OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Medzinárodné zdravotné predpisy sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na zdravotníckom výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Foto: FB Martina a Peter; WHO

Minulý týždeň ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že sa Slovenská republika dištancovala od zdravotníckych postupov WHO.

Slovensko sa tak ako jediné dištancovalo od nových zdravotníckych postupov WHO, s ktorými na rokovaní v Ženeve súhlasilo vyše 190 krajín.

„Máme za to, že po dohode na finálnom znení balíka revidovaných článkov IHR nebol pre krajiny dostatočný časový priestor na podrobné preštudovanie zmien zapracovaných priamo na stretnutí,“ argumentovalo ministerstvo zdravotníctva, prečo odmietlo spomínané postupy.

Medzinárodné zdravotné predpisy (IHR) sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Nesúhlas odborníkov

Zaujímalo nás preto, ako sa k tomuto rozhodnutiu postavia odborníci, ktorí pôsobia v sektore, pracujú v súlade so zdravotníckymi postupmi, štandardmi.

Oslovili sme všetky komory pôsobiace v zdravotníctve, Zväz ambulantných poskytovateľov, Asociáciu súkromných lekárov SR, Úrad verejného zdravotníctva SR, zdravotné poisťovne, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ako i členov zdravotníckeho výboru.

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) pritom reagoval ako prvý (ešte pred našimi otázkami) a to s odmietavým postojom tohto rozhodnutia.

„Dištancovanie sa od WHO predpisov je vysoko neodborné, predstavuje medzinárodnú blamáž a spiatočnícke zmýšľanie, ale hlavne vážne ohrozenie zdravia jednotlivcov aj celej spoločnosti s tragickými následkami. Týmto ako lekári žiadame vládu SR a Ministerstvo zdravotníctva SR, aby v danej veci urýchlene zjednalo nápravu a predišlo ďalším škodám, ktoré toto rozhodnutie spôsobí,“ uviedol zväz vo svojom stanovisku.

Podobne reagovala i Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov (SK MTP), ktorá odmieta a zásadne nesúhlasí s tým, aby sa Slovensko dobrovoľne izolovalo od zvyšku sveta. „Splnomocnenec vlády, ktorý pracuje s konšpiračnými teóriami, zaujal nezmyselný postoj, ktorý uvrhol Slovensko do izolácie v oblasti zdravia obyvateľstva,“ reaguje komora medicínsko-technických pracovníkov.

Vo svojom stanovisku sa pripája k ZAP a žiada vládu a ministerstvo zdravotníctva o nápravu.

Z odborného hľadiska za nesprávny považuje tento postoj reprezentácie Slovenskej republiky aj Slovenská lekárnická komora.

S týmto rozhodnutím nesúhlasí ani Asociácia súkromných lekárov SR. „Nechceme čeliť komplikovanému prístupu k nákupu liekov, vakcín, výmeny najnovších poznatkov, informácií a skúseností potrebných na zvládnutie krízových situácií, ako aj znižovaniu liečebných možností pre našich občanov,“ uvádza v stanovisku.

Slovenská lekárska komora so znepokojením prijala informácie o tom, že sa Slovensko dištancovalo od prijatia aktualizovaných medzinárodných zdravotníckych predpisov.

Opozícia tento krok kritizuje a šéf zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž pre ozdravme uviedol, že na Výbore NR SR pre zdravotníctvo bude mať možnosť vysvetľovať svoj názor tak Kotlár, ako aj ministerstvo zdravotníctva.

Dnes (11. júna) zareagovala i ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. „Pozorne vnímam vnútropolitickú aj odbornú diskusiu, ktorý tento postoj vyvolal. Rozhodla som sa, aby tento úzko odborný problém zanalyzovali a posúdili všetci tí, ktorí k nemu majú čo povedať. Odborníci.“

Ako ďalej vo svojom stanovisku uviedla, plánuje posilniť a rozšíriť „súčasnú, vládou schválenú medzirezortnú pracovnú skupinu, ktorá bola zriadená po prijatí pôvodných a stále platných medzinárodných zdravotníckych predpisov, o odborníkov naprieč rezortmi a zainteresovanými skupinami. Jej úlohou bude v najbližšom období detailne a odborne vyhodnotiť aktualizované dokumenty, ktoré pripravila WHO a následne jej zistenia budem prezentovať na rokovaní vlády.“

Uvádzame odpovede respondentov, ktorí reagovali, v plnom znení.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Katalóg výkonov: kto, prečo a v akej podobe chce jeho „update“

Promo nového albumu má niečo spoločné s dianím na ministerstve zdravotníctva. Najskôr sa hrajú novinky a následne prídu na rad osvedčené hity. V tomto prípade evergreenové témy, medzi ktoré sa zaraďuje aj nový katalóg výkonov.

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

ÚDZS zatiaľ VšZP ozdravný plán nenariadil, no túto alternatívu nevylučuje

Ešte v roku 2022 schválila vtedajšia vládna koalícia novelu, „vďaka“ ktorej prišiel ÚDZS o jednu zo svojich najsilnejších kompetencií a nariadiť poisťovni plnenie ozdravného plánu. Tento krok ÚDZS môže stále učiniť, no je to zložitejšie.

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

Sága ohľadne NIHO nekončí. KDH podá podnet na Ústavný súd

V júni 2024 parlament schválil poslanecký prílepok poslanca Zdenka Svobodu, ktorým sa zmenili podmienky odvolania riaditeľa NIHO. Podľa legislatívy, ktorá vstúpi do platnosti 01.08.2024, môže riaditeľa odvolať minister zdravotníctva kedykoľvek a bez udania dôvodu.