OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Foto: Facebook Františka Majerského

  • Komentáre |  26.06.2024 |  Šimon Jeseňák

V návrhu zákona sa však neuvádza pojem pracovník ale „zamestnanec v zdravotníckej pozícií“, čo advokát a súdny lekár Peter Kováč pre mesačník Medicína komentoval nasledovne: „Neviem, či navrhovateľ myslel slovami „zamestnanec v zdravotníckej pozícií“ pozíciu z kamasútry alebo niečo iné. V slovenskom práve tento termín neexistuje“. To by však bol zrejme ten najmenší problém predkladaného zákona.

V predkladanom návrhu zákona sa konkrétne uvádza:

„(9) Ak výpoveď podáva zamestnanec v zdravotníckej pozícii lekár, sestra, pôrodná asistentka, výpovedná doba je:

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval menej ako päť rokov;
b) štyri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval od piatich rokov do desiatich rokov;
c) šesť mesiacov, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval viac ako desať rokov.“

Deklarovanou intenciou zákona je, aby sme legislatívne zamedzili masovým výpovediam a ohrozili tak poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Poslanec Stachura počas rozpravy spomenul tri príklady, kedy k takémuto ohrozeniu došlo.

Prvým bol odchod lekárov, sestier a zdravotného personálu z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb do CINRE, ergo zo štátnej a.s. do súkromného zariadenia Medissimo.

Druhým príkladom je exodus z Univerzitnej nemocnice Bratislava do Nemocnice sv. Michala a tretí príklad je úsmevný a demonštruje tým mentálne nastavenie Petra Stachuru smerom ku konkurencii. Poslanec Stachura totiž argumentuje v prospech prijatia zákona aj tým, že v zdravotníctve prebieha platová vojna a nemocnice súperia platom a inými benefitmi o zamestnancov. Prekvapivé!

Pravou intenciou predkladaného zákona nie je zamedzenie hromadných výpovedí, ktoré, ako pán poslanec Stachura počas parlamentnej rozpravy spomenul, nastali v rokoch 2021 a 2022. Masové výpalnícke akcie Lekárskeho odborového združenia totiž rozhodne nezastaví predlženie výpovednej doby pre zdravotníkov.

Na to, aby sme pochopili dôvod, prečo Stachura spoločne s Majerským tento zákon predložili, musíme zaloviť v nedávnej minulosti. Vo februári 2022 došlo totiž k pomerne rozsiahlym výpovediam lekárov, sestier a zdravotníckeho personálu z Univerzitnej nemocnice Bratislava. Títo lekári odišli v prevažnej miere do novej nemocnice Penty na Boroch.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Visolajský ako Robin Hood slovenského zdravotníctva: Bojuje proti súkromníkom, ale zabúda na fakty

Visolajský ako Robin Hood slovenského zdravotníctva: Bojuje proti súkromníkom, ale zabúda na fakty

Vystúpenia doktora Visolajského v médiách opakovane prinášajú nepresnosti a jednostranné hodnotenia, ktoré deformujú obraz o situácii v slovenskom zdravotníctve.

Nebolo toho strašenia už dosť?

Nebolo toho strašenia už dosť?

V stredu 8. 1. odvysielala RTVS reláciu Do kríža. Jej hosťami boli šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský a generálny riaditeľ Penta Hospitals a šéf Nemocnice Bory Peter Lednický.

Komentár Vladimíra Dvorového: Rok rozdelenia

Komentár Vladimíra Dvorového: Rok rozdelenia

Redakcia ozdravme oslovila viacero mienkotvorných osobností slovenského zdravotníctva, aby ponúkli ich pohľad na dianie v slovenskom zdravotníctve v roku 2024. Píše medicínsky riaditeľ AGEL Vladimír Dvorový