Spoločnosť AGEL predstavila nové rehabilitačné zariadenie. Zlepšila tak situáciu s dlhodobým nedostatkom rehabilitačných lôžok na Slovensku.
Nemocnica AGEL Bratislava je určená pre všetkých rehabilitačných pacientov, zahŕňa ako ambulantnú, tak i lôžkovú časť. Cieľom bolo vytvoriť špecializované zariadenie, ktoré sa bude vedieť postarať o pacientov od najľahších stavov po najkomplikovanejšie.
„V našom modernom zariadení hospitalizujeme pacientov po prekladoch z iných nemocníc, ale aj tých, ktorí sú indikovaní na hospitalizáciu z domu, pričom sa špecializujeme na liečbu pacientov s ortopedickými, traumatologickými a neurologickými ochoreniami, s akútnymi, aj s degeneratívnymi ťažkosťami,“ uviedol riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.
Plynulá cesta pacienta
Spoločnosť AGEL v rámci clustera západného Slovenska vytvára aj synergie. „Chceme, aby zariadenia aj rehabilitačné, aj akútne, aj následnej starostlivosti medzi sebou komunikovali, aby cesta pacienta bola plynulá,“ vysvetlil Rybár.
Napríklad, keď pacient je operovaný na totálnu endoprotézu v Komárne, v Skalici alebo v Bratislave, aby následne hneď mohol ísť na rehabilitáciu. „Priorita pre nás bola vytvorenie plynulej cesty pacienta tak, aby kvalita zdravotnej starostlivosti od akútnej po tú domácu bola zabezpečená,“ dodal.
Práve domácu ambulantnú rehabilitáciu Rybár predstavil ako novinku. „Vieme rehabilitačnú starostlivosť zabezpečiť nielen v ambulantnom prostredí v Nemocnici AGEL Bratislava ale aj v ambulantnom prostredí u pacienta doma. To znamená, že je to ako keby ADOS výjazdová služba rehabilitačných fyzioterapeutov.“
Nemocnica je zaradená do najvyššej kategórie rehabilitačných nemocníc
To podľa Rybára znamená, že poskytuje rehabilitačné programy od tých najjednoduchších, až po tie najkomplikovanejšie.
„Výnimočnosť nemocnice však spočíva aj v rozsahu poskytovaných služieb robotickej rehabilitácie. Vybavením sa momentálne radí medzi jedno z najmodernejších a najkomplexnejších rehabilitačných centier na Slovensku, ktoré dokáže zabezpečiť včasnú rehabilitáciu aj pre pacientov po operačných zákrokoch či cievnych mozgových príhodách za účelom intenzívnej rehabilitácie,“ dodal riaditeľ zdravotníckeho zariadenia.
„V rámci spoločnosti je veľká vôľa investovať do následnej a rehabilitačnej starostlivosti, dôkazom je aj rehabilitačné vybavenie, ktoré tu máme, či už je to robotická rehabilitácia ale aj tie bežné prístroje a všetko je založené na personáli, ktorý reálne tvorí kvalitu zdravotníckeho zariadenia,“ povedal Rybár.

Foto: AGEL
Novinkou je cvičenie vo virtuálnej realite
Primár rehabilitačného oddelenia Marek Tkáč spresnil, že v nemocnici sa zameriavajú predovšetkým na pacientov s ortopedickými, traumatologickými a neurologickými diagnózami. Nemocnica je podľa neho špeciálna práve pre robotickú rehabilitáciu. Tá pozostáva z takého prístrojového vybavenia, ktoré sa radí medzi najmodernejšie a najkomplexnejšie v rámci ortopedickej rehabilitácie na Slovensku.
„Prínos robotickej rehabilitácie je, že umožňuje rehabilitovať pacientov s ochoreniami pohybového a nervového systému, ktoré sa prejavujú najčastejšie poruchami chôdze, zhoršenou hybnosťou horných, či dolných končatín. Umožňuje nastaviť primeranú záťaž a taktiež vykonávať cvičenie v takých pohybových vzorcoch, ktoré by boli konvenčnými metódami fyzioterapie limitované alebo až nemožné,“ opísal Tkáč.
Okrem robotickej rehabilitácie nemocnica pacientom zabezpečuje individuálnu telesnú výchovu a fyzikálnu terapiu, súčasťou ktorej sú najmodernejšie prístroje laseroterapie, magnetoterapia, liečba ultrazvukom a elektroliečba.
Primár tiež spomenul zavedenú novinku v rámci cvičebnej jednotky na lôžkovom oddelení. Ide o cvičenie vo virtuálnej realite, kde pacienti môžu prostredníctvom okuliarov a prístroja cvičiť špeciálne rehabilitačné programy s fyzioterapeutmi.
„Naša nemocnica je medzi prvými, ktorá do rehabilitácie zaradila aj cvičenie vo virtuálnej realite. Tieto procedúry sú využívané ako hospitalizovanými pacientmi, tak aj pacientmi ambulantnej časti,“ uviedol.

Foto: AGEL
I vzdelávacie pracovisko
A dodal, „našou víziou pracoviska je ponúkať čo najmodernejšiu rehabilitačnú starostlivosť, sledovať modernú, svetovú rehabilitačnú scénu, neustále sa vzdelávať a napredovať“.
Podľa jeho slov víziou nemocnice je tiež vzdelávanie budúcich špecialistov v rehabilitácii a vedecko-výskumná činnosť vďaka zberu dát z robotickej rehabilitácie.
„Aktívne komunikujeme so Slovenskou zdravotníckou univerzitou, čiže bude to vzdelávacie pracovisko ako pre fyzioterapeutov, tak aj pre rehabilitačných lekárov,“ doplnil Rybár.
Zmluvy s poisťovňami
Súčasťou nemocnice je aj ambulantná časť, pričom ambulantná časť pozostáva z ambulancií internej medicíny, neurológie, kardiológie a rehabilitačných ambulancií.
„Som veľmi rád, že dokážeme zabezpečiť aj tú včasnú rehabilitáciu. To znamená rehabilitáciu, ktorá nasleduje niekoľko dní po či už operačných výkonoch alebo ťažkých zdravotných stavoch,“ povedal riaditeľ nemocnice.
To je dôvod, prečo má zariadenie JIS – jednotku intenzívnej starostlivosti, ktorá nebýva typická pre rehabilitačné zariadenia. Zároveň podľa riaditeľa dáva komplexnosť toho, že v nemocnici sú zabezpečené aj iné odbornosti - ako neurológ, kardiológ, internista. Do budúcna chcú totiž rozšíriť starostlivosť o deti, resp. o mladších pacientov a aj o onkologických alebo kardiologických pacientov, ktorí si ťažko hľadajú možnosti rehabilitačnej starostlivosti.
Významnou správou pre pacientov je, že nemocnica má zmluvu so zdravotnými poisťovňami. „Samozrejme, sú špecifiká zdravotných poisťovní, ktoré si určujú, ako indikačné kritériá a podobne, ale zmluvy sú funkčné a pacienti vedia čerpať zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznil Rybár.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.