OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Nadchádzajúce voľby budú pre budúcnosť európskej zdravotnej politiky kľúčové

Politiky a rozhodnutia EÚ formujú systémy zdravotnej starostlivosti jednotlivých členských štátov a ovplyvňujú zdravie a blahobyt miliónov občanov v celej Európe.

Nadchádzajúce voľby budú pre budúcnosť európskej zdravotnej politiky kľúčové

Foto: Unsplash License

Nakoľko takmer 70 percent liekov vydávaných v Európe tvoria lieky po vypršaní patentovej ochrany a i vzhľadom na nadchádzúce voľby, európska asociácia Medicines for Europe predstavuje svoju víziu budúcnosti európskej politiky v oblasti zdravia založenú na strategických krokoch v štyroch kľúčových oblastiach:

  1. Žiaden pacient nezostane stranou: v záujme spravodlivého prístupu k liekom, reformovať farmaceutickú legislatívu EÚ a podporiť tak včasnú hospodársku súťaž a udržateľné prostredie využívaním generických liekov, biologicky podobných liekov a liekov s pridanou hodnotou.
  2. Vybudovanie modernej siete 21. storočia v rámci regulácií: digitalizovať, harmonizovať a automatizovať regulačný rámec pre lieky.
  3. Výroba liekov v Európe: investovať do výroby generických, biologicky podobných liekov aliekov spridanou hodnotou na území EÚ a zvýšiť tak konkurencieschopnosť, ekologickosť a úroveň digitalizácie výrobných závodov v Európe, ako aj posilniť jej strategickú autonómiu.
  4. Podpora pokroku v zdravotnej starostlivosti: vytvoriť politiku cenovo dostupných inovácií u liekov, u ktorých vypršala patentová ochrana.

Prezidentka združenia Elisabeth Stampa v súvislosti so zverejnením volebného manifestu Medicines for Europe uviedla: „Voľby do Európskeho parlamentu v roku 2024 prichádzajú v kritickom čase pre zdravotnú politiku“. Ako podotkla, svet sa od volieb v roku 2019 od základov zmenil.

„Prežili sme globálnu pandémiu a teraz sme svedkami vojny nielen vo východnej Európe. Priemysel generických a biosimilárnych liekov sa zmobilizoval, aby dokázal zabezpečiť dodávky liekov v tých najťažších časoch,“ uviedla Stampa a dodala: „Dlhodobá udržateľnosť nášho záväzku voči verejnému zdraviu si však vyžaduje vytvorenie premyslených a jasných politík, ktoré zaistia dostupnosť liekov pre pacientov, cenovo udržateľné inovácie a spoľahlivé dodávky liekov. Len spoločne dokážeme zabezpečiť najlepší možný prístup k liekom a rovnosť v oblasti zdravia v Európskej (zdravotnej) únii!“

Asociácia GENAS víta, že Medicines for Europe sa snaží podporiť politiky členských krajín EÚ odporúčaniami, ktoré pomôžu zabezpečiť prístup k účinným, bezpečným a kvalitným liekom na Slovensku.

„Aj v rámci slovenskej liekovej politiky sa snažíme docieliť implementáciu takých podmienok, ktoré zabezpečia spravodlivý a včasný prístup k liečbe generickými a biosimilárnymi liekmi všetkým slovenským pacientom,“ reagovala prezidentka asociácie Terézia Szádocka.

Asociácia preto považuje za nevyhnutné odstrániť najväčšie legislatívne bariéry a teda:

  • zosúladiť externé referencovanie (porovnávanie cien liekov v EÚ) podľa medzinárodného odporúčania EURIPID,
  • umožniť aj navýšenie ceny lieku prostredníctvom referencovania a
  • zrušiť nesystémovú výnimku z fixného doplatku, ktorá bráni penetrácii generických a biosimilárnych liekov na slovenskom trhu.

Celý manifest si môžete prečítať tu alebo tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Zhodli sa na tom spíkri na konferencii ITAPA Health&Care 2024.

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

Zastaraný obsah výučby a slabá príprava medikov do praxe. Chátrajúce nemocnice s biednym vybavením. Klesajúci počet študentov, ktorí chcú zostať pracovať v našom zdravotnom systéme, napäté vzťahy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami, či obrovská administratívna záťaž.