OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Union pomáha v oblasti duševného zdravia osvetou i benefitmi, upozorňuje na prevenciu a včasnú intervenciu

Pocit vyčerpania, nespavosť, nechuť do života či problémy s trávením. Aj to môžu byť príznaky syndrómu vyhorenia, ktorý v ostatnej dobe postihuje čím ďalej tým viac ľudí.

Union pomáha v oblasti duševného zdravia osvetou i benefitmi, upozorňuje na prevenciu a včasnú intervenciu

©Adobe Stock

  • Aktuality |  02.07.2024 |  Union zdravotná poisťovňa, PR

Union zdravotná poisťovňa upozorňuje pri príležitosti Svetového dňa workoholikov (5.júl) na dôležitosť prevencie a včasnej intervencie aj pri problémoch v oblasti duševného zdravia.

Pre syndróm vyhorenia neexistuje špecifická diagnóza a jeho príznaky môžu byť skutočne rozmanité. „V štatistikách nevieme určiť, koľko ľudí tento syndróm postihol. Môže však súvisieť s tým, že sa u človeka objavili úzkostné stavy či depresia. Častokrát sa prejavuje aj problémami v oblasti psychosomatiky, ľudia majú gastroenterologické potiaže či trpia  nespavosťou. Opäť platí, že čím skôr človek vyhľadá odbornú pomoc, tým lepšie,“ vysvetľuje MUDr. Ingrid Dúbravová z Union zdravotnej poisťovne.

Dodáva, že práve osveta môže pomôcť k tomu, aby sa syndrómu vyhorenia predchádzalo. „Je skutočne dôležité dbať na zdravú výživu, pohyb a celkovú rovnováhu medzi prácou a oddychom. Nie je dobré, ak ľudia spozornejú až pri extrémnych problémoch s krvným tlakom či imunitou.“

Podľa psychologičky Lenky Valentíniovej dochádza k vyhoreniu práve vtedy, ak človek dlhodobo ignoruje svoje základné potreby. V blogu pre Union hovorí o tom, že workoholizmus a riziko vyhorenia môžu súvisieť aj s vnímaním vlastnej hodnoty a prílišným zameraním sa na výkon.

„Paradoxom je, že dosiahnutá pozícia, zvýšenie platu či iné pracovné úspechy neprinášajú aj onen pocit sebahodnoty a ani životnej spokojnosti či životného zmyslu,“ uvádza, a odporúča starostlivosť o duševné zdravie nezanedbať.

Téme work-life balansu sa Union venoval aj na májovej odbornej konferencii projektu Zdravá firma roka, cieľom ktorého je motivovať firmy rôznych veľkosti či kategórií k vytváraniu čo najlepších podmienok pre zdravie svojich zamestnancov priamo v práci.

„Či už hovoríme o syndróme vyhorenia alebo o iných výzvach v oblasti psychohygieny a duševného zdravia, sme radi, že práve Union venuje týmto témam značnú pozornosť. Naše podcasty Zdravá duša, ktoré sa venujú rozhovorom so špičkovými odborníkmi, majú dnes už viac než 60 epizód a takmer 380-tisíc stiahnutí a tešia sa veľkej obľube, rovnako ako aj naše podporné skupiny na sociálnych sieťach. Najnovšie máme pre našich poistencov pripravenú aj zľavu na online psychologické konzultácie, tento unikátny benefit môžu naši poistenci využívať od 1. júla na platforme psychologickej poradne Mojra.sk,“ uzatvára hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.

Náklady na liečbu duševných porúch v minulom roku dosahovali za Union takmer 28 miliónov eur, ambulantne sa u špecialistov na duševné poruchy liečilo viac než 35-tisíc ľudí. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Personálna zmena na ministerstve zdravotníctva

Personálna zmena na ministerstve zdravotníctva

Vláda odvolala a vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu.

Hodiny strávené v lietadle alebo aute zvyšujú riziko trombózy

Hodiny strávené v lietadle alebo aute zvyšujú riziko trombózy

Trombóza alebo krvná zrazenina v cieve. Ide o diagnózu, ktorá môže byť vážnou hrozbou pre život človeka bez ohľadu na vek a pohlavie. Ako trombóza vzniká, aké sú rizikové faktory, ako jej hrozbu minimalizovať a prečo sa s ňou lekári častejšie stretávajú v letných mesiacoch?

Slováci sa musia otvoriť cudzincom, inak sa modernou  krajinou nikdy nestaneme

Slováci sa musia otvoriť cudzincom, inak sa modernou krajinou nikdy nestaneme

Bratislava, 19. jún 2024 – Modernú krajinu nerobia technológie – aj keď sú dôležité. Lebo o tom, kde sa rozhodnete žiť, nerozhoduje to, že si viete občiansky preukaz vybaviť elektronicky, ale komunita