OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Mišík a dôvod, prečo si štát nezaslúži, aby pre neho pracovali tí najlepší

Matej Mišík skončil. Dôvod prečo je jednoduchý, každý minister zdravotníctva má právo obklopiť sa ľuďmi, ktorí mu vyhovujú. Po akejkoľvek stránke. Odbornosť, fundovanosť či rešpekt odbornej verejnosti v sektore je v tomto prípade irelevantný.

Mišík a dôvod, prečo si štát nezaslúži, aby pre neho pracovali tí najlepší

Foto: archív Mateja Mišíka

  • Komentáre |  25.06.2024 |  Šimon Jeseňák

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková vymenila až na výnimku generálneho riaditeľa sekcie zdravia Petra Čvapeka, všetkých generálnych riaditeľov. O flek prišiel dokonca aj správca sietí a šéf IT oddelenia. Dôvody výmeny nie sú známe a zrejme ani nikdy nebudú.

V súkromnej sfére, kde sú majitelia firiem za svoj majetok zodpovední, je tento krok nemysliteľný a znamená zvyčajne buď to, že firma je v masívnych až existenciálnych problémoch alebo to znamená, že do vedenia firmy prichádza nový manažment, ktorý ju chce prebudovať na svoj obraz, keďže prináša konkrétnu víziu jej rozvoja.

Vedúci zamestnanci v súkromnej sfére sa menia racionálne a ideálne s jasným plánom a dôvodom, prečo ich firma vymenila. Súkromná firma sa musí riadiť trhovými princípmi a visí nad ňou Damoklov meč v podobe straty reputácie, exodu zákazníkov a v najhoršom prípade aj krachu. Ministerstvá a ministri sa ničím z toho riadiť nemusia a to, čo ich reálne zaujíma je podpora voličstva, ktorou rozhodne nezatrasie eldorádo výpovedí na ministerstve zdravotníctva.

To je i prípad Mateja Mišíka, ktorý skončil na čele Inštitútu zdravotných analýz (IZA). Dôvody samozrejme ministerstvo nezverejnilo. Zbaviť sa však jedného z najlepších kádrov (pričom autor článku má podozrenie, že dôvody výpovede neboli prezentované ani samotnému Mišíkovi), je len potvrdením toho, že štát ako taký – a je jedno, či ho bude viesť, ktorýkoľvek tieňový minister, či zdravotnícky „expert“ – nebude fungovať. Nemá na to v princípe žiaden dôvod.

Etát totiž pod hrozbou basy a monopolu od svojho obyvateľstva vyberá výpalné, ktoré vznešené nazýva daňami.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.