OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Mariána Šótha: Pri číslach, ktoré vypočítalo INEKO, by sa väčšina ambulancií dostala do straty

Bol som zhrozený, keď som si to prečítal. Reaguje prezident Asociácie súkromných lekárov SR Marián Šóth na analýzu z dielne INEKO.

Komentár Mariána Šótha: Pri číslach, ktoré vypočítalo INEKO, by sa väčšina ambulancií dostala do straty

Foto: archív M.S.

Tak pozrime sa na to. Je čas, kedy ešte nevyšla vyhláška, ktorá prerozdeľuje financie z rozpočtu. Návrh je absolútne neprijateľný, stále nevieme, koľko peňazí nakoniec dostane ambulantný sektor, zmluvy nám končia 30. marca a preto sme vyhlásili sme, že ak nepríde k financovaniu ambulantného sektora na úrovni nemocníc, začneme od 1. apríla vyberať kompenzačné poplatky.

A práve v tomto období turbulencií a vášní (náhodou?) INEKO ako nezávislá organizácia napíše Blog o mzdách v ambulantnom sektore.

Ja, samozrejme, vítam každú objektívnu analýzu, ale zdôrazňujem objektívnu. V roku 2019, myslím, vydali v INEKO podobnú analýzu. Vtedy som sa na stretnutí na pôde INEKO snažil ľudsky povedať, ako je to reálne v ambulantnom sektore, mal som za to, že som to vysvetlil jasne a zrozumiteľne, ale staropamäť zlyhala, a je tu nová analýza, ktorá ešte viac vytvorí nevraživosť medzi pacientom a lekárom-poskytovateľom, ale aj medzi lekármi navzájom. Bol som zhrozený, keď som si to prečítal.

Hneď v úvode analýzy nájdeme tvrdenie, že si ambulantní lekári príjmovo polepšili v priemere o 83 percent. Len tak, bez rozlíšenia, z akých činností, bez zohľadnenia nárastu počtu pacientov a nových výkonov, že to bolo za zvýšený výkon a viac práce lekára. A, samozrejme, bez zohľadnenia absolútne kľúčového faktu, že v polovici roka 2018 zrušili poisťovne limity a poisťovne začali platiť aj to, čo predtým lekár nemal riadne zaplatené.

A hneď za tým traktáty o tom, ako „narástla lekárom mzda priemerná “hrubá mzda“ (vyjadrená ako súčet vyplatenej hrubej mzdy lekára a zisku ambulancie prepočítaného na hrubú mzdu...)“. Som lekár, ale považujem za absurdné, aby „analytik“ za moju mzdu považoval súčet vyplatenej hrubej mzdy a zisku ambulancie.

Pýtam sa, čo má zisk spoločné so mzdou? Kde sa zohľadnia peniaze, ktoré lekár investoval na vybudovanie ambulancie? A čo ďalšie investície na obnovu, modernizáciu, nové prístrojové vybavenie? V tomto nám dávajú za pravdu aj ekonómovia a napríklad analytik Martin Šuster.

Druhý problém je ten, že INEKO spočítalo, že hrubá mzda ambulantného lekára je porovnateľná s hrubou mzdou atestovaného nemocničného lekára. Robili sme viaceré prepočty a táto matematika vôbec nevychádza. My nemôžeme hovoriť o hrubej mzde, ale o superhrubej mzde, teda cene práce so všetkými odvodmi.

Nemocničný lekár dostane čistý prijem a o odvody sa nezaujíma a ani nemusí, lebo ich má odviesť nemocnica, ktorá ich neodvedie, nedostane žiadne sankcie a naopak, dostane balík peňazí na oddlženie. My musíme zaplatiť superhrubú mzdu bez pardonu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Po zrušení štandardu o transsexualizme môže nasledovať len opätovné vyhlásenie homosexuality za chorobu. Ani to však Pellegrinimu nemusí stačiť.

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa trvale zaoberá sledovaním činností VÚC a to vo všetkých segmentoch a preto na neprekvapila ich aktivita. Súčasne sme museli byť súčinní pri dokladaní podkladov pre šetrenie NKÚ. Prácu NKÚ považujem za dôležitú a z ich zistení a odporúčaní by sme mali vyvodiť opatrenia.