Medzinárodné zdravotné predpisy sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.
Minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že sa Slovenská republika dištancovala od zdravotníckych postupov WHO.
Slovensko sa tak ako jediné dištancovalo od nových zdravotníckych postupov WHO, s ktorými na rokovaní v Ženeve súhlasilo vyše 190 krajín.
„Máme za to, že po dohode na finálnom znení balíka revidovaných článkov IHR nebol pre krajiny dostatočný časový priestor na podrobné preštudovanie zmien zapracovaných priamo na stretnutí,“ argumentovalo ministerstvo zdravotníctva, prečo odmietlo spomínané postupy.
Medzinárodné zdravotné predpisy (IHR) sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.
Nesúhlas odborníkov
Zaujímalo nás preto, ako sa k tomuto rozhodnutiu postavia odborníci, ktorí pôsobia v sektore, pracujú v súlade so zdravotníckymi postupmi, štandardmi.
Oslovili sme všetky komory pôsobiace v zdravotníctve, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociáciu súkromných lekárov SR, Úrad verejného zdravotníctva SR, zdravotné poisťovne, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ako i členov zdravotníckeho výboru.
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) pritom reagoval ako prvý (ešte pred našimi otázkami) a to s odmietavým postojom tohto rozhodnutia.
„Dištancovanie sa od WHO predpisov je vysoko neodborné, predstavuje medzinárodnú blamáž a spiatočnícke zmýšľanie, ale hlavne vážne ohrozenie zdravia jednotlivcov aj celej spoločnosti s tragickými následkami. Týmto ako lekári žiadame vládu SR a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby v danej veci urýchlene zjednalo nápravu a predišlo ďalším škodám, ktoré toto rozhodnutie spôsobí,“ uviedol zväz vo svojom stanovisku.
Podobne reagovala i Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov (SK MTP), ktorá odmieta a zásadne nesúhlasí s tým, aby sa Slovensko dobrovoľne izolovalo od zvyšku sveta. „Splnomocnenec vlády, ktorý pracuje s konšpiračnými teóriami, zaujal nezmyselný postoj, ktorý uvrhol Slovensko do izolácie v oblasti zdravia obyvateľstva,“ reaguje komora medicínsko-technických pracovníkov.
Vo svojom stanovisku sa pripája k ZAP a žiada vládu a ministerstvo zdravotníctva o nápravu.
Z odborného hľadiska za nesprávny považuje tento postoj reprezentácie Slovenskej republiky aj Slovenská lekárnická komora.
S týmto rozhodnutím nesúhlasí ani Asociácia súkromných lekárov SR. „Nechceme čeliť komplikovanému prístupu k nákupu liekov, vakcín, výmeny najnovších poznatkov, informácií a skúseností potrebných na zvládnutie krízových situácií, ako aj znižovaniu liečebných možností pre našich občanov,“ uvádza v stanovisku.
Slovenská lekárska komora so znepokojením prijala informácie o tom, že sa Slovensko dištancovalo od prijatia aktualizovaných medzinárodných zdravotníckych predpisov.
Opozícia tento krok kritizuje a šéf zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž pre ozdravme uviedol, že na Výbore NR SR pre zdravotníctvo bude mať možnosť vysvetľovať svoj názor tak Kotlár, ako aj ministerstvo zdravotníctva.
Dnes (11. júna) zareagovala i ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. „Pozorne vnímam vnútropolitickú aj odbornú diskusiu, ktorý tento postoj vyvolal. Rozhodla som sa, aby tento úzko odborný problém zanalyzovali a posúdili všetci tí, ktorí k nemu majú čo povedať. Odborníci.“
Ako ďalej vo svojom stanovisku uviedla, plánuje posilniť a rozšíriť „súčasnú, vládou schválenú medzirezortnú pracovnú skupinu, ktorá bola zriadená po prijatí pôvodných a stále platných medzinárodných zdravotníckych predpisov, o odborníkov naprieč rezortmi a zainteresovanými skupinami. Jej úlohou bude v najbližšom období detailne a odborne vyhodnotiť aktualizované dokumenty, ktoré pripravila WHO a následne jej zistenia budem prezentovať na rokovaní vlády.“
Uvádzame odpovede respondentov, ktorí reagovali, v plnom znení.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.