OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Celú situáciu ohľadom dát by pomohol vyriešiť register.

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o menej

Foto: Unsplash License

Roztrúsenou sklerózou trpí na celom svete približne 2,8 milióna ľudí. Presné dáta o incidencii (pozn. počet nových prípadov ochorenia v danom roku) a prevalencii (pozn. výskyt daného ochorenia v populácii) sclerosis multiplex na Slovensku však nemáme. Presnejšie údaje by sme mohli získať centrálnym registrom pacientov, ktorý na Slovensku zatiaľ chýba.

Nejaké dáta síce máme, avšak tie nie sú zjavne v zhode so skutočnosťou. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií je na Slovensku viac ako 16-tisíc pacientov so sclerosis multiplex.  

Podľa prezidentky Slovenskej neurologickej spoločnosti prof. Zuzany Gdovinovej to nie je pravda.


Sclerosis multiplex (SM), známa aj ako roztrúsená skleróza, je chronické autoimunitné zápalové a neurodegeneratívne ochorenie, ktoré poškodzuje centrálny nervový systém. Postihuje teda mozog a miechu. Imunitný systém začne pri tomto ochorení napádať svoje vlastné bunky, konkrétne myelín, ktorý tvorí obal okolo výbežkov, t.j. okolo nervových vláken (axóny), čo postupne spôsobuje ich rozpad. Výsledkom je čiastočná alebo úplná porucha prenosu nervových vzruchov. S ohľadom na mechanizmus poškodenia ide teda o tzv. demyelinizačné ochorenie.


I porovnanie s Českou republikou môže naznačiť, že údaj NCZI nie je veľmi reálny. V Čechách na základe registra vedia, že majú 15- až 17-tisíc pacientov so sclerosis multiplex. Česká republika je dvakrát taká veľká ako Slovensko, sme v tej istej zemepisnej šírke, nie je preto pravdepodobné, že by sme mohli mať 16-tisíc pacientov s SM. Teda podobný počet pacientov ako susedná Česká republika.

Profesorka Gdovinová sa zmienila o ďalšom údaji počtu pacientov s týmto ochorením. Ide o počet 8-tisíc pacientov. Podľa jej slov je tento údaj oveľa reálnejší.

„Nie je jasné, odkiaľ pochádza zdroj. Predpokladáme, že to bude údaj od zdravotných poisťovní,“ podotkla profesorka. Toto číslo je podľa nej reálne, zodpovedá našej zemepisnej šírke, aj v porovnaní s inými krajinami, napríklad už s spomínanou Českou republikou.

Údaje od zdravotných poisťovní o počte pacientov s diagnózou sclerosis multiplex uvádzame nižšie. Ako teda vznikol oficiálny údaj, že Slovensko má 16-tisíc pacientou s touto diagnózou?

Profesorka Gdovinová to vysvetlila. Pacientov totiž hlásili centrá sclerosis multiplex a tých istých pacientov hlásili aj ambulantní neurológovia. Čiže niektorí pacienti sa mohli v systéme vyskytnúť dvakrát. „Preto je ten údaj nepresný,“ zdôraznila.


Sclerosis multiplex  je ochorenie s veľmi rôznorodými príznakmi, v závislosti od toho, kde a v ktorej časti nervovej sústavy sa vyskytne zápal a následné poškodenie. Príznaky môžu byť u každého pacienta iné. Podľa odborníkov sa štandardne vyskytuje viac ako 50 rôznych symptómov a aj preto je stanovenie diagnózy pomerne náročné.

Jedným z najtypickejších a najčastejších je únava, ktorá nie je primeraná vynaloženej námahe počas dňa. Ďalším častým príznakom je zakopávanie, ktoré je časté, aj na rovnom povrchu. Ako i rozmazané videnie či bolesť oka, problémy s rovnováhou, psychické poruchy, strata koncentrácie či pamäti, urologické problémy či brnenie a tŕpnutie končatín.


Koľko pacientov evidujú zdravotné poisťovne?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Poslanec Zdenko Svoboda podal pozmeňujúci návrh, ktorým navrhuje zmenu odvolania riaditeľa NIHO. Po novom by minister zdravotníctva mohol odvolať riaditeľa aj bez udania dôvodu.

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Medzinárodné zdravotné predpisy sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Univerzitná nemocnica Bratislava má menej ako polovičnú obsadenosť lôžok

Univerzitná nemocnica Bratislava má menej ako polovičnú obsadenosť lôžok

Jedna z najväčších nemocníc na Slovensku Univerzitná nemocnica Bratislava je v značných finančných ťažkostiach. Dlhuje štátu, dodávateľom ale aj firme BFF, ktorá vlastní pohľadávky voči UNB.