OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Ako predísť pokazenej dovolenke? Pomôže aj lekárnička a správna kombinácia poistenia

Zbaliť na dovolenku celú rodinu úsporne, ale zároveň efektívne, býva často tvrdým orieškom. Jedno je však isté – správne vybavená cestovná lekárnička by mala byť nevyhnutnou súčasťou batožiny, kamkoľvek sa vyberiete.

Ako predísť pokazenej dovolenke? Pomôže aj lekárnička a správna kombinácia poistenia

©Photo by Luca Bravo on Unsplash

  • Spravodajstvo |  02.07.2024 |  Všeobecná zdravotná poisťovňa, PR

Pri balení lekárničky je potrebné dbať na typ výletu, krajinu, ktorú sa chystáte navštíviť a aktivity, ktoré plánujete absolvovať, ale tiež na rozdielne potreby členov rodiny. Pred odchodom na dovolenku je najdôležitejšie uistiť sa, či ste si zbalili všetky lieky, najmä tie na lekársky predpis. Dospelí by mali pamätať aj na doplnky výživy, ktoré pravidelne užívajú. Nezabudnite si tiež zbaliť také množstvo liekov a doplnkov výživy, ktoré vám vydržia počas celého pobytu.

„Treba mať na pamäti, že gély a masti napríklad na pohybové problémy môžu obsahovať látky, ktoré v kombinácii so slnečným žiarením vyvolávajú na koži silnú alergickú reakciu,“ upozorňuje Marianna Bublavá, manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Pri opaľovaní a pobyte na slnku treba byť preto opatrný, prípadne odhalenú pokožku zakryť ľahkým a svetlým oblečením.

Súčasťou cestovnej lekárničky by mali byť aj lieky proti bolesti hlavy, bolesti v krku, proti teplote, proti hnačke a na tráviace problémy. Dôležité sú aj prípravky na rehydratáciu pri zvracaní, lieky na alergiu, kvapky do nosa aj do očí, masť na opuchy a vyvrtnutia. Na dovolenke sa dospelým tiež môže zísť prípravok na dezinfekciu poranení, náplasti, obväzy, teplomer, repelent a prípravky určené na a po opaľovaní. Zabudnúť netreba ani na ušné a očné kvapky určené na dezinfekciu, tie oceníte najmä počas pobytu pri vode.

Ak si liek zabudnete doma, alebo ak sa vám počas dovolenky minie, stačí zájsť do miestnej lekárne a poradiť sa s tamojším lekárnikom. „Nepýtajte si však lieky podľa ich komerčného názvu, ktorý v danej krajine nemusia poznať. Vysvetlite, akú účinnú látku potrebujete, teda napríklad paracetamol na zníženie teploty. Tá je vo všetkých krajinách rovnaká a lekárnik vám poradí adekvátny variant lieku dostupný v ich krajine,“ odporúča M. Bublavá.

Dieťa nie je malý dospelý

V prípade, že cestujete s deťmi, treba pamätať najmä na to, že lieky pre dospelých nie sú vhodné pre deti. Pri výbere správneho lieku a liekovej formy treba vyberať so zreteľom na vek aj hmotnosť dieťaťa. Deti sú veľmi aktívne stvorenia. Majte preto vždy po ruke dezinfekciu, ktorá neštípe a náplasti na drobné odreniny.

Ďalšou častou nechcenou komplikáciou u detí sú tráviace ťažkosti. A preto je dobré mať so sebou rehydratačný roztok, probiotiká a lieky proti hnačke. Odporúčané je tiež vziať so sebou lieky na cestovateľskú nevoľnosť. Medikamenty proti bolesti a teplote pre deti sú najvhodnejšie v sirupovej forme.

Pri deťoch netreba zabudnúť ani na lieky na alergiu – masti na štípance, prípadne sirup alebo kvapky predpísané pediatrom.

Nezabudnite na EPZP aj komerčné poistenie

Pokiaľ sa na dovolenke vyskytnú závažnejšie zdravotné problémy, je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Najvýhodnejším krytím na cesty do zahraničia je v takýchto prípadoch kombinácia európskeho preukazu zdravotného poistenia (EPZP) a komerčného poistenia liečebných nákladov. EPZP už nie je potrebné mať vo fyzickej podobe, postačí jeho elektronická verzia v mobilnej aplikácii VšZP.

Keďže z EPZP sú kryté len zdravotné výkony, ktoré sa v danej krajine štandardne uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia, poistenci bez komerčnej poistky musia pri čerpaní potrebnej zdravotnej starostlivosti v zahraničí počítať aj s prípadným doplatkom z vlastného vrecka.

Komerčné poistenie je teda vhodné mať aj z dôvodu, že EPZP nepokrýva náklady za spoluúčasť poistenca, náklady za prevoz do SR a repatriáciu a tiež náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u lekárov, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie a zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. I o tejto dôležitej téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Pri mnohých diagnózach v rámci neurologických chorôb sa dieťa stáva pacientom už od narodenia a vážne ochorenie ho sprevádza po celý život. V nemocničnom prostredí trávia i celé mesiace.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Lekárska komora upozorňovala na rozdiel medzi príjmami a minimálnymi nákladmi na ambulanciu v odbore pneumológia a ftizeológia v roku 2022.