OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Foto: Facebook Františka Majerského

  • Komentáre |  26.06.2024 |  Šimon Jeseňák

V návrhu zákona sa však neuvádza pojem pracovník ale „zamestnanec v zdravotníckej pozícií“, čo advokát a súdny lekár Peter Kováč pre mesačník Medicína komentoval nasledovne: „Neviem, či navrhovateľ myslel slovami „zamestnanec v zdravotníckej pozícií“ pozíciu z kamasútry alebo niečo iné. V slovenskom práve tento termín neexistuje“. To by však bol zrejme ten najmenší problém predkladaného zákona.

V predkladanom návrhu zákona sa konkrétne uvádza:

„(9) Ak výpoveď podáva zamestnanec v zdravotníckej pozícii lekár, sestra, pôrodná asistentka, výpovedná doba je:

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval menej ako päť rokov;
b) štyri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval od piatich rokov do desiatich rokov;
c) šesť mesiacov, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval viac ako desať rokov.“

Deklarovanou intenciou zákona je, aby sme legislatívne zamedzili masovým výpovediam a ohrozili tak poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Poslanec Stachura počas rozpravy spomenul tri príklady, kedy k takémuto ohrozeniu došlo.

Prvým bol odchod lekárov, sestier a zdravotného personálu z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb do CINRE, ergo zo štátnej a.s. do súkromného zariadenia Medissimo.

Druhým príkladom je exodus z Univerzitnej nemocnice Bratislava do Nemocnice sv. Michala a tretí príklad je úsmevný a demonštruje tým mentálne nastavenie Petra Stachuru smerom ku konkurencii. Poslanec Stachura totiž argumentuje v prospech prijatia zákona aj tým, že v zdravotníctve prebieha platová vojna a nemocnice súperia platom a inými benefitmi o zamestnancov. Prekvapivé!

Pravou intenciou predkladaného zákona nie je zamedzenie hromadných výpovedí, ktoré, ako pán poslanec Stachura počas parlamentnej rozpravy spomenul, nastali v rokoch 2021 a 2022. Masové výpalnícke akcie Lekárskeho odborového združenia totiž rozhodne nezastaví predlženie výpovednej doby pre zdravotníkov.

Na to, aby sme pochopili dôvod, prečo Stachura spoločne s Majerským tento zákon predložili, musíme zaloviť v nedávnej minulosti. Vo februári 2022 došlo totiž k pomerne rozsiahlym výpovediam lekárov, sestier a zdravotníckeho personálu z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Títo lekári odišli v prevažnej miere do novej nemocnice Penty na Boroch.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Diagnóza slovenského zdravotníctva: „Cronyizmus“

Diagnóza slovenského zdravotníctva: „Cronyizmus“

Cronyizmus je veľmi špecifická forma zvýhodňovania, ktorú by sme mohli veľmi jednoducho popísať starým príslovím: "Nie je dôležité, čo vieš, ale koho poznáš".