OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Tento názor je vyjadrením súkromného názoru autorov a nie je oficiálnym vyjadrením dozornej rady NIHO.

Vyjadrenie k novele NIHO: Prílepkami sa dobré zákony nerobia

Foto: Unsplash License

  • Komentáre |  14.06.2024 |  Martin Vlachynský, Adam Markuš

Podobne ako celú opozíciu a odbornú verejnosť aj nás prekvapil poslanecký prílepok, pomocou ktorého sa na poslednú chvíľu novelizoval Zákon o Národnom inštitúte pre technológie a zdravotníctvo (NIHO). Prílepok sa na verejnosť dostal len tesne pred hlasovaním, aj to len ako narýchlo spravený scan papierového materiálu.

Novela obsahuje veľa zmien, z veľkej časti smerovaných na otázku, kto môže a nemôže byť riaditeľom NIHO. Menšia časť je venovaná zmene rozsahu úloh NIHO. Viaceré zmenené body sú technické a dáva zmysel o nich diskutovať a priebežne ich vyhodnocovať, či už je to dĺžka praxe, (ne)existencia a typ vzťahu potenciálneho kandidáta ku komerčnému sektoru pôsobiacemu v zdravotníctve, alebo samotný rozsah úloh NIHO.

Táto novelizácia však nespĺňa predpoklady kvalitného zákona minimálne z troch dôvodov.

Prvým dôvodom je zavedenie odvolateľnosti riaditeľa bez udania dôvodu. NIHO je takzvaná HTA agentúra, ktorej úlohou je určovať „hodnotu za peniaze“ v liekoch, zdravotníckych materiáloch, pomôckach, či prístrojoch. Veľmi zjednodušene – je to také ÚHP, ale zamerané výhradne na zdravotníctvo. Všade vo svete v zdravotníctve, obzvlášť v oblasti „materiálneho“ zdravotníctva (lieky, prístroje a pod.) existujú veľmi silné obojstranné (za aj proti uhrádzaniu z verejných zdrojov) lobistické tlaky. Politická nezávislosť NIHO je preto veľmi dôležitá.

Riaditeľ nebol neodvolateľný ani doteraz, ale zákon jasne určoval, v akých situáciách môže byť odvolaný – vznik či zistenie konfliktu záujmov, strata trestnoprávnej bezúhonnosti a neplnenie svojich úloh podľa zákona.

Druhým problémom novely je odôvodnenie celej zmeny. Materiál naznačuje, že doterajšie podmienky kvalifikácie boli nedostatočné, čo zhŕňa veta: „Z uvedeného je preto zrejmé, že aktuálna právna úprava nekorenšponduje s potrebami zabezpečenia riadneho, kvalifikovaného a účinného riadenia Inštitútu.“

Na takéto tvrdenie však predkladateľ nepredložil žiadne praktické dôkazy a z uvedeného to vôbec nie je zrejmé. Úloha riaditeľa inštitútu je do nemalej miery manažérska. NIHO mal na konci minulého roka 23 zamestnancov, z toho 18 kvalifikovaných hodnotiteľov. Za rok 2023 vydal 58 hodnotení a 4 aktualizácie.

NIHO je jediná (!!) verejná inštitúcia na Slovensku, ktorá má zákonom stanovené kľúčové ukazovatele výkonnosti (KPI), ktoré sa každoročne vyhodnocujú. V prípade ich nesplnenia sa kráti rozpočet inštitúcie. Tieto KPI boli prvý krát úspešne vyhodnotené za rok 2023 (prvé dva roky boli „rozbehové“), neformálne ich však NIHO splnil aj za predchádzajúce roky. Plnenie týchto kritérií preskúmava dozorná rada.

Inštitút má zároveň vedeckú radu, zloženú z domácich aj zahraničných odborníkov, ktorí inštitút usmerňujú a pomáhajú vo vedeckom smerovaní a metodológii. NIHO je súčasťou európskej siete HTA agentúr, v rámci ktorej si doteraz plnil svoje úlohy.

Tretím dôvodom je spôsob novelizácie. Je úplne v poriadku, ak volený zástupca cíti potrebu upraviť podmienky toho či onoho parametra v zákone. No spraviť to úplne mimo riadneho legislatívneho konania tak, aby k zmene nebola prakticky možná žiadna diskusia, je v dobre spravovanej krajine neprípustné. Obzvlášť v takom prípade, kde sotva môžeme hovoriť o akejkoľvek urgencii, ktorá by zákonodarcov nútila prijať zmeny rýchlo.


Martin Vlachynský, zdravotnícky analytik a predseda dozornej rady NIHO.

Adam Markuš, finančný a účtovný expert a člen dozornej rady NIHO.

Peter Magát, manažér vo verejnej správe a člen dozornej rady NIHO.

Anna Lukáčová, farmaceutka a členka dozornej rady NIHO.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.