OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
OZDRAVME.SK

Za ochorenia očí si často môžeme aj sami. Ako ich čo najviac oddialiť?

Mobilné telefóny, televízne či počítačové obrazovky – spôsobov, ako si v súčasnosti nadmieru namáhajú oči deti aj dospelí je viacero.

Za ochorenia očí si často môžeme aj sami. Ako ich čo najviac oddialiť?

Foto: Unsplash License

  • Spravodajstvo |  30.05.2024 |  Všeobecná zdravotná poisťovňa, PR

Lekári však dvíhajú varovný prst – vek pacientov, ktorí s očnými problémami prichádzajú do ambulancií, je čoraz nižší. A hoci sú chyby oka často geneticky podmienené, za ich skorší nástup si môžeme sami.

Strata schopnosti ostrenia do blízka, najmä zhoršené videnie pri čítaní, sa bežne objavovalo u väčšiny populácie až okolo 45. roku života. Avšak nesprávny životný štýl v kombinácii s podceňovaním významu prevencie spôsobujú, že tieto problémy s očami nastupujú u čoraz väčšieho počtu ľudí oveľa skôr. 

„Až 62 % poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) s chorobou očí sa lieči na diagnózu poruchy refrakcie, teda na krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus,“ spresňuje hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá. 

Celkovo zhoršujúci sa zrak slovenskej populácie dokazujú aj interné dáta najväčšej zdravotnej poisťovne. V roku 2023 vykázali lekári nejakú diagnózu v súvislosti  s chorobou očí u vyše 672-tisíc poistencov. Problémy so zrakom boli zároveň častejšie odhalené u žien ako u mužov. „Počet poistencov s chorobami očí medziročne mierne stúpa, zhruba o 1,7 % od roku 2021 vzhľadom na poistný kmeň,“ vysvetľuje M. Bublavá.

Odborníci sa zhodujú, že jednou z podstatných príčin zhoršujúceho sa zraku u detí aj dospelých je aj nadmerné trávenie času pred obrazovkami najrôznejších zariadení.  „Náš zrak jednoducho nenecháme dostatočne oddýchnuť si. Práve preto je pre oči veľmi dôležitý pobyt vonku, kedy sa viac zameriavajú na vzdialenejšie objekty, čím sa regenerujú,“ vysvetľuje očná lekárka MUDr. Katarína Kornfeld.  

Dlhé vysedávanie pred televíziou či sedavé zamestnanie spojené s prácou za počítačom u dospelých je preto vhodné čo možno najviac vyvažovať pobytom vonku na dennom svetle. To ale nestačí.

Prevencia, prevencia, prevencia

Predchádzať problémom s očami pomôžu najmä pravidelné návštevy očnej ambulancie. Viaceré z nich totiž ešte nemusíme pociťovať, ale už môžu byť prítomné. Ak vás všeobecný lekár počas preventívnej prehliadky upozorní na zhoršujúci sa zrak či sami začínate cítiť, že s vaším zrakom nie je niečo v poriadku, neváhajte a čím skôr vyhľadajte očného lekára. Ak už máte diagnostikovanú niektorú z dioptrických chýb, nemali by ste zabúdať na pravidelné prehliadky.

„Na opätovné premeranie by ste v takomto prípade mali chodiť raz za rok a uistiť sa, že používate správnu hodnotu dioptrií,“ dodala MUDr. K. Kornfeld.

Pomôcť si môžete aj kvalitnou stravou, a to najmä potravinami s obsahom luteínu a zaexantínu, ktoré sa nachádzajú v zelenom a žltom ovocí a zelenine. Tieto látky chránia sietnicu pred pôsobením voľných radikálov. Pod zhoršovanie zraku sa podpisuje aj fajčenie.

Oči prezradia aj iné choroby

Vedeli ste, že existuje obrovské množstvo chorôb, ktoré sa dajú vyčítať aj z očí? Na pravidelnú preventívnu prehliadku u oftalmológa máte preto dôvodov viac než dosť.

Očný lekár dokáže takýmto neinvazívnym spôsobom zistiť už počiatočných štádiách napríklad hypertenziu, zle liečený diabetes či prvé príznaky roztrúsenej sklerózy, ktoré sú najmä už žien viditeľné tiež najskôr na očiach.

So starostlivosťou o oči pomôže aj VšZP

Ak nosíte okuliare, VšZP vám ne prispeje v rámci Peňaženky zdravia MAXI. Dospelí môžu požiadať o príspevok až 100 eur na okuliarový rám, už pri výške dioptrie od +1/-1. Rovnaká suma je pripravená aj pre dospelých na okuliarové šošovky pri výške dioptrie nad +6/-8. Ak majú problémy so zrakom vaše deti, rodičia majú možnosť žiadať o príspevok aj pre ne.

VšZP ponúka pre deti až 100 eur na okuliarový rám bez obmedzenia dioptrií či na rám a okuliarové šošovky pri výške dioptrie nad +4/-4 pre deti do 18 rokov. Benefitný produkt je dostupný cez mobilnú aplikáciu VšZP


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie a zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. I o tejto dôležitej téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Pri mnohých diagnózach v rámci neurologických chorôb sa dieťa stáva pacientom už od narodenia a vážne ochorenie ho sprevádza po celý život. V nemocničnom prostredí trávia i celé mesiace.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Lekárska komora upozorňovala na rozdiel medzi príjmami a minimálnymi nákladmi na ambulanciu v odbore pneumológia a ftizeológia v roku 2022.