OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Ministerka zdravotníctva dnes vymenovala do funkcie hlavnej hygieničky Tatianu Červeňovú, ktorá bude od 15. februára viesť Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. K dnešnému dňu tak na pozícii hlavného hygienika končí Ján Mikas.

Hlavný hygienik končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Podľa ministerstva zdravotníctva Červeňová prichádza do pozície hlavnej hygieničky s cieľom prinavrátiť dôveru v úrad a zvýšenie kreditu pre odbornú aj laickú verejnosť, ako aj súčinnosť pri vyšetrovaní manažmentu pandémie v SR.

„Do vedenia Úradu verejného zdravotníctva SR prichádza nový impulz, nielen po odbornej, ale aj po manažérskej stránke,“ uviedla šéfka rezortu Zuzana Dolinková. Podľa jej slov túto zmenu dlhšie zvažovali.

Ako ďalej povedala, „vzhľadom k tomu, že na Slovensku je iba pár kvalifikovaných odborníkov v oblasti verejného zdravotníctva, výber nového hlavného hygienika nebol jednoduchý. O tom, že ide skutočne o profesionálnu výmenu svedčí aj fakt, že sám doterajší hlavný hygienik Mikas ocenil kvalifikačné znalosti a prax svojej nástupníčky.“

Dolinková tak zjavne ustúpila politickému tlaku zo strany SNS. Tá vyzvala v sobotu Jána Mikasa, aby bezodkladne odstúpil zo svojej funkcie. Mikasa považujú národniari za symbol nezvládnutia boja s pandémiou COVID-19. Boj s pandémiou zároveň vyšetruje antivaxer a konšpirátor.

Poslankyňa a členka dozornej rady

Tatiana Červeňová je absolventkou Jesséniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine, v odbore všeobecné lekárstvo. Na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Martine pôsobí od roku 1993.

Červeňová je poslankyňou zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja za poslanecký klub HLAS – SD. Kandidovala za volebný obvod Martin.

Zároveň je členkou dozornej rady Turčianskej vodárenskej spoločnosti.

Podľa webovej stránky martin.sk i v kontexte menovanej vodárenskej spoločnosti je Červeňová poslankyňou mestského zastupiteľstva, členkou predstavenstva, členkou komisie ochrany verejného záujmu, členkou komisie legislatívnej, územného plánu a výstavby a členkou mestskej rady.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Navyšovanie počtu medikov na školách nie je šťastné riešenie. Potrebujeme víziu, ako má zdravotníctvo vyzerať

Zhodli sa na tom spíkri na konferencii ITAPA Health&Care 2024.

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Inovácie pomáhajú pacientom aj lekárom

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

ITAPA Health&Care: Slovneské zdravotníctvo už nemôže stáť na entuziazme mladých lekárov

Zastaraný obsah výučby a slabá príprava medikov do praxe. Chátrajúce nemocnice s biednym vybavením. Klesajúci počet študentov, ktorí chcú zostať pracovať v našom zdravotnom systéme, napäté vzťahy medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami, či obrovská administratívna záťaž.