OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

V Martine sa môže začať stavať. Chýbajúcimi financiami sa bude zaoberať vláda

Ministerka zdravotníctva informovala, že vzhľadom na infláciu na projekt novej nemocnice nebudú stačiť pôvodne naplánované európske prostriedky.

V Martine sa môže začať stavať. Chýbajúcimi financiami sa bude zaoberať vláda

Foto: Facebook Univerzitná nemocnica Martin

V polovici mája ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková informovala na tlačovej besede o tom, že sa o pár dní začne kopať v Banskej Bystrici. Následne koncom mája ministerstvo predložilo vláde materiál s názvom „Návrh k realizácii výstavby Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave v lokalite Ružinov a zmena využitia lokality Rázsochy na účel výstavby Národného ústavu detských chorôb“.

Dnes ministerka oznámila, že sa v Martine môže čoskoro začať stavať nová univerzitná nemocnica.

„Projekt novej univerzitnej nemocnice v Martine sa výrazne pohol vpred,“ povedala na úvod Dolinková.

Informovala tiež o ukončení procesu verejného obstarávania. „Jeho víťaz môže začať stavať prakticky okamžite. Oproti pôvodným predpokladom však došlo k jednej, a pochopiteľnej, zmene. Po obrovskej inflácii už nebudú na výstavbu nemocnice stačiť naplánované európske prostriedky. A my sa musíme vyhnúť tomu, aby nám kvôli ich nedostatku vyrástol namiesto nemocnice ďalší betónový a nikdy nedokončený skelet.“ 

Preto požiada zajtra (5.6.) vládu, aby sa uznesením zaviazala, že zvyšné prostriedky nájde. A to buď zmenami a úsporami v pláne obnovy, v eurofondoch alebo v štátnom rozpočte. Vláda bude mať na to viac ako tri roky, pretože dodatočné financie budú potrebné až v roku 2027. Podľa Dolinkovej ale táto garancia vlády môže odštartovať skutočnú výstavbu už počas niekoľkých dní.

Koncom mája martinská nemocnica informovala o výsledku vyhodnotenia ponúk na výstavbu novej Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Úspešným uchádzačom sa stala skupina dodávateľov ADIFEX, HORNEX, DSC a SYTIQ.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko  - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií?  Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance

Slovensko - úspešná krajina či trendsetter v digitalizácií? Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 budeme zisťovať, aké sú naše šance. Na konferencii JARNÁ ITAPA 2024 zistíte, aké šance máme na to, aby sme sa stali úspešnou a modernou krajinou, ako aj to, čo preto musíme urobiť.

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Vo zvolenskej nemocnici sa narodili dvojičky prirodzeným pôrodom

Každá mamička si praje, aby pôrod jej bábätka bol nielen bezpečný, ale aby sa z neho stal aj nezabudnuteľný celoživotný zážitok. Pozitívny pôrodný príbeh si zo zvolenskej pôrodnice odniesla aj pani Lucia, ktorej sa splnil sen o prirodzenom pôrode dvojičiek.

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Agel pokračuje v investíciách. Zvolenská nemocnica zrekonštruovala fyziatricko-rehabilitačné oddelenie

Pred rekonštrukciou tvorilo fyziatricko-rehabilitačné oddelenie chodba s oddelenými pracoviskami, po rekonštrukcii ju nahradil otvorenejší model s čakárňou.