OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Komentár Tomáša Szalaya (SaS): Komu prekážajú benefity zdravotných poisťovní?

Podmienenie benefitov absolvovaním preventívnej prehliadky bol popri eRecepte asi najlepší nápad, ktorý sa zdravotným poisťovniam podarilo uviesť do života.

Komentár Tomáša Szalaya (SaS): Komu prekážajú benefity zdravotných poisťovní?

©Facebook Tomáš Szalay

Je to efektívny nástroj na zvýšenie dosahu prevencie, násobne účinnejší ako rôzne osvetové kampane. Prevencia je, mimochodom, uvedená medzi vládnymi prioritami. Žeby to bola len fráza, niečo ako potreba svetového mieru?

Vďaka benefitom sa zdravotné poisťovne od seba odlišujú. V „základnom balíku“ si zdravotné poisťovne nemôžu konkurovať. Nemôžu nastavovať výšku poistného. Môžu však uhrádzať poistencom zdravotnú starostlivosť nad rámec zákonného rozsahu. Práve toto sa stalo silným akvizičným nástrojom v prestupnej sezóne. Predovšetkým príspevok na zubnú starostlivosť sa stal veľmi atraktívny.

Zdravotné poisťovne využili benefity na vytvorenie motivácie poistencov k preventívnemu správaniu. Ich pridelenie podmieňujú súčinnosťou pacienta – má na ne nárok, ak absolvuje pravidelné preventívne prehliadky. Pacienti sa sami domáhajú preventívnych prehliadok. Výsledkom je, že napríklad vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni stúpol počet preventíviek len za minulý rok o 30%. Poisťovňa to pripisuje práve benefitom. Podobne komunikuje aj zdravotná poisťovňa Dôvera – za dva roky stúpla preventívkovosť ich poistencov o 50%.

Ak sa obmedzia/zrušia benefity, „ušetria sa peniaze“, vraví ministerstvo.

Ak si napríklad všeobecní lekári mädlia ruky, že ušetrené peniaze nedostanú zubári, ale oni, chcem manažovať ich očakávania. Ak sa aj niečo ušetrí, peniaze skončia skôr v nemocniciach, prípadne u špecialistov. Primárna sféra utrpí znížením záujmu o preventívne prehliadky. Benefity jej totiž „naháňali“ pacientov. Preventívne prehliadky sú zaujímavo hradené nad rámec kapitácie. Výpadok preventívok bude znamenať výpadok príjmov ambulancií. („Ďalšia úspora!“, chcelo by sa mi sarkasticky dodať.)

Kuriózne je, že kým ministerstvo jednými ústami hovorí o obmedzovaní benefitov, tak druhými ústami ich navrhuje rozširovať. Pred troma týždňami vyšla ministerská analýza o zhubných nádoroch prsníka s odporúčaniami pre systémové opatrenia. Medzi nimi nájdete aj takýto text:

„Kľúčovým krokom k zníženiu mortality je posilnenie účasti definovanej populácie žien na skríningu. Jedným zo spôsobov, ako k tejto zdravotnej starostlivosti motivovať populáciu je napr. podmieniť preplácanie benefitov zdravotných poisťovní účasťou na mamografickom skríningu podľa nastavených odporúčaní.“

No. Tak keď si na kopci myslia, že benefity nie sú len taký rozmar, ale efektívny nástroj zdravotnej politiky, mali by ich nechať na pokoji. Súťaž na trhu zdravotného poistenia treba posilňovať, nie oslabovať. A benefitovať z toho bude poistenec.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Keď sa zdravotná starostlivosť predáva ako teplé rožky

Finančne dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť chcú totiž aj zákazníci. A kde je dopyt, príde ponuka – ak to zákony umožnia.

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Keď Pellegrini nemôže, ministerstvo zdravotníctva pomôže

Po zrušení štandardu o transsexualizme môže nasledovať len opätovné vyhlásenie homosexuality za chorobu. Ani to však Pellegrinimu nemusí stačiť.

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Neobjektívne financovanie rovnakých výkonov v nerovnakej nemocnici ukazovateľ ako DRG systém neuprace

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa trvale zaoberá sledovaním činností VÚC a to vo všetkých segmentoch a preto na neprekvapila ich aktivita. Súčasne sme museli byť súčinní pri dokladaní podkladov pre šetrenie NKÚ. Prácu NKÚ považujem za dôležitú a z ich zistení a odporúčaní by sme mali vyvodiť opatrenia.