OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Lekári začali testovať vakcínu proti melanómu

Počas pandémie COVID-19 sa mRNA technológia ukázala ako bezpečná a rýchlo aplikovateľná. A tak sa skúša aj proti ďalším ochoreniam – napríklad proti melanómu. Prvé štúdie prebehli úspešne, a preto teraz vedci očkovanie testujú na väčšej vzorke pacientov.

Lekári začali testovať vakcínu proti melanómu

Foto: Unsplash License

Melanóm postihuje ročne asi 132-tisíc ľudí na celom svete. V súčasnosti je hlavnou terapiou chirurgická liečba, niekedy sa používa aj rádioterapia, lieky a chemoterapia.

Testovanie mRNA technológie

Lekári začali testovať na stovkách pacientov prvú personalizovanú vakcínu proti rakovine mRNA na svete proti melanómu, keďže odborníci ocenili jej potenciál „zmeny hry“ natrvalo vyliečiť rakovinu.

Štúdia fázy 2 zistila, že vakcíny znížili riziko návratu rakoviny u pacientov s melanómom. Teraz sa začala posledná fáza 3 skúšania, ktorú vedie nadácia NHS Foundation Trust (UCLH) University College London Hospitals.

Doktorka Heather Shaw, národná koordinátorka štúdie, uviedla, že vakcíny majú potenciál vyliečiť ľudí s melanómom a testujú sa na iné druhy rakoviny vrátane pľúc, močového mechúra a obličiek.

Keďže ide už o tretiu fázu klinickej štúdie, znamená to, že látka mRNA-4157 už bola otestovaná v laboratórnych podmienkach aj na zvieratách a potom aj na malej skupine ľudí - dobrovoľníkov. Údaje z druhej fázy naznačujú, že keď sa liek podá ľuďom po chirurgickom odstránení zhubného nádoru kože, klesá u nich pravdepodobnosť návratu choroby o 44 percent.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje 27.05.2024 v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave prednášku Michael Cannon o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve.

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Prestížne ocenenie Biele srdce je ocenením ľudských i odborných kvalít sestier a pôrodných asistentiek.

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

„Uzatvorili sme proces vyhodnocovania ponúk uchádzačov na zhotoviteľa stavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina,“ informovala martinská nemocnica na sociálnej sieti.