OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Komentár Dušana Zachara: NÚDCH na Rázsochách do roku 2031, rozprávky pre voličov

Je optimálne, keď sú rozhodnutia a činy verejnej moci predvídateľné. Každý stakeholder v takom prípade vie, čo môže očakávať a môže sa pripraviť na prípadné zmeny.

Komentár Dušana Zachara: Po novom bude vraj NÚDCH na Rázsochách

©Jakub Kotian, Trend

Predvídateľnosť vzniká jednak otvorenou diskusiou s odborníkmi ale aj širšou verejnosťou, a to na základe zverejňovaných podkladov - faktov, dát, analýz a jednak z tejto diskusie vyplývajúcej logickej nadväznosti krokov, navrhovaných a neskôr prijímaných opatrení.

Takýto proces zvyšuje verejnú kontrolu s potenciálom dosiahnuť pre spoločnosť čo najvyššiu hodnotu za peniaze.

Éra atómoviek neumiera

A potom tu máme neočakávané „atómovky“. Jednou z takých je aj vopred neodkomunikovaný zámer ministerky zdravotníctva či ministerstva zdravotníctva a následne vlády postaviť v lokalite Rázsochy nový Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), ktorých prekvapil, hádam všetkých, aktérov pôsobiacich dlhé roky v slovenskom zdravotníctve. Doteraz o takomto projekte totižto nikdy nepočuli.

Vedeli sme, že NÚDCH má vypracovaný projekt na modernizáciu nemocnice za 259 mil. eur vrátane DPH, ktorý mal pozostávať zo zbúrania časti budov v existujúcom areáli, modernizácie zostávajúcich a dostavby nových objektov. Mal sa postaviť heliport a parkovací dom.

Nový NÚDCH na Kramároch mal rozšíriť svoju plochu, ale zároveň mal mať minimálne o 80 lôžok menej (339), pričom sa počítalo aj vzhľadom na veľmi nízku súčasnú obložnosť (50 %), vývoj demografie (do roku 2035 má klesnúť počet detských pacientov o približne 12 %), zvýšenie efektívnosti a presun časti pacientov do jednodňovej zdravotnej starostlivosti a iných foriem ústavnej starostlivosti s optimálnou kapacitou 268 lôžok (a to aj pri rezerve v prípade presunu detského kardiocentra a detskej infektológie do NÚDCH).

Projekt získal nedávno právoplatné rozhodnutie pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).

S budovateľskou vervou svorne napred: NÚDCH

Zo dňa na deň však toto všetko už neplatí a ideme na to s budovateľskou vervou a optimizmom á la 50. roky v Československu. Už chceme až 446 lôžok vo futuristicko-hračkársky vyzerajúcej (ergo konštrukčne drahej) nemocničnej budove na Rázsochách, vraj o nie moc drahšej ako tá projektovaná na Kramároch, a to všetko vraj do roku 2031. Rozprávky pre deti? Nie, pre voličov.

Na záver si pomôžem menovaním dvoch odporúčaní Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií, ktorý apeloval na ministerstvo zdravotníctva, aby si určilo priority investičných projektov nemocníc vo svojej pôsobnosti, a aby pre účely objektívnej kvantifikácie a posúdenia spoločenských prínosov investičných projektov nemocníc vypracovalo a zverejnilo jednotnú metodiku na prípravu analýzy nákladov a prínosov investícií vo svojom rezorte.

Na základe čoho sa rozhoduje pani ministerka Dolinková? Ako platca daní a odvodov a rodič potenciálnych detských pacientov a zároveň v budúcnosti istých prispievateľov na tieto nápady a na môj dôchodok by som to rád vedel...


Dušan Zachar, riaditeľ INEKO

Pozn.: INEKO realizuje zdravotnícky projekt, ktorý podporujú zdravotné poisťovne Dôvera a Union a spoločnosť Msquare. Donori nevstupujú do výstupov inštitútu INEKO.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.