OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

Foto: ozdravme

V poradí tretia konferencia ITAPA Health&Care ponúkla priestor pre diskusiu o aktuálnych témach v zdravotníctve. Cieľom podujatia bolo podporiť efektivitu a udržateľnosť zdravotníctva, inovácie a prechod na poskytovanie starostlivosti v závislosti od potrieb spotrebiteľov systému v oblasti Health&Care.

Ako uviedol na úvod tlačovej besedy programový riaditeľ ITAPA Samuel Arbe, už v minulom roku prišli s realizáciou konferencie mimo Bratislavy. „Povedali sme, že konferenciu prinesieme do regiónov, zvýšime tak účasť aj ľudí, ktorí sú v slovenskom zdravotníctve významní a budú môcť prísť z celého Slovenska.“

Tretí ročník konferencie ITAPA Health&Care tak prebiehal v Bešeňovej. Dvojdňového podujatia sa zúčastnilo 400 účastníkov, prebehlo viac ako 30 diskusných blokov a zúčastnilo ho 120 rečníkov.

Prepojenie dvoch tém

Už názov konferencie naznačuje, že podujatie sa venovalo dvom kľúčovým témam.

Prvá z nich – HEALTH – je časť, ktorá bola zameraná na témy z oblasti zdravotníctva, inováciám v zdravotníctve,  legislatíve, prístupu a možnostiam zdravotnej starostlivosti, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ako aj výrobcom a distribútorom technologických noviniek v oblasti diagnostiky a terapie.

Druhá téma – CARE - bola venovaná dlhodobej starostlivosti, inováciám v doliečovacej starostlivosti v nemocniciach, ošetrovateľským centrám a zariadeniam sociálnym služieb. Vrátane legislatívy, financovania, kľúčových hráčov siete poskytovateľov dlhodobej starostlivosti, či personálnej stability.

Michal Štofko, štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR, a aj Jozef Šuvada, zástupca Slovenska v Riadiacej rade Svetovej zdravotníckej organizácie, vyzdvihli počas tlačovej besedy prepojenie zdravotníctva a sociálnej oblasti.

„Prvýkrát prepájame tému zdravotníctva s témou sociálnych služieb, hovoríme o dlhodobej a o následnej starostlivosti,“ reagoval Arbe na začiatku podujatia a dodal: „Zdá sa nám kľúčové, aby tieto dve témy, ktoré často vnímame ako oddelené, boli prepojené, pretože sú spojenými nádobami“.

Podľa Michala Štofka bolo obohacujúce, že sa dokážu stretnúť a diskutovať zástupcovia zdravotníckej a sociálnej časti. Pozitívne hodnotil diskusie vo veľkej miere o témach ako financovanie, organizácia zdravotnej starostlivosti, nedostatkoch, ktorým čelíme, a víziách, ktoré potrebujeme nastaviť v rámci fungovania celého systému.

Konferenciu ocenil i Jozef Šuvada. „Je veľmi dôležité, aby sa vytvárali na Slovensku platformy, kde sa môže transparentne a v bezpečnej atmosfére diskutovať aj na veľmi ťažké témy ako je napríklad dlhodobá starostlivosť.“ Pozitívne hodnotil spojenie zdravotnej a sociálnej oblasti.

Podľa neho je veľkou výzvou priniesť inovácie, pretože v tejto oblasti je mnoho inovácií a aj v oblasti technológií, na čo sa ITAPA zameriava. „Možno málo sa o nich rozpráva, alebo málo si vieme predstaviť implementáciu,“ podotkol Šuvada. Ako tiež uviedol, verí tomu, že závery z podujatia „budeme vedieť implementovať do praxe“.

Rôznorodosť tém

Dvojdňová konferencia sa venovala rôznym významným témam z oblasti zdravotníctva, legislatívy, prístupu a možnostiam zdravotnej starostlivosti, ako aj inováciám, výzvam a riešeniam v dlhodobej starostlivosti v nemocniciach, či profesionálnej opatrovateľskej službe.

Na konferencii sa diskutovalo najmä o inováciách v zdravotníctve, o tom, ako pomáhajú pacientom a aj lekárom. Napríklad účastníci podujatia mali možnosť vidieť živú ukážku, ako umelá inteligencia už v súčasnosti pomáha v práci rádiológom, ako zjednodušuje ich prácu a šetrí im čas.

„Práve technológie ako technologická konferencia vnímame ako významnú, pridanú hodnotu nielen pri práci lekárov ale aj pri lepších výsledkoch zdravia pre pacientov,“ zdôraznil Arbe. A na záver vyjadril vieru, že diskusie z konferencie budú inšpiráciou nielen pre tých, ktorí s inováciami dennodenne pracujú, ale budú inšpiráciou aj pre tých, ktorí o daných inováciách ešte nepočuli a vedia ich využiť vo svojej práci.

Štátneho tajomníka MZ SR sme sa opýtali na význam konferencií, ktoré sa venujú inováciám, novým technológiám, novinkám v zdravotníctve, pre slovenské zdravotníctvo, ktoré zápasí s viacerými problémami, ako napríklad s nedostatkom personálu, zdrojov, s investičným dlhom, dezinformáciami, atp. Podľa neho sú takéto konferencie dôležité a majú pridanú hodnotu. Práve o tom mala byť i konferencia ITAPA Health&Care.

„Máme hľadať riešenia a riešenie sú možno aj v nejakej inovácii, ktorá odbremení lekára,“ zdôraznil Štofko pre ozdravme. Ako tiež uviedol, i celospoločenské diskusie končia v rovine potreby zabezpečenia komfortu alebo zníženia vyťaženia zdravotníkov, ktoré je dnes extrémne.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje 27.05.2024 v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave prednášku Michael Cannon o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve.

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Prestížne ocenenie Biele srdce je ocenením ľudských i odborných kvalít sestier a pôrodných asistentiek.

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

„Uzatvorili sme proces vyhodnocovania ponúk uchádzačov na zhotoviteľa stavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina,“ informovala martinská nemocnica na sociálnej sieti.