OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Prestrelka medzi Agelom, Bormi a časťou opozície pokračuje

Dvaja najväčší neštátni poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti sa dostávajú do ostrého sporu so skupinou opozičných poslancov ohľadne zaradenia Šace a Borov do vyšších kategórií nemocníc. Perličkou je, že pri kreovaní OSN boli rovno traja súčasní opoziční poslanci.

Prestrelka medzi Agelom, Bormi a časťou opozície pokračuje

@AGEL

17. januára 2024 podali exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), exštátny tajomník Peter Stachura (v tom čase nominant OĽaNO, dnes už KHD), František Majerský (KDH) a niekdajší generálny riaditeľ stratégií a reforiem na ministerstve zdravotníctva za éry Mareka Krajčího Oskar Dvořák (PS) podnet na Generálnu prokuratúru vo veci zaradenia Nemocnice Bory a Kardiocentra Šaca do siete nemocníc.

Opoziční poslanci totiž nesúhlasia s rozhodnutím ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej, ktorá aj na základe odporúčaní Rady pre tvorbu siete kategorizovaných nemocníc, rozhodla o zaradení Borov a Šace do vyšších kategórií ako to bolo pôvodne odporúčané.

Bory v zlej úrovni?

O zaradení nemocníc do jednotlivých kategórií sa rozhodlo ešte za éry dočasne povereného ministra zdravotníctva Michala Palkoviča. Rozhodnutie ministerstvo vydalo ešte v auguste 2023. Obe nemocnice sa voči tomu rozhodnutiu odvolali, čo je podľa zákona ich právom.

Rada pre tvorbu siete sa námietkami Agelu i Penty zaoberala 23. októbra 2023. Odporúčanie rady, aby boli obe nemocnice zaradené do vyššej kategórie, bolo podmienečné. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková sa rozhodla riadiť odporúčaním komisie. Je však potrebné dodať, že obe nemocnice boli do svojich kategórii zaradené podmienečne na dva roky. Počas týchto dvoch rokov sa bude dohliadať nad tým, či nemocnice spĺňajú všetky podmienky, ktoré sú na zaradenie potrebné splniť. V prípade Kardiocentra Šaca je jednou z podmienok aj zlúčenie Kardiocentra Šaca s Nemocnicou Šaca. Pravdou však je, že ministerstvo zdravotníctva nestanovilo, dokedy sa musia tieto dve nemocnice spojiť.

To, do akej kategórie majú byť zaradené jednotlivé nemocnice, stanovuje zákon 540/2021 Z.z. Nemocnica Bory žiadala od začiatku kategorizácie zaradenie do III. kategórie nemocníc. Podľa pôvodného zaradenia však boli Bory nemocnicou II. kategórie. Táto zmena nie je len formálna a má priame dopady na možnosti Borov poskytovať špecifické medicínske programy, ktoré už dnes bežne vykonáva.

Jedná sa napríklad o robotickú chirurgiu a využívanie stroja Da Vinci v troch medicínskych špecializáciách: urológie, chirurgie a gynekológie. Bory by v prípade zaradenia do nižšej kategórie rovnako nemohli vykonávať asistované robotické výkony systémom Rosa. Jedným z hlavných cieľov optimalizácie siete nemocníc (OSN) je okrem iného aj skrátenie čakacích lehôt na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. V prípade ak by Bory ostali v nižšej kategórií, tak by tieto medicínske výkony nemohli vykonávať zmluvne cez verejné zdravotné poistenie a tieto výkony by sa mohli vykonávať jedine ako samoplatba, pri ktorej by si pacienti tieto výkony plne hradili z vlastného vrecka.

Títo pacienti by boli zaradení do čakacích listín, čím by sa čakanie na zdravotnú starostlivosť by sa predĺžilo, nie skrátilo.

Opoziční poslanci však tvrdia, že existuje podozrenie, že Bory boli do vyššej kategórie zaradené nezákonne. Na margo vyjadrení opozičných poslancov uviedol investičný manažér Penta Investment Martin Krchňavý nasledovné: „postup stanovený zákonom o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti bol do bodky splnený a posúdenie žiadosti Nemocnice Bory o zaradenie do tretej úrovne optimalizácie siete nemocníc prešlo viacstupňovým procesom. Napríklad plnenie personálnych normatívov či iných povinných podmienok sa dokladalo až na úroveň pracovných zmlúv“. Penta vidí naopak nezákonnosť v pôvodnom rozhodnutí kategorizačnej komisie.

Agel reaguje nezvykle ostro

Skupina Agel sa na margo politikov vyjadruje mimoriadne zriedka. Avšak podanie od Krajčího, Majerského, Dvořáka a predovšetkým Stachuru vyvolalo ostrú reakciu spoločnosti Agel, ktorá vo svojej tlačovej správe uverejnila nasledujúcu reakciu. Tlačovú správu v plnom znení si môžete prečítať tu.

Reakcia Agelu je však na ich pomery pomerne ostrá, keďže opozičných poslancov pozývajú na návštevu Šace, kde bola vykonaná prvá roboticky asistovaná operácia srdca na Slovensku pomocou prístroja Da Vinci a toto špičkové zariadenie má aj ďalšie medicínske unikátnosti, a to na medzinárodnej úrovni. Zároveň touto cestou pozývame všetkých kritikov z opozičných politických strán, na návštevu Kardiocentra AGEL. Radi im predstavíme výnimočnosť a opodstatnenie tohto zariadenia nielen pre pacientov z východu Slovenska. Obzvlášť pozývame bývalého neúspešného projektového manažéra spoločnosti AGEL pána doktora Stachuru a tiež pána poslanca Františka Majerského i predsedu Prešovského samosprávneho kraja Milana Majerského, aby sa presvedčili v akých špičkových podmienkach liečime tisíce ľudí s trvalým bydliskom na území Prešovského samosprávneho kraja. Čo sa týka ďalších poslancov s ľahostajným vzťahom k východnému Slovensku pána Krajčího a pána Dvořáka, ich cynizmus, pokrytectvo a politické ambície nesmú stáť v ceste ku kvalitnej a bezpečnej zdravotnej starostlivosti, ktorú občanom nielen východného Slovenska Kardiocentrum AGEL ponúka. Skôr než budú naďalej jeho existenciu spochybňovať a očierňovať, taktiež ich radi v našom zariadení privítame,“ uviedol Agel vo svojej tlačovej správe.
Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Ministerstvo zdravotníctva chce ďalšiu hračku

Poslanec Zdenko Svoboda podal pozmeňujúci návrh, ktorým navrhuje zmenu odvolania riaditeľa NIHO. Po novom by minister zdravotníctva mohol odvolať riaditeľa aj bez udania dôvodu.

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Odborníci žiadajú o nápravu. Kotlár bude na výbore vysvetľovať, prečo sme sa ako jediní dištancovali od zdravotníckych postupov

Medzinárodné zdravotné predpisy sú nástrojom medzinárodného práva, ktorý je právne záväzný pre 196 krajín vrátane 194 členských štátov WHO.

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Chaos v dátach: NCZI hlási 16-tisíc pacientov s roztrúsenou sklerózou, v skutočnosti ich je o tisícky menej

Celú situáciu ohľadom dát by pomohol vyriešiť register.