OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Ikonická lekáreň v historickom centre hlavného mesta je opäť otvorená

Od začiatku letných prázdnin (1. júla 2024) sa po takmer tridsiatich rokoch vrátili do Lekárne u Salvatora lekárnici a pacienti.

Ikonická lekáreň v historickom centre hlavného mesta je opäť otvorená

Foto: FB SLeK

„Tristo rokov mobiliáru, stodvadsať rokov budovy, tridsať rokov čakania na príležitosť, štyri roky obnovy, osem mesiacov byrokracie, dva týždne intenzívnych príprav... Nová história Lekárne u Salvatora začína písať prvé kapitoly svojho moderného príbehu,“ napísala pred oficiálnym otvorením lekárne na sociálnej sieti Facebook Slovenská lekárnická komora (SLeK).

Známa budova Lekárne u Salvatora v historickom centre Starého Mesta je po takmer 30 rokoch opäť prístupná pre verejnosť. Legendárne priestory boli obnovené a vrátil sa do nich jedinečný barokový mobiliár.

Otvorená pre všetkých

Slovenská lekárnická komora od pondelka (od 1. júla 2024) otvorila lekáreň pre všetkých.

Budova lekárne Salvator je jedným z legendárnych a takmer už stratených priestorov v našej histórii. Ako píše Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy v tlačovej správe, ikonu starej Bratislavy a národnú kultúrnu pamiatku sa súčasnému vedeniu mesta podarilo v lete 2020 získať do 100% vlastníctva, priestory lekárne zrekonštruovať, následne v roku 2021 získať aj takmer 300-ročný historický mobiliár, inštaláciu ktorého koncom minulého roka dokončili reštaurátori Múzea mesta Bratislavy a obnovené priestory ikonickej lekárne mohli byť odovzdané Slovenskej lekárnickej komore, ktorá bude prevádzkovať lekáreň otvorenú pre širokú verejnosť.

„Vrátiť život a funkciu tomuto krásnemu priestoru nebolo vôbec jednoduché. Ďakujem všetkým, ktorí sa na oživení lekárne podieľali,“ povedal primátor hlavného mesta Matúš Vallo. „Záleží mi na tom, aby ikonické stavby, ktoré tvoria identitu Bratislavy, boli chránené, zmysluplne využívané a mohli tak ďalšie desaťročia slúžiť nielen nám, ale aj budúcim generáciám. Som rád, že tu sa to podarilo a chcem pri tejto príležitosti zaželať novej lekárni, aby tu fungovala minimálne tak dlho, ako jej predchodkyňa.“

Symbol tradície lekárnictva

Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ pozitívne skonštatoval, že vďaka iniciatíve magistrátu hlavného mesta je možné uvedených takmer tridsať rokov zatvorenia lekárne považovať už iba za jednu z epizód.

„Každá profesia má nejaký nenapodobniteľný symbol – či už je ním človek, miesto, dielo alebo myšlienka. Symbolom tradície slovenského lekárnictva je, nepochybne, Lekáreň u Salvatora so všetkým, čo tento názov znamená – okolnosti jej vzniku, zachovaný mobiliár, umelecká symbolika, budova a dejinné okamihy, ktoré týmto priestorom prešli,“ povedal šéf lekárnikov.

A dodal, „verím, že sme na začiatku veľkého diela, ktoré už nebude iba symbolom, ale reálnym, pevným bodom, ku ktorému sa budú hrdo hlásiť všetci farmaceuti a farmaceutky a hlavne pacientska a turistická verejnosť. Sme pripravení poskytnúť to najlepšie, čo v nás je“.

Ďalšie plány s lekárňou

Priestory lekárne, ktoré sa vďaka spolupráci s Mestským ústavom ochrany pamiatok v Bratislave podarilo dostať do podoby čo najbližšej k pôvodnému stavu, boli verejnosti čiastočne sprístupnené už koncom minulého roka. V rámci prehliadok so sprievodcami Bratislavského kultúrneho a informačného strediska si ľudia mohli poriadne prezrieť, preskúmať a užiť si všetky prepracované interiérové detaily.

Podľa magistrátu sa na tomto nič nemení ani so spustením prevádzky lekárne, ktorá bude otvorená 7 dní v týždni v čase od 10.00 hod. do 18.00 hod.

V lekárni ľudia-pacienti nájdu nielen plnohodnotnú lekárenskú starostlivosť, vrátane menej rozšírených služieb, ako individuálna príprava liekov, meranie zdravotných parametrov a konzultácie rizika liekových interakcií, ale aj odborný historický výklad zameraný na históriu Lekárne u Salvatora a slovenského lekárnictva.

Sukeľ tiež spomenul, že „v blízkej budúcnosti plánujeme pod hlavičkou Lekárne u Salvatora aj organizáciu vzdelávacích a osvetových podujatí na rôzne farmaceutické témy“.

Foto: FB SLeK

Z histórie Lekárne u Salvatora

Lekáreň, založená arcibiskupom Georgom Lippaiom v 17. storočí, prešla viacerými zmenami majiteľov a sídiel, kým našla svoje miesto v Adlerovom dome. Túto ikonickú budovu s novoslohovým priečelím so sochou Salvatora od významného bratislavského sochára Alojza Rigeleho, dal postaviť lekárnik Rudolf Adler v roku 1904.

Lekáreň fungovala nepretržite v Adlerovom dome od roku 1904 počas monarchie, Československej republiky, Slovenského štátu a aj počas socializmu. Legendárna lekáreň ukončila svoju činnosť až v roku 1995, odkedy ostali jej priestory verejnosti neprístupné. Po dlhých rokoch úsilia sa mesto Bratislava stalo výhradným vlastníkom Adlerovho domu a začalo s rekonštrukciou priestorov. Hlavnému mestu sa taktiež podarilo odkúpiť aj unikátny a vzácny dobový mobiliár od súkromného zberateľa PharmDr. Erika Kovácsa, ktorý nábytok zreštauroval, a tým sa zaslúžil o jeho záchranu pre ďalšie generácie.

Barokový nábytok s vyše 300-ročnou históriou je hlavnou hodnotou lekárne. Predpokladá sa, že tento nábytok pôvodne slúžil v súkromnej lekárni arcibiskupa Juraja Lippaya, ktorý ho daroval jezuitom. Skrinky a poličky boli v roku 1904 doplnené „modernými“ doplnkami - lustrom, váhou, pokladňou a svietidlami. 

Zdroj o histórii lekárne: bratislava.sk

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie a zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. I o tejto dôležitej téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Pri mnohých diagnózach v rámci neurologických chorôb sa dieťa stáva pacientom už od narodenia a vážne ochorenie ho sprevádza po celý život. V nemocničnom prostredí trávia i celé mesiace.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Lekárska komora upozorňovala na rozdiel medzi príjmami a minimálnymi nákladmi na ambulanciu v odbore pneumológia a ftizeológia v roku 2022.