OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Kongo zápasí s novou formou vírusu v najväčšom ohnisku nákazy

Kongo čelí doteraz najväčšej epidémii mpox. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je od januára hlásených viac ako 4 500 podozrivých prípadov a takmer 300 úmrtí. Ide o znepokojujúci nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Kongo zápasí s novou formou vírusu v najväčšom ohnisku nákazy

Foto: Unsplash License

Podľa agenútry AP sa Kongo snaží zvládnuť najväčšiu epidémiu mpox. Komplikáciou môže byť nová forma ochorenia, ktorá sa môže medzi ľuďmi ľahšie šíriť.

Mpox je choroba, ktorá bola až donedávna známa ako opičie kiahne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ju v roku 2022 premenovala na mpox, pretože pôvodné označenie bolo zavádzajúce. Ako totiž vysvetlil Virologický ústav Biomedicínskeho centra SAV, „aj keď názov ochorenia aj vírusu naznačuje, že zdrojom nákazy sú opice, nie je tomu tak. Názov je veľmi zavádzajúci a má historické pozadie. Vírus bol totiž objavený v roku 1958 v chorých opiciach privezených na vedecké účely do Dánska z Afriky. Opice však trpia na ochorenie rovnako ako ľudia, nie sú prirodzenými hostiteľmi vírusu“.

Za tie sú podľa ústavu považované viaceré druhy hlodavcov, ktoré žijú v centrálnej a západnej Afrike vrátane potkanov Cricetomys gambianus alebo veveríc rodu Funisciurus.

A už v spomínanom roku 2022 sa začala choroba rýchlo šíriť po svete. Vyspelé krajiny jej postup zastavili, ale vírus je stále nebezpečný v Afrike, v mieste, odkiaľ pochádza. WHO teraz popísala, ako veľmi je tamojšia situácia nebezpečná a ako vírus mutuje.

Znepokojujúci nárast

Ako tiež Virologický ústav Biomedicínskeho centra SAV vysvetlil, „Monkeypox vírus patrí do čeľade Poxviridae a rodu Orthopoxvirus, kam patrí nielen vírus pravých kiahní, teda Variola vírus, ale aj Vaccinia vírus, teda vírus ktorý bol použitý ako prvá vakcína pre ochranu pred Variola vírusom“.

Mpox je teda vírusové ochorenie, ktoré vyvoláva príznaky podobné chrípke (horúčku, bolesť hlavy, bolesti svalov), ale je typický hlavne výraznou vyrážkou pripomínajúcou pupienky alebo pľuzgiere. Smrtnosť tejto choroby sa líši podľa jej subtypu a pohybuje sa okolo jedného alebo desiatich percent.

Od januára Kongo hlásilo viac ako 4 500 podozrivých prípadov mpox a takmer 300 úmrtí. Ide o údaj, ktorý sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zhruba strojnásobil.

Analýza pacientov hospitalizovaných medzi októbrom a januárom v Kamituge vo východnom Kongu naznačuje, že nedávne genetické mutácie v mpoxe sú výsledkom jeho pokračujúceho prenosu na ľudí; deje sa to v meste, kde ľudia majú malý kontakt s divými zvieratami, o ktorých sa predpokladá, že prirodzene prenášajú túto chorobu.

Nový variant

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje 27.05.2024 v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave prednášku Michael Cannon o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve.

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Prestížne ocenenie Biele srdce je ocenením ľudských i odborných kvalít sestier a pôrodných asistentiek.

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

„Uzatvorili sme proces vyhodnocovania ponúk uchádzačov na zhotoviteľa stavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina,“ informovala martinská nemocnica na sociálnej sieti.