OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Po zrušení štandardu o transsexualizme môže nasledovať len opätovné vyhlásenie homosexuality za chorobu. Ani to však Pellegrinimu nemusí stačiť.

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

@Facebook Zuzana Dolinková

  • Komentáre |  03.04.2024 |  Šimon Jeseňák

Do prezidentských volieb ostáva niekoľko hodín. Nádejnému kandidátovi na prezidenta Petrovi Pellegrinimu tečie do topánok a žiadna obeť položená na oltár jeho ambícii nie je privysoká.

Týmto heslom sa zrejme riadi aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré 2. apríla 2024 zrušilo Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom.

Iste, môže to byť úplná náhoda a tento krok bol možno plánovaný už týždne ak nie mesiace. Žmurk. Tá línia argumentácia bude zrejme ministerstvom zdravotníctva použitá, keďže ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková po nástupe do funkcie zrušila usmernenie o zmene pohlavia a to na žiadosť (žiadosť = politicky korektné pomenovanie bohapustého vydierania) SNS.

Oficiálnym dôvodom zrušenia štandardného diagnostického postupu je aplikačná prax a to v štádiu po vykonaní medicínskych intervencií, ktoré jednoznačne potvrdia diagnózu transsexualizmus a stotožnenie pacienta so želaným pohlavím.

Tento postup ministerstvo ruší a to napriek slovám ministerky Dolinkovej, ktorá v tlačovej správe uviedla: „Je potrebné zdôrazniť, že sa plne stotožňujeme s odborným obsahom tohto štandardného postupu, za ktorým stojí obrovský tím profesionálov s dlhoročnou praxou pri starostlivosti o dospelé osoby s transsexualizmom“. Napriek tomu bolo toto usmernenie zrušené. Logické. Pellegrini kandiduje a tak sa musia nejaké štandardy pratať z cesty.

Vajatanie v tlačovej správe o tom, že sa štandardný postup ruší aj kvôli tomu, že sa jedná o vysoko odbornú záležitosť medicínskej úrovne, má aj značný etický a celospoločenský dopad. A ako ďalej uviedlo ministerstvo zdravotníctva, „v tejto súvislosti máme za to, že prijatie štandardu nebolo dostatočne spoločnosti komunikované a zdôvodnené, z čoho vyplývajú množiace sa problémy a podnety jeho implementácie“.

Ako vo svojom článku uverejnenom týždenníkom .týždeň uviedol psychiater Michal Patarák: štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment dospelej osoby s transsexualizmom bol Ministerstvom zdravotníctva SR zrušený:

  1. hoci bol vypracovaný na jeho podnet a zadanie, 
  2. napriek tomu, že sa ministerstvo s jeho odborným obsahom stotožňuje, čo sa nedá nijako zrozumiteľne uchopiť, pretože to je zrejmá kontradikcia, 
  3. bez akejkoľvek diskusie alebo čo i len minimálnej komunikácie so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou
  4. pričom zrušenie odôvodňuje etickým a spoločenským dosahom.

Pripomeňme si, že v programovom vyhlásení vlády sa okrem iného uvádza, že je ambíciou vlády rezort zdravotníctva odpolitizovať. Priority vlády a strany Hlas sú však prísne hierarchické a márne sa snažíme zistiť, ktorá priorita sa nachádza na tridsiatom šiestom mieste, keďže priorita číslo 1-35 je zvolenie Pellegriniho do prezidentského paláca.

Zrušenie štandardu je len ďalším z krokov, ktorým sa snaží Pellegrini chytiť ľavý ako i pravý extrém, ktorý volil v prvom kole skrytých alebo rovno otvorených fašistov. Ďalším krokom ako týchto polofašistov prilákať do voličského košiara je vyjadrenie Petra Pellegriniho, že Slovensko nie je pripravené na registrované partnerstvá.

Stále málo, Pellegrinimu v zúfalstve ostáva už len vyhlásiť, že by mala byť homosexualita opätovne zaradená do zoznamu chorôb.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa trvale zaoberá sledovaním činností VÚC a to vo všetkých segmentoch a preto na neprekvapila ich aktivita. Súčasne sme museli byť súčinní pri dokladaní podkladov pre šetrenie NKÚ. Prácu NKÚ považujem za dôležitú a z ich zistení a odporúčaní by sme mali vyvodiť opatrenia.

V-pre Vendettu. Mišík bol odvolaný z dozornej rady VÚSCH a NÚSCH

V-pre Vendettu. Mišík bol odvolaný z dozornej rady VÚSCH a NÚSCH

Príbeh o tom, ako Soták vynadal Matejovi Mišíkovi a šmahom čarovného prútika bola NsP Brezno dočasne preradená z I. do II. kategórie, pozná väčšina našich čitateľov.