Politiky a rozhodnutia EÚ formujú systémy zdravotnej starostlivosti jednotlivých členských štátov a ovplyvňujú zdravie a blahobyt miliónov občanov v celej Európe.
Nakoľko takmer 70 percent liekov vydávaných v Európe tvoria lieky po vypršaní patentovej ochrany a i vzhľadom na nadchádzúce voľby, európska asociácia Medicines for Europe predstavuje svoju víziu budúcnosti európskej politiky v oblasti zdravia založenú na strategických krokoch v štyroch kľúčových oblastiach:
- Žiaden pacient nezostane stranou: v záujme spravodlivého prístupu k liekom, reformovať farmaceutickú legislatívu EÚ a podporiť tak včasnú hospodársku súťaž a udržateľné prostredie využívaním generických liekov, biologicky podobných liekov a liekov s pridanou hodnotou.
- Vybudovanie modernej siete 21. storočia v rámci regulácií: digitalizovať, harmonizovať a automatizovať regulačný rámec pre lieky.
- Výroba liekov v Európe: investovať do výroby generických, biologicky podobných liekov aliekov spridanou hodnotou na území EÚ a zvýšiť tak konkurencieschopnosť, ekologickosť a úroveň digitalizácie výrobných závodov v Európe, ako aj posilniť jej strategickú autonómiu.
- Podpora pokroku v zdravotnej starostlivosti: vytvoriť politiku cenovo dostupných inovácií u liekov, u ktorých vypršala patentová ochrana.
Prezidentka združenia Elisabeth Stampa v súvislosti so zverejnením volebného manifestu Medicines for Europe uviedla: „Voľby do Európskeho parlamentu v roku 2024 prichádzajú v kritickom čase pre zdravotnú politiku“. Ako podotkla, svet sa od volieb v roku 2019 od základov zmenil.
„Prežili sme globálnu pandémiu a teraz sme svedkami vojny nielen vo východnej Európe. Priemysel generických a biosimilárnych liekov sa zmobilizoval, aby dokázal zabezpečiť dodávky liekov v tých najťažších časoch,“ uviedla Stampa a dodala: „Dlhodobá udržateľnosť nášho záväzku voči verejnému zdraviu si však vyžaduje vytvorenie premyslených a jasných politík, ktoré zaistia dostupnosť liekov pre pacientov, cenovo udržateľné inovácie a spoľahlivé dodávky liekov. Len spoločne dokážeme zabezpečiť najlepší možný prístup k liekom a rovnosť v oblasti zdravia v Európskej (zdravotnej) únii!“
Asociácia GENAS víta, že Medicines for Europe sa snaží podporiť politiky členských krajín EÚ odporúčaniami, ktoré pomôžu zabezpečiť prístup k účinným, bezpečným a kvalitným liekom na Slovensku.
„Aj v rámci slovenskej liekovej politiky sa snažíme docieliť implementáciu takých podmienok, ktoré zabezpečia spravodlivý a včasný prístup k liečbe generickými a biosimilárnymi liekmi všetkým slovenským pacientom,“ reagovala prezidentka asociácie Terézia Szádocka.
Asociácia preto považuje za nevyhnutné odstrániť najväčšie legislatívne bariéry a teda:
- zosúladiť externé referencovanie (porovnávanie cien liekov v EÚ) podľa medzinárodného odporúčania EURIPID,
- umožniť aj navýšenie ceny lieku prostredníctvom referencovania a
- zrušiť nesystémovú výnimku z fixného doplatku, ktorá bráni penetrácii generických a biosimilárnych liekov na slovenskom trhu.
Celý manifest si môžete prečítať tu alebo tu.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.