OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Lekárnická komora upozorňuje na zmeny finančných limitov inkontinenčných pomôcok

Prvého apríla 2024 vstúpia do platnosti rozhodnutia Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré budú mať zásadný vplyv na výdaj zdravotníckych pomôcok skupiny B1-B5, teda pomôcok určených pre pacientov s inkontinenciou.

Lekárnická komora upozorňuje na zmeny finančných limitov inkontinenčných pomôcok

Foto: Unsplash License

Nárok pacienta pri predpisovaní a výdaji inkontinenčných pomôcok sa dlhodobo reguluje na dvoch úrovniach – finančnej sumy a maximálneho množstva konkrétnej pomôcky. Z pohľadu nároku na úhradu sa rozlišujú tri stupne inkontinencie – občasný, častý, trvalý únik, pričom nárok na úhradu z verejného zdravotného poistenia majú pacienti s druhým a tretím stupňom.

Pacienti s druhým stupňom najčastejšie používajú vložky a vkladacie plienky, u pacientov s tretím stupňom sa okrem týchto pomôcok používajú aj plienkové nohavičky či podložky.

Od apríla prichádzajú zmeny, na ktoré poukazujú farmaceuti. Slovenská lekárnická komora upozorňuje pacientov na zmeny finančných limitov pri výdaji inkontinenčných zdravotníckych pomôcok, ktoré vstúpia do platnosti od apríla. Komora zdôrazňuje, že tieto zmeny znamenajú zníženie množstva pomôcok u pacientov s druhým stupňom inkontinencie na približne tretinu doterajšieho množstva a zvýšenie množstva pomôcok o asi 15 percent u pacientov s tretím stupňom inkontinencie.  

Lekárnická komora tiež uvádza, že aktuálny finančný nárok pri druhom stupni inkontinencie sa od apríla znižuje zo 14,77 eur na 5 eur a pri treťom stupni sa zvyšuje z 51,94 eur na 59,73 eur.

„Zároveň sa rozdelí skupina vkladacích plienok na dve – pre druhý (nad 120 ml), resp. tretí stupeň inkontinencie (nad 800ml) a pomôcky zaradené v skupine fixačné nohavičky, doposiaľ dostupné pre oba stupne, budú dostupné len pre tretí stupeň. Pacienti s trvalou inkontinenciou tretieho stupňa zároveň nebudú musieť absolvovať následné kontroly u indikujúceho lekára a pomôcky im bude môcť predpísať aj ošetrujúci všeobecný lekár,“ informuje komora.

Lekárnická komora o týchto zásadných zmenách informovala i všetkých svojich členov. Zároveň apeluje na pacientov, ktorých sa zmeny dotknú negatívne, aby boli pripravení na novú situáciu a s lekármi, farmaceutmi a farmaceutickými laborantmi komunikovali konštruktívne a v snahe nájsť vyhovujúce riešenie ich problému.

„Keďže ide o systémovú zmenu regulátora, nie je možné, aby poskytovatelia zdravotnej starostlivosti postupovali iným spôsobom. V prípade potreby vyššieho množstva pomôcok je možný ich výdaj aj bez lekárskeho poukazu pri plnej úhrade pacientom,“ dodala komora.

Komora zároveň informuje, že pacientom s druhým stupňom inkontinencie, ktorí majú vystavený tzv. „opakovací poukaz“, podľa doterajších limitov už totiž nie je možné vydať predpísané množstvo, ale znížené množstvo podľa limitu platného od 1. apríla 2024.

Pred niekoľkými dňami na spomínanú zmenu upozornila i zdravotná poisťovňa Dôvera.

na svojej stránke informuje, že v prípade, že „už máte vystavený opakovaný predpis na pomôcky z podskupiny B2.2 alebo B4 pre II. stupeň inkontinencie, ktoré nie je možné vydať po 1.4.2024, kontaktujte predpisujúceho lekára, ktorý elektronický predpis zneplatní a vystaví vám nový predpis v súlade s rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR“.

Poisťovňa tiež dodáva, že zo strany zdravotnej poisťovne nie je možné kompenzovať znížený finančný limit schválením výnimky.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Zhodli sa na tom spíkri na konferencii ITAPA Health&Care 2024.

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

Zastaraný obsah výučby a slabá príprava medikov do praxe. Chátrajúce nemocnice s biednym vybavením. Klesajúci počet študentov, ktorí chcú zostať pracovať v našom zdravotnom systéme, napäté vzťahy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami, či obrovská administratívna záťaž.