OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
EÚ ÁNO, Za zdravotné sestry

Hemofília postihuje až tretinu detskej populácie Slovákov

Hemofília je nenápadná a zákerná. Ide o ochorenie krvi, ktoré je zapríčinené nedostatkom alebo dysfunkciou faktorov zrážanlivosti krvi, čo znamená, že pri jej výskyte je zvýšené riziko nadmerného krvácania už aj pri malých zraneniach.

Hemofília postihuje až tretinu detskej populácie Slovákov

@AGEL

  • Aktuality |  16.04.2024 |  Agel, Tlačová správa

V Nemocnici AGEL Zlaté Moravce majú s liečením pacientov s touto chorobou dlhoročné skúsenosti.

Svetový deň hemofílie si každoročne pripomíname 17. apríla. Cieľom je zvýšiť povedomie o problémoch ľudí postihnutých touto chorobou a ďalšími dedičnými problémami súvisiacimi s krvácaním.

Existujú dva hlavné typy hemofílie - hemofília A a hemofília B. Oba typy sa dedia X-viazaným recesívnym spôsobom, čo znamená, že častejšie postihuje mužov, ženy sú len prenášačmi ochorenia. Výsledkom je, že ľudia s hemofíliou môžu zažiť dlhotrvajúce a ťažké krvácanie, a to aj pri menších zraneniach,“ uviedla vedúca lekárka oddelenia hematológie a transfúziológie a primárka oddelenia vnútorného lekárstva Nemocnice AGEL Zlaté Moravce Mária Končálová.

„Diagnostikujeme ju krvnými odbermi. Dôkazom prítomnosti ochorenia je, v závislosti od druhu hemofílie, znížené množstvo hemokoagulačných faktorov, následkom ktorých hrozí zvýšené riziko spontánneho alebo poúrazového krvácania,“ upresňuje.

V základnom rozbore hematologických parametrov je častokrát ochorenie nerozpoznateľné. Až dlhším pozorovaním a diagnostikou sa dá ochorenie potvrdiť. „Vzhľadom na to, že hemofília je geneticky podmienená, robíme kompletné testy aj u potomkov našich hemofilikov, a to za účelom potvrdenia, eventuálne vylúčenia tohto ochorenia,“ pokračuje Končálová.

Na Slovensku hemofíliu evidujeme až u tretiny detskej populácie.

Pri práci s týmito pacientmi musia byť zdravotníci nanajvýš opatrní, musia dodržiavať stanovené preventívne opatrenia, najmä počas výkonu operácie.

Operačné zákroky u hemofilických pacientov sú vo veľkej miere plánované. Vykonávané sú v kooperácii s hematológom pripraveným riešiť možný výskyt komplikácií,“ dodáva Končálová.

Samotná liečba hemofílie spočíva v nahradení chýbajúceho koagulačného faktora v krvi. V súčasnosti okrem aplikácie koncentrátov koagulačných faktorov u niektorých pacientov existujú aj ďalšie možnosti tzv. novej nefaktorovej (nesubstitučnej) terapie a do budúcna sa otvárajú aj možnosti génovej terapie.

„Pri správnej starostlivosti a liečbe hemofilici môžu viesť plnohodnotný a aktívny život,“ uzatvára primárka.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Chirurgická ambulancia v žiarskej nemocnici sa sťahuje do nových priestorov

Chirurgická ambulancia v žiarskej nemocnici sa sťahuje do nových priestorov

Nemocnica AGEL Žiar nad Hronom otvára chirurgickú ambulanciu v nových priestoroch. Od pondelka 13. 5. 2024 ju pacienti nájdu presťahovanú v budove polikliniky na štvrtom poschodí v pravej časti ambulantných priestorov.

Tempo neutícha - čo deň, to výmena. Aj Vyšné Hágy majú nového riaditeľa

Tempo neutícha - čo deň, to výmena. Aj Vyšné Hágy majú nového riaditeľa

Výmeny riaditeľov pokračujú. Najnovšie Zuzana Dolinková vymenila riaditeľa Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy.

Ďalšia zmena vo vedení

Ďalšia zmena vo vedení

Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková rozhodla o výmene riaditeľa Univerzitnej nemocnice Martin.