Zoznam omamných a psychotropných látok by sa mal rozšíriť o ďalšie látky. Ide o psychoaktívne látky HHC, HHC-P a HHC-O, ktoré sú voľne dostupné v automatoch.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorý v stredu schválila vláda. Návrh predložilo ministerstvo zdravotníctva. Novela zákona musí ešte prejsť parlamentom.
Ministerstvo zdravotníctva informuje na sociálnej sieti, že „psychoaktívne látky HHC, HHC-P a HHC-O voľne dostupné v automatoch v podobe sušiny, náplní do e-cigariet, cukríkov a iných sladkostí už nebudú môcť byť vydávané za legálne náhrady za výrobky z konope“.
„Informácie z prebiehajúcich výskumov týkajúcich sa účinkov HHC a príbuzných látok naznačujú
potenciál vytvárania návyku ako aj psychickú a fyzickú závislosť charakterizovanú zmenami správania
a závažnými zdravotnými a psychosociálnymi dôsledkami,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Rezort upozorňuje, že si tieto látky pre svoju ľahkú získali popularitu aj medzi deťmi a tínedžermi.
Prípady intoxikácie detí nie sú ojedinelé. Podľa Národného ústavu detských chorôb mnohé z detí nevyhľadajú lekársku pomoc a v mnohých prípadoch osoby v okolí týchto detí nerozlíšia toxický účinok tejto látky.
Lekári z Národného ústavu detských chorôb upozorňovali ešte v minulom roku na to, že výrobky s obsahom látky HHC sú voľne dostupné v automatoch a prístupné akýmkoľvek užívateľom. Vo svojej tlačovej správe vtedy informovali o štyroch detských pacientoch, ktorí priznali požitie látky HHC. pričom zdravotný stav jedného z nich si vyžiadal hospitalizáciu.
Rezort v dôvodovej správe argumentuje, že návrh zákona má pozitívne sociálne vplyvy.
Ako sa následne uvádza, novela „má výrazný potenciál prispieť k zvýšeniu sociálnej ochrany obyvateľstva a prispieť k prevencii vzniku závislosti od užívania omamných látok a psychotropných látok vrátane prevencie liečby zdravotných následkov osôb závislých od užívania týchto látok tým, že bude pružnejšie trestno-právne postihovať nezákonnú činnosť subjektov zameraných na nezákonnú výrobu, distribúciu a predaj omamných látok a psychotropných látok“.
HHC už figuruje na zozname nelegálnych látok napríklad v Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Litve, Lotyšsku, Rakúsku, Poľsku, Fínsku, na Islande, na Cypre a od marca tohto roka aj v Českej republike.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.