OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Prezident ANS Marián Petko: K OSN sme poslali viac ako 1000 pripomienok. Treba k tomu niečo dodať?

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko v otvorenom rozhovore kritizuje súčasné nastavenie celej optimalizácie siete nemocníc, ako i jej architektov, ktorí neveria nikomu a ničomu, čo nie je štátne.

Prezident ANS Marián Petko

©Trend Konferencie

  • Rozhovory |  15.05.2024 |  Šimon Jeseňák

DNA OSN je etatistické a kreované bez prierezovej diskusie medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, zdravotnými poisťovňami a ministerstvom zdravotníctva.

Ešte v roku 2021 schválil parlament tesnou väčšinou 76 hlasov optimalizáciu siete nemocníc. Jej účinnosť sa však posúva z viacerých dôvodov. Tým hlavným je, že OSN v súčasnom nastavení nie je možné realizovať bez toho, aby tým utrpel pacient. Práve pacient by v systéme blúdil ešte viac, ako si na to zvykol za posledné roky.

Jedným z prvých krokov ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej bolo odloženie „čakačiek“, keďže nám chýbali aspoň základné dáta o tom, aké dlhé čakačky sú. Dnes čelí implementácia OSN ďalším výzvam, ktoré sa musia kontinuálne hasiť.

Práve o optimalizácii siete nemocníc a o notoricky deficitnom rozpočte pre zdravotníctvo sme sa rozprávali s prezidentom Asociácie nemocníc Slovenska Mariánom Petkom

V rozhovore sa dočítate:

  • či má z pohľadu Petka ministerka Dolinková podporu premiéra a ministra financií;
  • o architektoch optimalizácie siete nemocníc, ktorí jej do vienka darovali svoje ideologické videnie zdravotníctva;
  • prečo sa z procesu kreovania OSN vynechali zdravotné poisťovne;
  • o pripomienkach, ktoré ANS poslala ministerstvu;
  • o koncentrácii najkomplikovanejšej operatívy vo väčších nemocniciach a doliečovaní pacienta v menších nemocniciach, čo najbližšie od domova pacienta;
  • že v zdravotníctve je tento rok o miliardu eur viac, no i napriek tomu nám podľa ANS aj zdravotných poisťovní chýba 300 miliónov eur.

Keď už bolo jasné, že sa novou ministerkou zdravotníctva stane Zuzana Dolinková, povedali ste, že bude kľúčové, aby mala podporu premiéra, predsedu vlastnej strany a ministra financií. Má ich podporu?

Nepovedal by som, že nemá ich podporu, no zatiaľ nevidím, že by bolo zdravotníctvo premiérskou témou. Robert Fico síce ministerku zdravotníctva minimálne formálne podporuje, no rezort zdravotníctva je taký komplikovaný, že ho žiaden minister zdravotníctva nedokáže zvládnuť samostatne.

Paradoxne tí, ktorí ju najviac kritizujú, sú tí istí ľudia, ktorí sú architektmi zle nastavenej optimalizácie siete nemocníc (OSN) a rovnako stoja za Plánom obnovy a odolnosti. Ministerka zdravotníctva sedí na sude s pušným prachom a nevie, kedy vybuchne.

Zdravotníctvo teda nie je premiérskou témou, a to napriek tomu, že politické strany pred voľbami deklarujú, že zdravotníctvo bude top vládnou prioritou.

Nevidím, že by bolo zdravotníctvo premiérskou témou. Robert Fico je navyše z inej politickej strany, ako je pani ministerka Dolinková. Bližšia košeľa ako kabát. Prvý signál uvidíme čoskoro, keďže budeme sledovať, čo sa bude diať s optimalizáciou siete nemocníc.

Za Asociáciu nemocníc Slovenska (ANS) hovoríme, že to, ako je momentálne zákon a vyhláška (pozn. red. vyhláška 531/2023 Z. z. o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti pre rok 2024) o OSN súčasne urobená, nie je chybou ministerky.

OSN v súčasnom nastavení nie je realizovateľná, a ak by sa realizovala, tak to poškodí záujmy pacienta.

V čom?

Poškodili by sa záujmy pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Stále nie je hotová a skompletizovaná cestovná mapa pre pacientov. Dnes nevieme, kam by mali pacienti za zdravotnou starostlivosťou chodiť, a naopak, kam by chodiť nemali. Pacient bude v prípade, že sa OSN zrealizuje v súčasnej podobe, blúdiť systémom ešte viac ako doteraz.

OSN a koncentrácia poskytovania najnáročnejšej zdravotnej starostlivosti má byť v centrách excelentnosti, hovorím napríklad o onkochirurgii, neurochirurgii, kardiochirurgii alebo robotike. My však hovoríme o bežnej zdravotnej starostlivosti a operatíve.

Nemocnice, ako je Bardejov alebo Stará Ľubovňa, operujú deti dekády. Ak by však ostala vyhláška v súčasnej podobe, už by sme tieto deti nemohli operovať a v kraji by ich operovala len nemocnica v Prešove a ešte možno ďalšia nemocnica v Prešovskom kraji. Tento krok je nerealizovateľný a nápor na prešovskú nemocnicu by bol enormný.

Tzv. odborníci a politici by vám na to povedali, že obavy nie sú namieste, keďže sa v nemocniciach, ako je Bardejov, nebudú síce robiť plánované, no akútne sa budú robiť naďalej. V medicíne to však funguje presne naopak: ak nemocnica nerobí plánované operácie, nebude mať dostatočnú prax, a teda nemôže operovať akútne stavy.

Ďalším príkladom, ak by naše nemocnice (pozn. red. združené v Asociácii nemocníc Slovenska) prestali operovať nádory prsníkov, tak hovoríme minimálne o 800 operáciách.

AltText2

Kto by tieto operácie urobil namiesto vás?

To nevieme.

Ako je to možné?

Pri kreovaní samotnej optimalizácie nemocníc nebola urobená žiadna dopadová štúdia. Prebiehala len akademická debata úradníkov a teoretikov, ktorí mnohí v zdravotníctve nikdy nepracovali.

V akom štádiu je dnes OSN?

Koncom roka sa posunuli „čakačky“, keďže zavedenie maximálnych čakacích lehôt nebolo v praxi realizovateľné. Nedisponovali sme totiž dátami o tom, aké sú reálne čakacie lehoty. Za ANS sme ministerstvu zaslali ďalších 350 pripomienok, čo sa týka novely vyhlášky OSN.

Tieto pripomienky sú z praxe a snažia sa docieliť, aby bol systém od 1.1.2025 funkčný. Ak by naše pripomienky neboli zohľadnené, systém nebude funkčný. S našimi pripomienkami v mnohom stotožňuje o. i. aj predseda zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž.

Vo vyhláške je množstvo zlých riešení a chýb, ktoré by v praxi postihli v prvom rade pacientov. Cestovná mapa mešká už dva roky, ešte stále nie je hotová a bez nej nebude OSN funkčná.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZSS SR) má po spustení OSN usmerňovať záchranky a hovorí im, kam majú pacienta zaviezť. Pacient totiž nemá ísť do najbližšej nemocnice, ale do tej, ktorá spĺňa parametre z hľadiska kategorizácie a medicínskych programov. Zároveň je potrebné aktualizovať vestník ministerstva zdravotníctva o prekladoch pacienta tak, aby boli väčšie nemocnice povinné preberať pacientov od menších nemocníc. A naopak, na doliečenie musia menšie nemocnice preberať pacientov od väčších nemocníc. O týchto problémoch hovoríme mesiace.

Počúva vás niekto?

Áno, absolvovali sme rokovanie s ministerkou Dolinkovou a tá našim požiadavkám a výhradám rozumie, no celé to naráža na komplikovaný systém byrokracie a schvaľovanie.

Dnes je máj 2024 a my chceme, aby napríklad nemocnice II. kategórie robili operácie tak ako doposiaľ, ktoré majú robiť len nemocnice III. kategórie. Problémom však je, že zdravotné poisťovne v zmysle zákona nemôžu nemocniciam hradiť úkony, ktoré majú robiť len nemocnice III. kategórie.

Veľké univerzitné a fakultné nemocnice nemajú kapacity na to, aby prevzali operatívu všetkých pacientov z nemocníc II. kategórie. Naša požiadavka je, aby sme mohli aj naďalej robiť medicínske programy III. kategórie. (pozn. red. Zoznam zmluvných programov v jednotlivých nemocniciach na rok 2024 je možné zatiaľ nájsť tu.)

Zdroj: MZ SR

Najakútnejší problém je teda vyhláška?

Áno. Pacientom totiž nemocnice II. kategórie vykonávajú medicínske programy, ktoré podľa aktuálnej vyhlášky poskytovať nemôžu. No stále to robíme a chceme robiť aj naďalej, pretože máme s týmito operáciami mimoriadne bohaté skúsenosti.

Robia to však, no zdravotné poisťovne im za to nesmú platiť, pretože im to vyhláška zakazuje.

OSN sa teda kreovala nie na základe dát o zdravotných poisťovní alebo diskusie s nemocnicami, ale byrokratmi?

Základný problém je, že tí, ktorí robili OSN, ako aj vyhlášku, sú etatisti, ktorí neveria nikomu, len štátu.

Slovenské zdravotníctvo trpí dvoma extrémami: jedným je liberálny extrém, ktorý hovorí, že všetko v zdravotníctve vyrieši trh, a druhý protipól, ktorý sa identicky mýli, je etatistický prístup, ktorý hovorí, že všetko vyrieši a má riadiť alebo rovno vlastniť štát.

OSN vytvárali etatisti, ktorí všetko neštátne považujú za škodlivé a nebezpečné. Z ideologických dôvodov nenechali rokovania o sieti na poisťovne a poskytovateľov. Ak by o sieti rokovali poskytovatelia s poisťovňami, celá OSN by bola lepšie nadizajnovaná, pripravená a implementovaná.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

V Kardiocentre AGEL Košice-Šaca liečia srdcia pacientov zvnútra

Prinášame vám rozhovor s lekárkami, primárkami oddelení, ktoré spája aj skutočnosť, že „liečia srdcia svojich pacientov zvnútra“.

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Iveta Lazorová: Niektorí kolegovia sa zabudli v minulom storočí a nevidia, kam smeruje svet

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek reagovala pred niekoľkými týždňami otvoreným listom na vyjadrenia Slovenskej lekárskej komory. Tie lekárska komora prezentovala na svojej tlačovej besede v minulom roku 19. decembra.

L. Vitárius: Ženy dbajú na prevenciu celej rodiny, často však zabúdajú na tú svoju u gynekológa

L. Vitárius: Ženy dbajú na prevenciu celej rodiny, často však zabúdajú na tú svoju u gynekológa

Starostlivosť o zdravie ostatných členov rodiny dokáže ženám zabrať mnoho času, dokonca aj ten, ktorý by mali venovať práve sebe.