OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Timothy Snyder, NIHO, protiústavnosť a konšpirácie opozičného „experta“

Timothy Snyder poskytol dvadsať rád, ako si uchrániť demokraciu. Dnes vládna koalícia často pripomína valec zo Zlatej Idky. Vládu Matoviča a Hegera právom kritizovali za prílepky k zákonom a skrátené legislatívne konania. Pár mesiacov po voľbách robia to isté.

Timothy Snyder, NIHO, protiústavnosť a konšpirácie opozičného „experta“

©Peter Grof

  • Komentáre |  13.06.2024 |  Šimon Jeseňák

Timothy Snyder poskytol dvadsať rád, ako si uchrániť demokraciu. Dnes vládna koalícia často pripomína valec zo Zlatej Idky.

Jednou z rád, ako brániť demokraciu, ktorú zverejnil Timothy Snyder, je „bráňte inštitúcie. Inštitúcie sa nedokážu ubrániť samy. Padnú ako domino, ak nebude každá jedna bránená hneď od začiatku“. Dnes sa parlamentu podarilo okresať nezávislosť Národného Inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve.

Chceli rezort odpolitizovať, dopadlo to ako vždy

Štátne orgány nie sú z definície nezávislé, keďže sú vždy pod politickým vplyvom, prosím, neargumentujeme cudzokrajným ačohentizmom. Tu sme na Slovensku, v demokracii karpatského razenia.

Riaditelia nemocníc, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva SR majú živnosť kratšiu ako samotný minister. S novým ministrom prichádzajú noví riaditelia nemocníc. Podobne často sa menia aj riaditelia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a ďalších organizácií.

Prečo? Lebo politici to urobiť môžu a budú robiť bez ohľadu na to, ktorá strana bude momentálne disponovať ministerskou stoličkou. Politické nominácie totiž nie sú chybou Matrixu alebo jeho integrálnou súčasťou.

V Programovom vyhlásení vlády sa síce píše, že vláda má ambíciu rezort odpolitizovať, no papier znesie veľa. Nie, rezort zdravotníctva nie je a nebude odpolitizovaný. A ak by nebolo na ministerstve ešte niekoľko ľudí, ktorí ešte väčšej politizácii bránia, tak by sme v realite videli, aké divoké personálne nominácie by prichádzali.

Ak konšpirujú „tí naši“, tak nevadí?

NIHO - Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve bude mať nového riaditeľa. Michal Staňák skončí. V tlačovej správe Ministerstva zdravotníctva SR bude k jeho odvolaniu a vymenovaniu nového riaditeľa napísaných len niekoľko stručných riadkov.

NIHO nie je inštitúcia, za ktorú by sa protestovalo na námestiach po celej republike, zareagujú opoziční poslanci, z toho jeden nezabudne rozvinúť konšpiračnú teóriu a kopnúť si do súkromných zdravotných poisťovní. Len tak lebo môže a dobrý príbeh si netreba kaziť pravdou. Následne večer sa s dobrým pocitom vráti do svojho bytu, ktorý si kúpil od materskej firmy, ktorá vlastní jednu zo zdravotných poisťovní.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Komentár Kataríny Dostálovej: Slovensko, krajina kde niektorí pacienti veria pekárke, no nie lekárke

Za posledné týždne sme sa postupne s kolegami dozvedeli, že pandémia nebola, a ak bola, tak bola vlastne zrejme bioterorizmus a že splnomocnenec vlády so svojimi spolupracovníkmi (allstars teamom svetových konšpirátorov a antivaxerov) prinesie v septembri komplexné závery „vyšetrovania“.

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Čo viac? Čo viac by sme ešte mohli urobiť?

Pandémia na Slovensku nebola. Dozvedeli sme sa to pred pár dňami. V napätí môžeme čakať na september, kedy vládny splnomocnenec príde so správnou definíciou pandémie a oboznámi ju ľudu a Svetovej zdravotníckej organizácii.

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Lex Bory & Šaca. Nazývajme veci pravými menami

Poslanci za KDH Peter Stachura a František Majerský predložili návrh zákona, ktorým chcú predlžiť výpovedné lehoty pre zdravotníckych pracovníkov.