OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Vydržíte mesiac bez alkoholu? Suchý február vás preverí

Svetová zdravotnícka organizácia považuje alkoholizmus za jeden z najzávažnejších zdravotných a sociálnych problémov. Alkohol je na Slovensku drogou číslo jedna, pokiaľ ide o rozšírenosť a výskyt užívania.

Vydržíte mesiac bez alkoholu? Suchý február vás preverí

Foto: Unsplash License

Dnešným dňom odštartovala osvetová kampaň Suchý február, ktorá pomáha ľuďom preveriť ich vzťah k alkoholu a zmeniť zabehnuté návyky. Je teda pre ľudí šancou overiť si, či nemajú problémy s alkoholom. Cieľom kampane je prijať výzvu a vydržať počas celého februára bez alkoholu.

Na problémy a riziká, ktoré súvisia s alkoholom, upozorňujú zdravotnícke zariadenia i zdravotné poisťovne.

Seniori sú špecifickou skupinou predovšetkým z dôvodu, že mnohí trpia viacerými diagnózami

Problémy s alkoholom sa pritom netýkajú len mladých ľudí a ľudí v produktívnom veku, ale aj seniorov.

Odborníci tvrdia, že závislých od alkoholu je stále viac ľudí v seniorskom veku. Vo vekovej skupine nad 65 rokov pritom zaznamenali nárast o vyše sto percent. „Niektorí pacienti majú návyk konzumácie alkoholu už z mladších čias, mnohých k závislosti dovedie strata partnera, ospravedlňujú ju samotou či nezáujmom o ďalší život. Zaujímavé je, že kým u mladších ľudí majú problém s alkoholom skôr muži, v skupine seniorov sú to zasa ženy,“ povedala Miriam Kvostková, primárka oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Handlová.

Kvostková vysvetlila, že alkohol u seniorov môže nielen povzbudiť závislosť, ale aj zhoršiť priebeh primárnych ochorení, na ktoré sa vo svojom veku s veľkou pravdepodobnosťou liečia.

„Rýchlo sa podpisuje pod chradnúce fyzické a duševné zdravie, telesné ťažkosti sú sprevádzané srdcovocievnymi ochoreniami, problémami s pečeňou, obličkami a poruchami imunitného systému. Organizmus starších ľudí spracováva alkohol omnoho pomalšie než mladšie telá, následkom čoho majú naň zvýšenú citlivosť,“ uviedla primárka.

Vplyv alkoholu na organizmus seniorov súvisí aj s úbytkom telesnej hmotnosti, najmä svalov. „S pribúdajúcim vekom totiž dochádza k postupnej strate svaloviny a čím je menej svalov na absorbovanie alkoholu, tým rýchlejšie pociťujú seniori jeho účinky. Ich zdravie ale alkohol ohrozuje aj sekundárne, pretože zvyšuje riziko pádov, zlomenín a iných nebezpečných poranení. Nemenej dôležitá je duševná stránka, ktorá na alkohol reaguje poruchami nálady, depresiami a úzkosťami,“ vymenovala Kvostková.

V neposlednom rade by sa seniori mali konzumácii alkoholu vyhýbať aj z dôvodu množstva liekov, ktoré užívajú na svoje ochorenia. „Stáva sa, že už na prvý pohľad zistíme, či niekto pije alkohol pravidelne, predpoklad nám potvrdia aj výsledky krvi poukazujúce na poškodenej pečene a tiež USG (sono) vyšetrenie. Žiaľ, často sa stáva, že práve konzumáciou alkoholu si seniori vedome skrátia život aj o niekoľko rokov,“ uzatvorila skúsená primárka.

Alkohol má závažné nežiaduce účinky na organizmus

Užívanie alkoholu je veľmi častou príčinou poškodenia pečene, obzvlášť u pacientov, ktorí užívajú aj lieky na chronické ochorenia. A teda nielen u seniorov. U ľudí, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, dochádza k indukcii pečeňových enzýmov, ktoré sa podieľajú na metabolizme napr. paracetamolu. Ide o voľnopredajný liek, ktorý pacienti bežne užívajú pri bolesti alebo horúčke.

Alkohol môže spôsobiť závažné liekové interakcie. Zvyšuje sedatívny účinok liekov na bolesť, úzkosť a spanie, teda pôsobiacich na centrálny nervový systém. „U pacientov, ktorí užívajú warfarín súbežne s alkoholom, môže dochádzať ku krvácaniu. Konzumácia alkoholu s liekmi na vysoký krvný tlak môže viesť k závažnému zníženiu krvného tlaku. Užívanie alkoholu u diabetikov môže viesť k epizódam hypoglykémii,“ vysvetlila Hajnalka Komjáthy, vedúca farmaceutka Nemocnice AGEL Komárno.

Súbežné užívanie niektorých antimikrobiánych liekov s alkoholom je prísne kontraindikované. Napríklad v prípade metronidazolu môže ísť o nepríjemné vedľajšie účinky ako nevoľnosť a vracanie, bolesti brucha, návaly horúčavy, búšenie srdca a bolesti hlavy.

Závislosť na alkohole zvyšuje riziko chronických ochorení

Na riziká spojené s užívaním alkoholu upozorňuje i zdravotná poisťovňa Dôvera. Cukrovka, vysoký tlak, cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu. Tieto a mnohé ďalšie diagnózy sa omnoho častejšie vyskytujú u ľudí, ktorí majú problém s alkoholom, v porovnaní s bežnou populáciou.

I poisťovňa zdôrazňuje, že závislosť na alkohole zvyšuje nielen riziko viacerých chronických ochorení, odráža sa aj na duševnom zdraví, a to nielen u pacienta, ale aj u ľudí v jeho okolí.

Ak sa na vysoký krvný tlak lieči v poistnom kmeni Dôvery bežne každý piaty poistenec, medzi tými, ktorí majú problém s alkoholom, je to každý tretí. Podobné je to pri diabete. Na cukrovku sa lieči v prepočte každý osemnásty poistenec Dôvery. Podľa dát poisťovne každý jedenásty pacient, ktorý má diagnózu súvisiacu s užívaním alkoholu, má aj cukrovku.

Marian Faktor, člen predstavenstva a riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere, pripomenul, že treba brať do úvahy i to, „že nie každý, kto má problém s alkoholom, sa aj lieči. To znamená, že chorých bude v populácii ešte viac.“

Dlhodobé užívanie alkoholu môže zvýšiť aj riziko ďalších chronických ochorení. „Patria medzi ne aj cirhóza pečene, problémy s pankreasom či neurologické komplikácie. U pacientov, ktorí mali vykázanú diagnózu súvisiacu s užívaním alkoholu, sa častejšie vyskytuje aj srdcové zlyhávanie, ischemická choroba srdca, cievna mozgová príhoda či infarkt,“ upozornil Faktor.

Faktor vyzdvihol význam výzvy Suchý február, „abstinencia je prirodzená, oplatí sa ju aspoň na mesiac vyskúšať a urobiť niečo dôležité pre svoje telo, pre dušu, vzťahy i celú spoločnosť. Stojíme za každým odvážnym človekom v tejto potrebnej výzve.“

A prečo sa ľudia uchyľujú k poháriku? Podľa odborníčky na duševné zdravie z Dôvery Moniky Rusnákovej je „niekedy bolestivé byť len tak so sebou, a preto sa od seba odpájame. Skúsme sa aspoň na mesiac znovu pripojiť k sebe samým. Skúsme naozaj zažiť seba.“

Poistenci môžu využiť online terapiu na portáloch Hedepy alebo Ksebe. Mladší poistenci možno radšej siahnu po mobilnej aplikácii VOS, ktorá pomôže, povzbudí a je vždy po ruke.

Výskyt chronických ochorení u poistencov Dôvery, ktorí mali vykázanú diagnózu súvisiacu s užívaním alkoholu*

Zdroj: Dôvera zdravotná poisťovňa, údaje sú z roku 2022
* V medzinárodnej klasifikácii chorôb sa nachádza až 83 diagnóz, ktoré súvisia s užívaním alkoholu.

Poruchy psychiky zapríčinené alkoholom diagnostikovali vlani už 12-ročným deťom

Počet pacientov s poruchami psychiky a správania zapríčinenými požívaním alkoholu je stále vysoký. Union zdravotná poisťovňa upozorňuje na stúpajúcu nákladovosť liečby, najviac liečených poistencov eviduje v Košickom kraji.

„Najviac poistencov, ktorým boli diagnostikované poruchy psychiky a správania zapríčinené požívaním alkoholu, je vo veku 36 až 45 rokov. V štatistikách vidíme, že nákladovosť na liečbu každý rok narastá,“ reagoval Jozef Koma, riaditeľ Union zdravotnej poisťovne.

V minulom roku dosiahli náklady na liečbu týchto porúch takmer 5 miliónov eur, vyčíslenie nákladnosti liečby je však náročné. „Títo poistenci sa často musia liečiť aj na iné ochorenia, ktoré vznikajú na podklade nadmerného užívania alkoholu, ako sú poruchy tráviaceho systému či krvného tlaku. Záťaž na systém verejného zdravotného poistenia je teda veľká. Opäť sa vraciame k tomu, že udržiavať zdravý životný štýl je viac než potrebné,“ dodal Koma.

Z celkového počtu Union poistencov liečených v minulom roku je až 74 % mužov. „V štatistikách však stále nevidíme tých ľudí, ktorí pomoc odborníkov nevyhľadajú,“ dodala Kristína Baluchová, hovorkyňa Unionu. Ako ďalej doplnila, „v Unione naďalej pracujeme s osvetou, do pozornosti dávame projekt Suchý február a naši poistenci majú k dispozícii aj podcasty, kde sa nástrahám spojeným s alkoholom venujeme s odborníkmi.“ 

Poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu v Union zdravotnej poisťovni

Zdroj: Union zdravotná poisťovňa

Iniciatívu Suchý február podporuje i žilinská nemocnica

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinkou Žilina sa zamestnanci zapojili a zároveň podporili kampaň Suchý február, ktorej tohtoročným heslom je "Poď s nami suchou cestou“. Tretí ročník kampane chce a napomáha osvetou, prevenciou a motiváciou povedať alkoholu NIE

Na nelichotivú situáciu s užívaním alkoholu a stúpajúci počet prípadov alkoholizmu poukazuje nemocnica na sociálnej sieti. „Nepríjemnú realitu potvrdzuje fakt, že len v našej nemocnici je na oddeleniach vnútorného lekárstva A a B druhou najčastejšou príčinou hospitalizácie cirhóza pečene,“ píše nemocnica.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Vizionári v zdravotníctve: Anna Vachulová: Ako zvládnuť epidémiu artériovej hypertenzie na Slovensku

Artériová hypertenzia je najčastejšie kardiovaskulárne ochorenie a zároveň najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú kardiovaskulárne ochorenia. I o tejto dôležitej téme diskutovali odborníci počas celodennej konferencie Vizionári v zdravotníctve 2024.

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Detská nemocnica v Bratislave otvorila zrekonštruovanú neurologickú kliniku

Pri mnohých diagnózach v rámci neurologických chorôb sa dieťa stáva pacientom už od narodenia a vážne ochorenie ho sprevádza po celý život. V nemocničnom prostredí trávia i celé mesiace.

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Banskobystrický samosprávny kraj vyzýva ministerstvo, aby riešilo kritickú situáciu v dostupnosti pneumológov v kraji

Lekárska komora upozorňovala na rozdiel medzi príjmami a minimálnymi nákladmi na ambulanciu v odbore pneumológia a ftizeológia v roku 2022.