OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance. Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 zistíte, aké šance máme na to, aby sme sa stali úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo preto musíme urobiť.

Slovensko  - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií?  Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Ako jedna z najväčších slabín našej budúcnosti sa ukazuje školstvo. Pracovný trh sa totiž dynamicky mení, ovplyvňujú ho technológie i umelá inteligencia a naše školstvo im nestíha. Minister školstva Tomáš Drucker už avizoval zámer optimalizovať sieť stredných škôl – ako teda bude vyzerať školstvo budúcnosti a bude na jeho reformu dostatok financií? Prezradí počas prvého dňa konferencie minister školstva Tomáš Drucker. Do diskusie je pozvaný aj podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku Peter Kmec. (panel: Od nápadu k realizácií; 9:00 – 9:25).

Samozrejme, ak chceme, aby Slovensko bolo modernou krajinou, musíme popracovať na rozvoji regiónov. Dopomôcť by k tomu mohla schválená novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má starostom a primátorom rozviazať konečne ruky. Ako sa teda pomaly začnú meniť naše regióny a kto nám tu môže byť inšpiráciou na konferencii Jarná ITAPA objasní Michal Kaliňák, štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR (panel: Moderné regióny, moderná krajina; 9:25 – 9:40).

Najznámejší špionážny softvér na ITAPA a kyberochrana ako nevyhnutnosť

Zavádzanie technológií do fungovania krajiny by pre nás v nadchádzajúcom období malo byť prioritou, avšak, súbežne s modernizáciou nesmieme zabúdať ani na bezpečnosť. V tomto smere je pre nás výzvou Pegasus. Ide o najznámejší špionážny softvér na svete, ktorý odborníci označili za kybernetickú zbraň ako z najhorších nočných môr. Na Slovensku máme naň uznávaného odborníka Jána Andraška, ktorý nám na ITAPA ukáže, čo tento sledovací systém dokáže (panel: Nové nástroje v kyberbezpečnosti; 9:40 – 10.00).

V oblasti kyberbezpečnosti však bojujeme na viacerých frontoch. Jednou vecou je útokom predchádzať, druhou sa im naučiť brániť. A práve preto je tu novinka - CyberAréna. Tu sa učíme, ako sa brániť voči čoraz častejším útokom na verejnú správu. Na ITAPA nám Ervín Šimko z MIRRI SR reálne ukáže, ako útok prebieha a ako sa mu vieme postaviť (panel: Aktuálny stav a výzvy kyberbezpečnosti; 10:30 – 11:20).

Navyše, o tom, ako sa v dnešnom svete dá brániť voči kyberútokom, ako si chrániť dáta nám viac povie Bruno Horta Soares z Portugalska, zakladateľ spoločnosti APRESSADUTOPIA. Ide o špičkového experta a rešpektovaného spíkra, prezidenta ISACA Lisbon Chapter a vyhľadávaného konzultanta IDC v oblastiach ako digitálna transformácia, správa a riadenie, budovanie stratégií a bezpečnosť (panel: Využitie generatívnej AI a kyberbezpečnosť; 10:05 – 10:30).

Keď lídri digitalizácie inšpirujú

Samozrejme, na ITAPA chceme aj inšpirovať. A kým iným ako krajinami, ktoré sú lídrami v digitalizácií - Estónskom a Veľkou Britániou. Ako Estónsko, ktoré je chudobnejšou krajinou ako Slovensko, dokázala stať lídrom v digitálnej transformácií – prezradí Carmen Raal z e-Estonia Briefing Centre (panel: Digitálna transformácia Estónska; 10.05 – 10.30) a o tom, ako sa stať trendsetterom v digitalizácii a ako má fungovať moderná verejná správa nám viac povie Ľubica Binka Hamarová, expertka na digitálnu transformáciu verejnej správy (panel: Otázka za milión(y) - ako budovať štátne kapacity v digitalizácií?; 10:30 – 10:45).

Inovácie ako šanca na lepšiu budúcnosť

Kým prvý deň ITAPA je venovaný predovšetkým digitalizácii a kyberbezpečnosti, druhému dominujú zdravotníctvo, inovácie a, samozrejme, veda a výskum. Za jedného z najväčších slovenských inovátorov je považovaný Milan Dubec. Na ITAPA otvorí druhý deň konferencie a prezradí nám, aké šance podľa neho máme na to, aby sme sa stali úspešnou krajinou (panel: Šanca na modernú krajinu; 9:00 – 9:20).

Slovensko by malo aktívne investovať do výskumu a vývoja týchto technológií, aby si zachovalo konkurenčnú pozíciu v globálnom prostredí. Aké sú však hlavné hnacie sily inovácií? Na ITAPA prezradí James Arvanitakis, riaditeľ Forrest Research Foundation (panel: Inovácie, výskum a biznis v Austrálii; 9:25 – 9:50). Faktom je, že inovácie sú katalyzátorom rastu – o tom nám na ITAPA viac povie Alex Lyhovez, vizionársky podnikateľ známy svojimi odbornými znalosťami v oblasti nových technológií a digitálnej transformácie (panel: Start-up nation Israel, 9:50 – 10:15).

Perspektívne zdravotníctvo

Umelá inteligencia v zdravotníctve predstavuje revolučnú zmenu, ktorá sľubuje výrazné inovácie v liečbe pacientov a transformáciu budúcnosti medicíny. AI dokáže analyzovať veľké objemy medicínskych dát, čo vedie k rýchlejšej a presnejšej diagnostike a personalizovanej liečbe. Avšak s rastúcim využívaním AI v medicíne prichádzajú aj nové výzvy v oblasti kyberbezpečnosti. O tých nám na konferencii povie Spencer Deese - zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Healthy AI Inc., kde vedie vývoj inovatívnych nástrojov AI na detekciu a liečbu rakoviny (panel: AI v zdravotníctve: budúcnosť medicíny; 9:25 – 10:10).

Byť konkurencieschopný v zdravotníctve znamená okrem iného aj klásť dôraz na inovácie a rýchlu aplikáciu. Tu nám môže byť príkladom práve Birmingham, kde je toto významnou témou a kde sa tak zo dňa na deň zlepšuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Liam Grover, profesor a zakladateľ inštitútu Healthcare Technologies Institute, ktorý sa zaoberá novými technológiami a ktorý bol zvolený za člena Akadémie lekárskych vied nám objasní, ako nám tu nové technológie pomôžu (panel: Akcelerácia inovácií v zdravotníctve; 12:45 – 13:25).


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie a zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. I o tejto dôležitej téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Pri mnohých diagnózach v rámci neurologických chorôb sa dieťa stáva pacientom už od narodenia a vážne ochorenie ho sprevádza po celý život. V nemocničnom prostredí trávia i celé mesiace.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Lekárska komora upozorňovala na rozdiel medzi príjmami a minimálnymi nákladmi na ambulanciu v odbore pneumológia a ftizeológia v roku 2022.