Matej Mišík skončil. Dôvod prečo je jednoduchý, každý minister zdravotníctva má právo obklopiť sa ľuďmi, ktorí mu vyhovujú. Po akejkoľvek stránke. Odbornosť, fundovanosť či rešpekt odbornej verejnosti v sektore je v tomto prípade irelevantný.
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková vymenila až na výnimku generálneho riaditeľa sekcie zdravia Petra Čvapeka, všetkých generálnych riaditeľov. O flek prišiel dokonca aj správca sietí a šéf IT oddelenia. Dôvody výmeny nie sú známe a zrejme ani nikdy nebudú.
V súkromnej sfére, kde sú majitelia firiem za svoj majetok zodpovední, je tento krok nemysliteľný a znamená zvyčajne buď to, že firma je v masívnych až existenciálnych problémoch alebo to znamená, že do vedenia firmy prichádza nový manažment, ktorý ju chce prebudovať na svoj obraz, keďže prináša konkrétnu víziu jej rozvoja.
Vedúci zamestnanci v súkromnej sfére sa menia racionálne a ideálne s jasným plánom a dôvodom, prečo ich firma vymenila. Súkromná firma sa musí riadiť trhovými princípmi a visí nad ňou Damoklov meč v podobe straty reputácie, exodu zákazníkov a v najhoršom prípade aj krachu. Ministerstvá a ministri sa ničím z toho riadiť nemusia a to, čo ich reálne zaujíma je podpora voličstva, ktorou rozhodne nezatrasie eldorádo výpovedí na ministerstve zdravotníctva.
To je i prípad Mateja Mišíka, ktorý skončil na čele Inštitútu zdravotných analýz (IZA). Dôvody samozrejme ministerstvo nezverejnilo. Zbaviť sa však jedného z najlepších kádrov (pričom autor článku má podozrenie, že dôvody výpovede neboli prezentované ani samotnému Mišíkovi), je len potvrdením toho, že štát ako taký – a je jedno, či ho bude viesť, ktorýkoľvek tieňový minister, či zdravotnícky „expert“ – nebude fungovať. Nemá na to v princípe žiaden dôvod.
Etát totiž pod hrozbou basy a monopolu od svojho obyvateľstva vyberá výpalné, ktoré vznešené nazýva daňami.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.