mala byť Slovenská hypertenziologická spoločnosť, ale bez spoločností všeobecných lekárov a internistov to nepôjde. „Žiaľ, v posledných rokoch sa nám stala na rôznych úrovniach komunikačná disharmónia medzi špecialistami a všeobecnými lekármi. To musí skončiť, konečne musíme začať spolu efektívne komunikovať v prospech pacienta a nastaviť podmienky tak, aby boli všetkým výhodné,“ povedala Gonçalvesová.
2. Skríning artériovej hypertenzie
Druhý bod, kde máme podľa Gonçalvesovej asi najväčšie rezervy, je skríning artériovej hypertenzie. Jej vyhľadávanie u tých, ktorí ju majú a o tom nevedia.
3. Spolupráca - „Jeden pacient denne“
Tretí bod je manažment hypertenzie a dosiahnuť, aby pacienti brali lieky. To je i zámerom projektu Charta 70/2028, kde cieľom je dosiahnuť, aby 70 percent pacientov malo cieľové hodnoty tlaku krvi.
„To je iniciatíva, ku ktorej sa prihlásila lekárska komunita, pacientske združenia, ministerstvo, poisťovne. Je to vo fáze deklarácie, ale už len deklaratívny krok znamená veľa, lebo vytvára platformu na otvorenú a účinnú komunikáciu,“ povedala doc. Gonçalvesová. „A ešte sme pridali k tomu podheslo, ktoré sa volá – „Jeden pacient denne“.“
Spomínané podheslo znamená, keď „každý z nás, ktorí robíme prácu s hypertenziou každý deň, len jedného pacienta denne poriadne vyšetríme a nastavíme mu liečbu tak, aby sme dosiahli cieľ, kde ho chceme mať, tak keď to u jedného denne spraví 3000 lekárov a bude to robiť 3 roky, tak po 3 rokoch sú všetci pacienti dobre liečení,“ vysvetlila docentka.
Ako ďalej dodala, o tom je charta, o tom je jeden pacient denne, cieľom je teda zlepšiť komunikáciu, zlepšiť skríning hypertenzie, ktorá existuje a o nej nevieme, a zlepšiť jej kontrolu.
Zdroj: Vizionári 2024
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.