Počas pandémie COVID-19 sa mRNA technológia ukázala ako bezpečná a rýchlo aplikovateľná. A tak sa skúša aj proti ďalším ochoreniam – napríklad proti melanómu. Prvé štúdie prebehli úspešne, a preto teraz vedci očkovanie testujú na väčšej vzorke pacientov.
Melanóm postihuje ročne asi 132-tisíc ľudí na celom svete. V súčasnosti je hlavnou terapiou chirurgická liečba, niekedy sa používa aj rádioterapia, lieky a chemoterapia.
Testovanie mRNA technológie
Lekári začali testovať na stovkách pacientov prvú personalizovanú vakcínu proti rakovine mRNA na svete proti melanómu, keďže odborníci ocenili jej potenciál „zmeny hry“ natrvalo vyliečiť rakovinu.
Štúdia fázy 2 zistila, že vakcíny znížili riziko návratu rakoviny u pacientov s melanómom. Teraz sa začala posledná fáza 3 skúšania, ktorú vedie nadácia NHS Foundation Trust (UCLH) University College London Hospitals.
Doktorka Heather Shaw, národná koordinátorka štúdie, uviedla, že vakcíny majú potenciál vyliečiť ľudí s melanómom a testujú sa na iné druhy rakoviny vrátane pľúc, močového mechúra a obličiek.
Keďže ide už o tretiu fázu klinickej štúdie, znamená to, že látka mRNA-4157 už bola otestovaná v laboratórnych podmienkach aj na zvieratách a potom aj na malej skupine ľudí - dobrovoľníkov. Údaje z druhej fázy naznačujú, že keď sa liek podá ľuďom po chirurgickom odstránení zhubného nádoru kože, klesá u nich pravdepodobnosť návratu choroby o 44 percent.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.