OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
OZDRAVME.SK

Dôvera aj Union si vyplatili menší zisk, ako im umožňuje zákon

Dnes 03.05.2024 uverejnil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou tlačovú správu, v ktorej informoval, že si zdravotné poisťovne Dôvera a Union vyplatili dividendy zo zisku. Zisk zdravotných poisťovní je regulovaný a zdravotné poisťovne si môžu vyplatiť zisk maximálne 1%.

Dôvera aj Union si vyplatili menší zisk, ako im umožňuje zákon

Foto: Unsplash License

Úrad pre dohľad v tlačovej správe uviedol, že si zdravotná poisťovňa Dôvera vyplatila dividendu vo výške 19,998 milióna eur. Podľa ÚDZS ide o výplatu zisku z predchádzajúcich období, konkrétne ide o zisky za rok 2016 a časť zisku z roku 2018. Ako v tlačovej správe uviedol ÚDZS, akcionári Dôvery si za posledných 15 rokov vyplatili dividendy, ktoré presahujú pol miliardy eur.

Ako však vo svojej tlačovej správe uviedla Penta, „zdravotná poisťovňa Dôvera mala k 31.12.2023 nerozdelený zisk z minulosti vo výške 162 mil. eur“. Penta si však nevyplatí kompletne všetky dividendy, ktoré si podľa zákona bez akýchkoľvek problémov vyplatiť môže. Ako informovala hovorkyňa skupiny Penta Lenka Vargová, „bola vyplatená dividenda, ktorá predstavuje 0,76% poistného (19,995 milióna eur)“.

V tlačovej správe, ktorú ZP Dôvera zverejnila 05.04.2024, sa uvádza: „Rok 2023 uzavrela Dôvera so ziskom 19,95 milióna eur“. Poisťovňa z tejto sumy presunie čiastku 3,990 milióna eur do rezervného fondu. Zvyšnú sumu 15,964 milióna eur poisťovňa presunie do nerozdeleného zisku minulých rokov. Akcionár Dôvery zároveň rozhodol o vyplatení dividendy z nerozdeleného zisku za rok 2016 a časti nerozdeleného zisku dosiahnutého v roku 2018 v celkovej výške 19,955 milióna eur.

Zdravotná poisťovňa Union vyplatila v marci 2024 svojmu akcionárovi, holandskej spoločnosti Achmea, dividendu vo výške 4,5 milióna eur. Ako však vo svojom stanovisku dodala ZP Union ,,vyplatená dividenda sa týka hospodárenia minulých rokov (nie rokov 2023, 2024". Výplata dividendy zároveň žiadnym spôsobom neohrozí platobnú schopnosť Unionu.

Úradu sa aj to zdá priveľa

ÚDZS sa však nepozdáva ani vyplatenie dividendy nižšej ako je zákonom umožnené 1%. „Rešpektujeme zákonné právo akcionárov zdravotných poisťovní na podiel na zisku, ale vzhľadom na závažné problémy, ktoré sa nakopili v zdravotníctve, považujeme tento krok za rozporuplný,“ povedal predseda úradu Michal Palkovič.

V čom je tento krok rozporuplný však predseda ÚDZS Michal Palkovič neuviedol. Argumentácia ÚDZS však zaváňa ideologickým odporom voči zisku zdravotných poisťovní ako takom. Závažné problémy v slovenskom zdravotníctve existujú každý jeden rok a touto optikou by si teda zdravotné poisťovne nemali zisk vyplácať nikdy.

Odpor voči zisku Palkovič len podčiarkol vo svojom stanovisku uvedenom v tlačovej správe, v ktorej uviedol: „Úrad nemôže zakázať výplatu dividend. Môžeme však apelovať na zdržanlivosť súkromných akcionárov v tejto citlivej otázke. Vyberanie miliónových dividend zo súkromných zdravotných poisťovní nie je dnes podľa môjho názoru správne.“

ÚDZS verí, že by dividendy, ktoré si vyplatili zdravotné poisťovne Union a Dôvera, mohli byť efektívnejšie využité na zlepšenie zdravotnej starostlivosti, napr. pre ambulantný sektor, na liečbu inovatívnymi liekmi, do zabezpečenia paliatívnej a hospicovej starostlivosti.

24 miliónov zisku vadí, 250-300 miliónov nedofinancovanie nevadí

Nemilou tradíciou v slovenskom zdravotníctve je, že v princípe ihneď po schválení rozpočtu pre zdravotníctvo vieme, že tento rozpočet bude deficitný a nedostatočný. Ešte v apríli 2024 prezident Asociácie nemocníc Slovenska informoval po rokovaní so všetkými tromi zdravotnými poisťovňami, že v sektore bude chýbať 250-300 miliónov eur.

ÚDZS na kritiku schváleného rozpočtu pre zdravotníctvo ani na to, že programová vyhláška meškala viac ako 60 dní, nereagoval vôbec.

Nemorálna je strata, nie zisk

Cieľom každého jedného podnikateľského subjektu, bez ohľadu na to, v ktorom segmente ekonomiky pôsobí, je dosahovanie zisku. Práve zisk zabezpečuje, že firma dokáže platiť za tovary a služby a dokáže svoje podnikanie rozvíjať. Zisk nie je niečím nemorálnym, naopak nemorálna je strata.

Stanovisko ZP Union na margo vyplatenej dividendy je obdobné, „vyplácanie dividend nie je nemorálne, je legálnou formou odmeny akcionára za podnikanie a v našom prípade ide ešte stále o splácanie počiatočnej investície akcionára“.


Ako vo svojej tlačovej správe uviedla Penta, „každý subjekt, ktorý pôsobí v zdravotníctve alebo akomkoľvek inom segmente, musí zo svojej činnosti dosahovať primeraný zisk. Platí to pre všetkých účastníkov sektoru od jednoosobových lekární či ambulancií, cez neštátne nemocnice, až po veľké zdravotné poisťovne či medicínske laboratória. Ak subjekt netvorí zisk, tak generuje stratu, ktorá nie je dlhodobo udržateľná. Nevyhnutným dôsledkom je buď krach subjektu, alebo jeho záchrana financovaná z verejných zdrojov, a teda z peňazí všetkých obyvateľov bez ohľadu nato, či služby subjektu využívajú. Dosahovanie zisku, aj v zdravotníctve, považujeme za žiadané a nevyhnutné“. 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje 27.05.2024 v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave prednášku Michael Cannon o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve.

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Prestížne ocenenie Biele srdce je ocenením ľudských i odborných kvalít sestier a pôrodných asistentiek.

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

„Uzatvorili sme proces vyhodnocovania ponúk uchádzačov na zhotoviteľa stavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina,“ informovala martinská nemocnica na sociálnej sieti.