OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
OZDRAVME.SK

Projekt novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi dostal definitívne zelenú

Výstavba nového pavilónu by sa mala spustiť už na začiatku jesene. Rekonštrukcia existujúceho nemocničného monobloku bude dokončená do polovice roka 2026, nový pavilón následne do konca roka 2028.

Projekt novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi dostal definitívne zelenú

Foto: Penta Hospitals SK

Rekonštrukcia súčasného monobloku nemocnice v Spišskej Novej Vsi a výstavba nového trojpodlažného pavilónu dostali definitívne zelenú. Tretí najväčší projekt spolufinancovaný z Plánu obnovy a odolnosti tak prechádza do fázy zahájenia stavebných prác.

Minulý týždeň sa sieť Penta Hospitals Slovensko definitívne dohodla na podmienkach investície s Košickým samosprávnym krajom a súčasne úspešne ukončila verejné obstarávanie na hlavného zhotoviteľa stavby. Tým sa stala firma Adifex.

Projekt novej nemocnice v Spišskej Novej Vsi je tretím najväčším investičným projektom plánu obnovy. Ministerstvo zdravotníctva naň vyčlenilo 48 mil. eur s DPH. Celková suma, vrátane nákladov z ďalších vyvolaných investícií, komplexného medicínskeho vybavenia a vonkajších úprav, dosiahne až 72 miliónov eur s DPH. Rozdiel v hodnote takmer 24 miliónov eur s DPH bude financovaný zo súkromných zdrojov siete Penta Hospitals Slovensko.  

Stavebné práce na novom pavilóne sa spustia už na začiatku jesene

„Dnes môžeme jednoznačne potvrdiť, že sme kompletne pripravení v priebehu najbližších mesiacov spustiť stavebné práce na novom nemocničnom pavilóne,“ oznámil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.

Nemocnica novej generácie na Spiši by sa mala do niekoľkých rokov stať skutočnosťou. „Vysúťažili sme hlavného zhotoviteľa stavby, máme silnú podporu nášho akcionára a so župou sme sa dohodli na podmienkach tejto veľkej investície,“ uviedol.

Generálny riaditeľ následne dodal: „Praktické prípravy spúšťame okamžite, stavebný ruch zavládne v areáli nemocnice už na začiatku jesene“. 

Nemocnica zostane majetkom košickej župy 

Podľa aktuálneho harmonogramu bude v termíne do júna 2026 sprevádzkovaná zrekonštruovaná časť nemocnice s počtom 34 lôžok a trojpodlažný pavilón so 121 lôžkami bude dostavaný do úrovne hrubej stavby. Jeho kompletné dokončenie je naplánované do konca roka 2028.

Nemocnica, aj po uvedenej investícii, má byť naďalej súčasťou majetku Košického samosprávneho kraja, s ktorým sa sieť dohodla na podmienkach tejto investície minulý týždeň. 

„Bez dodatku k zmluve s nájomcom by sme premrhali investičnú príležitosť pre nemocnicu v Spišskej Novej Vsi, ktorej dostavbu a rekonštrukciu máme na dosah,“ povedal Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja. 

„Schválený dodatok v maximálnej miere sleduje verejný záujem, neokliešťuje budúce manažérske rozhodovanie kraja a zároveň vopred jasne a férovo stanovuje pravidlá hry,“ dodal.

Podľa jeho slov tento projekt významne zhodnotí verejný majetok Košického samosprávneho kraja a významným spôsobom skvalitní akútnu zdravotnú starostlivosť v spišskonovoveskom regióne. „Sme radi, že nemocnice vo vlastníctve župy sa v spolupráci so sieťou Penta Hospitals postupne rozvíjajú a modernizujú v celom kraji,“ reagoval Trnka.

O historickom význame investície pre mesto a jeho obyvateľov hovorí i primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik.

„Verím, že pozitívny efekt z plánovanej výstavby a rekonštrukcie pocítia ľudia z celého spišského regiónu, samozrejme, vrátane zamestnancov nemocnice. Som hrdý na to, že sa podarilo tento projekt doviesť na prah realizačnej fázy. Súčasne verím, že stavebné práce pôjdu podľa schváleného harmonogramu a už od polovice roka 2026 budú môcť pacienti využívať prvé zrekonštruované nemocničné časti.“

Budova nového nemocničného pavilónu bude mať 3 nadzemné podlažia a nulté podlažie. Nachádzať sa v nej bude nové gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, novorodenecká jednotka intenzívnej starostlivosti, oddelenie anestézie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti, centrálne operačné sály a centrálna sterilizácia.

V rámci rekonštrukcie vznikne v existujúcom nemocničnom monobloku nové chirurgické lôžkové oddelenie, ktoré bude prepojené s novým pavilónom spojovacím mostíkom. Pribudne aj celkovo 14 nových dvojlôžkových izieb a 6 jednolôžkových izieb v najvyššom štandarde, ktoré budú mať samostatné sociálne zariadenie. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie a zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. I o tejto dôležitej téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Pri mnohých diagnózach v rámci neurologických chorôb sa dieťa stáva pacientom už od narodenia a vážne ochorenie ho sprevádza po celý život. V nemocničnom prostredí trávia i celé mesiace.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Lekárska komora upozorňovala na rozdiel medzi príjmami a minimálnymi nákladmi na ambulanciu v odbore pneumológia a ftizeológia v roku 2022.