OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Foto: unsplash

Môj obľúbený slovenský seriál je ten o policajtoch, volá sa Profesionáli. Viem vám zopakovať niektoré situácie, hlášky, postavy. A v momente, keď som počula odpoveď šéfa lekárskej komory na jednu otázku, hneď mi v hlave prebehla nasledovná scénka.

František Boborovský prišiel za Milanom Demovičom s tým, že ho už policajná práca nebaví. Na to mu Minko Demovič poradil, aby nehádzal pelendrek do žita a aby to skúsil v iných ozbrojených zložkách.

Odpoveď Boborovského bola nasledovná: „Minko, a v akých iných? V akých iných ozbrojených zložkách? Veď ja som už vyskúšal všetko, Miňo. Všetko. Veď si to zober – JRD Čabaj - Cápor (pozn. Bobor ešte aj ten názov obce popletie) vrchný obchôdzkar, strážca v supermarkete, áno, SBS-kár. Čo viac? Čo viac by som ešte mohol dosiahnuť?“ 

V tej sekunde, ako šéf lekárskej komory odpovedá na otázku, či by komora nemala konať viac ako len to, že odsudzuje vyjadrenia vládneho splnomocnenca pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 o tom, že pandémia na Slovensku nebola.

„Momentálne je to maximum, čo by sme mali spraviť. Budeme čakať na celú jeho správu.“

Úplne ako ten Boborovský.

Veď čo by len komora mohla urobiť.

Iba lekári sa mali vyjadrovať počas pandémie?

Čo bolo ešte chrumkavejšie (a čo som si uvedomila až pri spracovaní nahrávky), keď sa šéf lekárskej komory posťažoval, že počas pandémie nemali až také hlasné slovo lekári, k pandémii sa vyjadrovali matematici, ekonómovia a kadekto.

Nuž. Jednak ide o úplne nepochopenie toho, ako sa má manažovať a zvládnuť pandémia. Pandémia je komplexný problém. A práve počas pandémie na nás vyskakovali rôzne čísla. A pri ich porozumení je kľúčové práve matematické vzdelanie. Matematika je jednou z kľúčových častí boja s pandémiou. Ako i mnoho ďalších zameraní.

A jednak, veď predsa nikto nebránil ani komore, ani samotnému šéfovi komory, aby prevzali iniciatívu a reagovali, komunikovali, vysvetľovali, navrhovali odporúčania počas pandémie, podotknem, že počas svojho voľna a častokrát i na úkor svojich rodín. A žiaľ, keďže sme tu mali také nastavenie spoločnosti, ako sme mali (a asi aj stále máme), tak sa mohli slobodne a dobrovoľne nechať zahrnúť i „láskyplnými“ odkazmi od občanov. Mohli to smelo urobiť.

Na druhej strane, kto sa teraz ozval a dokonca i petíciu spustil voči konaniu splnomocnenca? I tí, nad ktorými šéf komory tak krúti hlavou, že sa vyjadrovali počas pandémie. (ak ste nepodpísali, podpíšte).

Lekári mali prevziať opraty nad pandémiou? No veď minister zdravotníctva Marek Krajčí a štátny tajomník Peter Stachura, ktorý mal na starosť manažment pandémie, boli a sú lekármi. Videli sme, ako to dopadlo. Niekedy jednoducho lekárom nestačí byť.

Mali sme tu i ďalších lekárov, ktorí získali svoj fanklub a šírili rôzne nezmysly. Voči nim sa lekárska obec extra dištancovala? Alebo to nemusíme, lebo ide o ľudí, ktorí majú pred menom MUDr.?

Čo príde ďalej?

Viaceré zdravotnícke asociácie a komory vyzývajú ministerku a vládu, aby zakročili voči vládnemu splnomocnencovi manažmentu pandémie COVID-19. Lekári, odborníci, zdravotníci upozorňujú, čo také šírenie dezinformácie, môže spôsobiť.

Vláda však mlčí, internet sa baví na šéfovi zdravotníckeho výboru Vladimírovi Balážovi, ktorý s nemým úžasom sledovať spomínaného splnomocnenca, a ministerka zdravotníctva vypustila chabé vyjadrenie tzv. mačkopes. Nevedno, prečo sa nevie verejne postaviť za tých, ktorých by mala hlava rezortu reprezentovať. Možno, keby sa dalo pri tom odfotiť z viacerých uhlov, tak by ...

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.

Diagnóza slovenského zdravotníctva: „Cronyizmus“

Diagnóza slovenského zdravotníctva: „Cronyizmus“

Cronyizmus je veľmi špecifická forma zvýhodňovania, ktorú by sme mohli veľmi jednoducho popísať starým príslovím: "Nie je dôležité, čo vieš, ale koho poznáš".