OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Martina Smatanu: Verím, že tí, čo rozhodujú o politikách, si analýzu INEKO budú vedieť prečítať s porozumením

Analýza z dielne INEKO vzbudila pomerne výrazné vášne a emócie, a to naprieč odbornou obcou, pacientmi ale aj politikmi.

Komentár Martina Smatanu: Verím, že tí, čo rozhodujú o politikách, si analýzu INEKO budú vedieť prečítať s porozumením

Foto: archív M.S.

Každá strana za prezentovanými údajmi videla „to“ svoje, a časom sa diskusiou primárne na sociálnych sieťach vytvorilo niekoľko táborov názorov.

Zástupcovia prvého tvrdili, že táto analýza dokázala, že je ambulantný sektor podfinancovaný a kolabuje. Druhý tábor zasa tvrdil opak. Ambulancie majú zdrojov dosť a štedrými zárobkami lákajú zdravotníkov z nemocníc do ambulancií a posledná „skupina“ pre zmenu vravela, že analýza je zbytočná, lebo nemá dobré metodické základy, a akékoľvek jej závery nemajú praktické využitie.

Ako analytik rozumiem metodickým „výčitkám“ tej poslednej menovanej skupiny. Štát nemá poriadne dáta o účtovných špecifikách a produkcii svojich vlastných podriadených organizácií, preto predstava, žeby Národné centrum zdravotníckych informácií malo kvalitné ekonomické a účtovné dáta o viac ako 10tich tisícoch ambulantných poskytovateľov je absolútne naivná. Preto, pri akejkoľvek snahe porovnávať priemerné mzdy v ambulanciách vyžaduje metodické kompromisy a dohady.

Najväčšou metodickou výzvou je otázka daňovo-odvodovej optimalizácie ambulancií. Mnohí lekári v ambulanciách si totiž s cieľom znížiť odvody vyplácajú umelo nízke mzdy, ale zato produkujú vyšší zisk, ktorý im mesačnú mzdu, raz ročne, kompenzuje. Spätný dopočet priemernej mzdy z vyplateného zisku je náročný, a vyžaduje mnoho predpokladov, presne tak ako spravilo a popísalo INEKO vo svojej štúdií.

Áno, alternatíva a predpoklady, ktoré spravilo INEKO nie sú ideálne, ale so zreteľom možností a hlavne cieľov analýzy si podľa mňa vybrali asi tie najlepšie predpoklady, aké mohli. Totižto, cieľom analýzy nie je porovnanie miezd medzi nemocnicami a ambulanciami, ako si mnohí mylne myslia a sedí, že na taký účel by zvolená metodika nepostačovala. Takýto druh porovnania by vyžadoval mimo iného, aj prepočet na počet odpracovaných hodín, dopočet ohľadom rizikovej prirážky podnikania v ambulanciách a mnoho iných dopočtov tak, aby sa dali tieto dva segmenty korektne porovnať.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Komentár Martina Vlachynského: Čo treba, aby „viaczdrojové financovanie“ nebola len fráza

Komentár Martina Vlachynského: Čo treba, aby „viaczdrojové financovanie“ nebola len fráza

Slovenská lekárska komora tradične bývala – diplomaticky napísané – skôr „konzervatívna“, čo sa týka názorov na reformy a policy zmeny vo fungovaní zdravotníctva.

Sestier bude menej, budú nás stáť viac

Sestier bude menej, budú nás stáť viac

Zdravotnícki experti a analytici už niekoľko rokov upozorňujú na kritický nedostatok zdravotných sestier.

Keby alibizmus nadnášal, tak sa tu ministerstvo zdravotníctva nadnáša ako holubička

Keby alibizmus nadnášal, tak sa tu ministerstvo zdravotníctva nadnáša ako holubička

SK+MED vydalo tento týždeň stanovisko, v ktorom upozorňuje, že faktúry po lehote splatnosti nemocníc v gescii ministerstva zdravotníctva prevyšujú sumu 90 miliónov €. Ministerstvo sa však tvári, že ono s problémami v princípe nič nemá, len tak trošku nemocnice vlastní.