Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.
Iniciatíva rušiť benefity zdravotných poisťovní pochádza z ministerstva zdravotníctva. Podľa vyjadrenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne, štátna poisťovňa „rozumie iniciatíve MZ SR hľadať v systéme verejného zdravotného poistenia možné oblasti pre šetrenie“. Ako však VšZP vo svojom stanovisku dodala, „momentálne o rušení benefitov VšZP neuvažuje“.
Zahmlievanie, osvedčená taktika
O stanovisko ohľadne rušenia benefitov sme požiadali aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré bolo vo svojom stanovisku už tradične vágne, „o navrhovanej revízii v benefitoch diskutuje Ministerstvo zdravotníctva SR spoločne s Ministerstvom financií SR ako aj so zdravotnými poisťovňami s cieľom nájsť také riešenie, ktoré bude efektívne tak pre pacientov ako aj pre zdravotný systém. O ďalších krokoch v tejto problematike bude Ministerstvo zdravotníctva SR verejnosť včas informovať,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.
Nevedno však, o čom konkrétne rokuje ministerstvo zdravotníctva s ministerstvom financií.
Keďže však sektor zdravotníctva potrebuje navýšenie rozpočtových zdrojov, tak možným vysvetlením je, že ministerstvo financií podmieňuje navýšenie zdrojov v zdravotníctve šetrením na istých frontoch. Nízko visiacim ovocím môžu byť v tomto prípade zdravotné benefity jednotlivých zdravotných poisťovní. Ak by zdravotné poisťovne prestali poskytovať benefity pre svojich poistencov, mohlo by dôjsť k „úspore“ 32 miliónov eur.
K obdobnej interpretácii sa pripojil aj analytik INEKO Dušan Zachar, ktorý vo svojom stanovisku uviedol, „v prípade benefitov zdravotných poisťovní ide o relatívne jasne definované a ľahko dosiahnuteľné nízko visiace, hoc´ kyslé ovocie. Kyslé ovocie preto, lebo v dlhodobom horizonte to môže priniesť celospoločensky viac nákladov ako benefitov. Ak by sa totižto to ovocie nechalo na strome dozrieť, tak by napríklad vo forme účelnejšej prevencie znižovalo náklady, a to nielen zdravotníctva. Krátkodobosť nazerania na spoločnosť a ekonomiku je charakteristickým znakom nezodpovedných populistických vlád“.
Stále však nie je jasné, či by malo dôjsť k úplnému zrušeniu benefitov alebo len čiastočnému. Najpopulárnejším a najdrahším benefitom je príspevok na stomatologickú zdravotnú starostlivosť. Tá je totiž do istej miery vyčlenená zo základného nároku poistenca. Existuje teda možnosť, že sa zrušenie benefitov bude týkať len stomatologickej zdravotnej starostlivosti.
Bič nemajú, cukor im zakážeme
V realite reálne dôjde k ušetreniu zdrojov, ktoré zdravotné poisťovne vynakladajú na benefity pre svojich poistencov, zároveň ním však zdravotné poisťovne stratia jeden z nemnohých motivátorov, ktorým dokázali zdravotné poisťovne pomerne efektívne zvýšiť mieru preventívnych prehliadok u viacerých špecializácií, ako je stomatológia, gynekológia, všeobecné lekárstvo spoločne s pediatriou a urológia. Zdravotným poisťovniam sa teda týmto krokom berie možnosť pozitívne motivovať poistencov k tomu, aby sa aspoň do istej miery účasťou na preventívnej prehliadke starali o svoje vlastné zdravie.
Práve zubný benefit,bol jedným z nástrojov, ktorým sa zdravotným poisťovniam podarilo svojich klientov motivovať, aby sa zúčastnili preventívnych prehliadok. Zubný benefit, mali poistenci k dispozícii len vtedy, ak sa zúčastnili inej preventívnej prehliadky u všeobecného lekára alebo u špecialistov. Tento zubný benefit nebol pre klientov zdravotných poisťovní právne nárokovateľný a zdravotné poisťovne teda mohli stanoviť konkrétne podmienky, ktorými poistencov „efektívne dotlačili“ k tomu, aby na preventívnu prehliadku išli.
Trend vyššej návštevy na preventívnych prehliadkach zaznamenali všetky tri zdravotné poisťovne. Podrobnejšie dáta o trende zvyšujúcej sa účasti poistencov na preventívnych prehliadkach prinesieme ešte tento týždeň.
Ako vo svojom nedávnom komentári napísal poslanec Tomáš Szalay (SaS), vďaka benefitom sa zdravotné poisťovne od seba odlišujú. V základnom balíku si totiž konkurovať nemôžu. Rovnako nemôžu nastavovať ani výšku poistného, keďže na Slovensku máme skôr zdravotnú daň ako zdravotné poistenie.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.