Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.
Pred rokom 2023 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) musel ozdravný plán nariadiť poisťovni v prípade, kedy zdravotná poisťovňa vykazuje straty, v dôsledku ktorých výška vlastného imania klesne pod minimálnu hodnotu -16,6 milióna €. Od roku 2023 už ÚDZS touto kompetenciou nedisponuje.
Hlasovali za, majú to v PVV, no pri lámaní chleba cukli
Ešte v minulom volebnom období sa poslankyňa Janka Bittó Cigániková cez pozmeňovací návrh pokúsila kompetenciu ÚDZS nariadiť poisťovni ozdravný plán vrátiť. Za tento pozmeňovací návrh hlasovala paradoxne takmer celá opozícia, ergo aj poslanci Smeru, Hlasu ako aj poslancov fašistickej ĽSNS.
Identický zákon Cigániková spoločne s Tomášom Szalayom predložili aj v tomto volebnom období, no tentokrát už poslanci vládnej koalície v princípe identický zákon nepodporili a to napriek tomu, že samotný predseda zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž považoval tento návrh za rozumný a rovnako napriek tomu, že vládna koalícia vo svojom Programovom vyhlásení vlády uviedla: „Ambíciou vlády je odpolitizovanie rezortu zdravotníctva“.
„Vďaka“ tomu, že bývalá vláda ÚDZS odobrala kľúčovú kompetenciu a tá súčasná zatiaľ napriek vlastnému PVV odmieta ÚDZS vrátiť, strieľa ÚDZS napriek viacerým apelom voči vládnej koalícii nepresne. Napriek tomu však má možnosti ako konať a, v prípade ak to bude nutné, nariadiť poisťovni ozdravný plán.
Samozrejme, však len v prípade, ak bude mať politickú podporu zo strany Ministerstva zdravotníctva SR. To totiž môže súčasného šéfa ÚDZS z funkcie odvolať. Zatiaľ to však vyzerá tak, že ministerstvo zdravotníctva iniciatíve a krokom ÚDZS nebude stáť v ceste.
Úrad pre dohľad chce späť svoje pôvodné kompetencie
29. 05. 2024 vydal ÚDZS tlačovú správu, v ktorej apeloval na vládu a parlament, „aby v súlade s aktuálnym programovým vyhlásením vlády posilnili regulačné právomoci úradu. Úradu by mala byť navrátená kompetencia nariadiť zdravotnej poisťovni predložiť ozdravný plán v prípade poklesu jej vlastného imania pod zákonom stanovenú hranicu. Súčasne je potrebné precizovať súčasnú právnu úpravu, keď úrad môže nariadiť zdravotnej poisťovni vypracovať ozdravný plán, ak závažným spôsobom neplní schválený obchodno-finančný plán, pričom by táto situácia mohla ohroziť jej schopnosť plniť záväzky vyplývajúce z vykonávania verejného zdravotného poistenia“.
Zákon v súčasne platnej podobe je ohľadne nariadenia ozdravného plánu, ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni cielene vágny.
V súčasnosti je ÚDZS povinný zdravotnej poisťovni nariadiť vypracovanie ozdravného plánu (okrem platobnej neschopnosti) vtedy, ak zdravotná poisťovňa závažným spôsobom neplní schválený obchodno-finančný plán alebo neplní povinnosti ustanovené zákonom a vzniknutá situácia môže ohroziť schopnosť zdravotnej poisťovne plniť záväzky vyplývajúce z vykonávania verejného zdravotného poistenia.
Podľa tlačovej správy, ktorú Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zverejnil 29. 05. 2024, ÚDZS zákon interpretuje tak, že zákon 581/2004 Z.z. totiž nijako bližšie nešpecifikuje pojmy „závažným spôsobom“ a „môže“, čo znamená, že je to otázka subjektívnej úvahy úradu a jeho odborných kapacít.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.