OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Všetky tri zdravotné poisťovne skončili za rok 2023 v pluse

Všeobecná zdravotná poisťovňa, Dôvera a Union skončili podľa predbežných odhadov v plusových číslach.

Všetky tri zdravotné poisťovne skončili za rok 2023 v pluse

©Trend, Tony Štefunko

Redakcia ozdravme má k dispozícii účtovné závierky všetkých troch zdravotných poisťovní za rok 2023. Oproti roku 2022 dopadli všetky tri zdravotné poisťovne lepšie, keďže v roku 2022 bola v zisku len zdravotná poisťovňa Union.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Skokanom roka sa podľa predbežnej účtovnej závierky stane Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má stále najväčší trhový podiel, i keď sa jej kmeň v princípe rok čo rok scvrkáva. Za minulý rok stratila Všeobecná zdravotná poisťovňa takmer 50 000 poistencov. Kým v roku 2022 bol z pohľadu hospodárenia VšZP katastrofálny, keďže Všeobecná zdravotná poisťovňa skončila v strate viac ako 153 miliónov eur, tak rok 2023 bude neporovnateľne lepší.

Lepší rok VšZP dosiahla po finančnej stránke, no exodus poistencov do konkurenčných zdravotných poisťovní sa nezastavil ani v roku 2023, kedy VšZP stratila takmer 49 000 poistencov. Exodus poistencov VšZP do zdravotných poisťovní Dôvera a Union pokračuje naďalej. Kým v roku 2011 bol trhový podiel VšZP takmer dvojtretinový (66,1%), tak trhový podiel štátnej poisťovne bude v roku 2024 len o niečo viac ako 50%.

Podľa účtovnej závierky za rok 2023 skončí Všeobecná zdravotná poisťovňa v zisku, ktorý prevyšuje 17 miliónov eur. Túto cifru nám síce tlačové oddelenie VšZP nepotvrdilo, no vo svojom stanovisku uviedli: „podľa predbežnej závierky uzavrela VšZP rok 2023 s vyrovnaným hospodárením, s miernym ziskom. Keďže ešte prebieha štatutárny audit a spresnenia štatutárnej závierky za rok 2023 nie sú ukončené, presné čísla zatiaľ nie je možné zverejniť. Vyrovnané hospodárenie v roku 2023 bolo dosiahnuté vďaka navýšeniu platby za poistencov štátu v septembri 2023“.

Stanovisko VšZP síce uvádza, že za vyrovnané hospodárenie VšZP vďačí navýšeniu platby za poistencov štátu, no mimoriadne dôležitú úlohu zohrali i ďalšie faktory. Prvým z nich bol koniec Richarda Strapka na čele VšZP a druhým faktorom  boli značné úsporné opatrenia, ktoré boli implementované v čase, kedy stála na čele predstavenstva VšZP Ľubica Hlinková a na čele Dozornej rady VšZP stál jej vtedajší predseda Martin Smatana.

Dôvera po ročnej prestávke opäť v zisku

V zelených číslach v roku 2023 skončí aj druhá najväčšia zdravotná poisťovňa na slovenskom trhu: Dôvera. Tá skončila v roku 2022 v strate 14 miliónov eur. Rok 2023 podľa predbežnej účtovnej závierky skončí Dôvera v zisku 14,3 milióna eur.

Túto informáciu nám potvrdil i manažér odboru PR Branislav Cehlárik. Zdravotná poisťovňa Dôvera bola jedinou poisťovňou, ktorá bola ochotná potvrdiť predbežný stav účtovnej závierky za rok 2023.

Dôvere sa darilo v prepoisťovacej kampani a i v roku 2023 zaznamenala nárast poistného kmeňa o viac ako 40 000 poistencov. Poisťovňa Dôvera tak pokračuje v trende zvyšovania svojho trhového podielu. Kým v roku 2011 tvoril poistný kmeň Dôvery 26,5%, tak v roku 2024 bude poistný kmeň Dôvery tvoriť viac ako jednu tretinu trhu.

Union v zisku už tretí rok

Zdravotná poisťovňa Union dokázala ostať podľa predbežnej závierky za rok 2023 v zelených číslach už tretí rok v rade. Rok 2021 zaknihoval Union v zisku 3,5 milióna eur, v roku 2022 hospodáril Union so ziskom 1,1 milióna eur. Podľa účtovnej závierky za rok 2023 skončí Union v zisku blížiacom sa trom miliónov eur. Zdravotná poisťovňa Union zatiaľ odmietla toto číslo potvrdiť alebo dementovať.

Zdravotnej poisťovni Union stúpol aj počet poistencov a to o takmer 8000, čím potvrdil trend nárastu poistného kmeňa. Poisťovňa Union zvýšila svoj podiel na trhu zo 7,3% v roku 2011 na súčasných viac ako 12,5% trhový podiel.

Zisk je dobrou správou

To, že sú všetky zdravotné poisťovne na Slovensku v miernom zisku, ktorý neprevyšuje reguláciou stanovený zisk 1%, je pre stabilitu sektora dobrou správou.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Kto nás ochráni pred ochranou štátu? Sociálne opatrenia vo verejnom zdravotnom poistení

Máme skvelé správy, pod hlavičkou ozdravme sme v týchto dňoch vydali našu prvú publikáciu Kto nás ochráni pred ochranou štátu, ktorej autorkou je Katarína Fedorová.

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

Renáta Bláhová: Odchádzam s dobrým pocitom

6. februára predložila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková na rokovanie vlády návrh na odvolanie šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáty Bláhovej.

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo očakávanú vyhlášku. Ako prvý reaguje ambulantný sektor

Rezort predložil programovú vyhlášku do medzirezortného pripomienkového konania. Zväz ambulantných poskytovateľov sa k návrhu vyjadril kriticky. Podľa zväzu vyhláška ukázala, že ambulantný sektor nie je prioritou.