OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Darčeková karta
OZDRAVME.SK

Otvorený list: Nadradený a direktívny prístup lekárskej komory nezlepší spoluprácu sestier, pôrodných asistentiek a lekárov

Zdravotná starostlivosť v mnohých krajinách sa stala dostupnejšia aj vďaka sestrám s pokročilou praxou, ktoré už roky legálne vykonávajú odborné činnosti, ktoré na Slovensku vykonávajú lekári.

Otvorený list: Nadradený a direktívny prístup lekárskej komory nemá potenciál ponúknuť zlepšenie spolupráce sestier, pôrodných asistentiek a lekárov

Foto: Unsplash License

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek reagovala otvoreným listom na vyjadrenia Slovenskej lekárskej komory. Tie lekárska komora prezentovala na svojej tlačovej besede v minulom roku 19. decembra.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek poslala uvedený list Ministerstvu zdravotníctva SR, poslancom Výboru NR SR pre zdravotníctvo, profesijným a odborným organizáciam pôsobiacich v zdravotníctve, Európskej federácii sestier (EFN).

V liste komora sestier a pôrodných asistentiek uvádza, že neadekvátnu reakciu Slovenskej lekárskej komory chápe ako dôsledok neporozumenia celkových súvislostí problematiky.

Lekárska komora by chcela rozhodovať o kompetenciách iných zdravotníckych profesií(?)

„Vychádzame z presvedčenia o tom, že sme pre Slovenskú lekársku komoru partnerskou organizáciou, ktorej ciele sú v mnohom identické a smerujú k zvyšovanie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom a zlepšovanie postavenia zdravotníckych pracovníkov. Ako stavovské organizácie pôsobiace v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, vychádzajúc z princípov právnej úpravy vzťahov medzi zdravotníckymi pracovníkmi, rešpektujeme a uznávame každú zdravotnícku profesiu, jej profesionalitu a špecificitu,“ píše komora a pôrodných asistentiek.

Komora ďalej zdôraznila, že žiadna z profesijných komôr pôsobiacich v oblasti zdravotníctva nemá zákonom priznané privilegované postavenie, ktoré by ju oprávňovalo určovať obsah, formu a rozsah postavenia ako aj profesijného pôsobenia ostatných komôr.

„Práve naopak, je žiadúce aby jednotlivé zdravotnícke profesie konali vo vzájomnej súčinnosti s maximálnou efektivitou a porozumením tak, aby to umožnilo zlepšovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientovi a nie naopak,“ pripomínajú autori listu.

Podľa komory reakcia lekárskej komory opomína vyššie uvedené zásady a stavia Slovenskú lekársku komoru do pozície rozhodujúceho subjektu v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, ktorá má rozhodovať a určovať rozsah a obsah kompetencií iných zdravotníckych profesií.

Autori otvoreného listu podotýkajú, že stanovisko lekárskej komory, ktorá si prisvojuje právomoc určovať obsah ošetrovateľskej starostlivosti, je pritom v rozpore s Koncepciou zdravotnej starostlivosti v odbore ošetrovateľstvo uverejnenej vo vestníku Ministerstva zdravotníctva SR (r. 2023), v ktorej sa uvádza, že ošetrovateľstvo je samostatná, humanitná, aplikovaná vedná disciplína, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zdravotnej starostlivosti.

„Berieme na vedomie, že pri nastavovaní zdravotníckeho systému je potrebná vzájomná komunikácia, ale len za predpokladu rešpektu autonómie ošetrovateľstva, rovnako ako medicíny. Okrem iného je dôležité, aby sme upustili od rigidného riadenia zdravotníctva a použitia direktívnych nástrojov. Poukazujeme tiež na to, že slovenská legislatíva a zdravotníctvo už 20 rokov nekategorizuje zdravotníkov na „nižší, stredný, alebo vyšší zdravotnícky personál,“ píšu zástupcovia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Sestry v zahraničí už roky vykonávajú odborné činnosti, ktoré u nás vykonávajú lekári

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa v liste zmienila i o tom, že je dlhoročným členom Európskej federácie sestier ktorá združuje národné asociácie sestier z 27. členských štátov Európskej únie (EÚ), Spojeného kráľovstva, Nórska, Islandu, Švajčiarska, Macedónska, Čiernej Hory, Srbska a Albánska.

„Je preto zavádzajúce, neobjektívne a manipulujúce zo strany Slovenskej lekárskej komory na príklade Rakúska a Nemecka posudzovať kompetencie sestier navyše bez prezentovania konkrétnych súvislostí. Prax vo väčšine krajín EÚ je úplne iná a založená na dôkazoch dobrej praxe,“ uvádza komora.

Komora sestier a pôrodnych asistentiek zároveň podotkla, že zdravotná starostlivosť v mnohých krajinách sa stala dostupnejšia aj vďaka sestrám s pokročilou praxou, ktoré už roky legálne vykonávajú odborné činnosti, ktoré na Slovensku vykonávajú lekári. Ako príklad uvádza Poľsko a Švédsko, kde sestry predpisujú lieky, Veľkú Britániu, kde odpájajú pacienta od umelej pľúcnej ventilácie, manažujú mimotelový obeh, a Švajčiarsko, kde vedú anestéziu u pacientov s nízkym rizikom ohrozenia.

„Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek sa domnieva, že predovšetkým na úrovni komôr ako stavovských profesijných organizácií majú byť pri ich vzájomnej komunikácii rešpektované načrtnuté princípy vzájomného rešpektovania a profesionality, pretože tieto sa následne prenášajú aj do ďalších praktických oblastí vzájomnej spolupráce, teda každodennej praxe. Nadradený a direktívny prístup komory však nemá potenciál ponúknuť riešenia pre zlepšenie vzájomnej spolupráce sestier, pôrodných asistentiek a lekárov,“ konštatujú predstavitelia komory sestier a pôrodných asistentiek.

V závere sa tiež zmieňujú, že s ohľadom na uvedené dôvody a na vážnosť nedostatku sestier na Slovensku komora sestier a pôrodných asistentiek žiada Slovenskú lekársku komoru o prehodnotenie tohto prístupu s cieľom zlepšovania vzájomnej komunikácie a budúcej spolupráce.

Celé znenie si môžete prečítať tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nová vojenská nemocnica v Prešove by mala byť otvorená v roku 2027

Nová vojenská nemocnica v Prešove by mala byť otvorená v roku 2027

Na dnešnej tlačovej konferencii o pokračovaní výstavby novej nemocnice informovali predseda vlády SR Robert Fico, minister obrany Robert Kaliňák, minister zdravotníctva Kamil Šaško, riaditeľ prešovskej nemocnice Juraj Smatana a riaditeľ ružomberskej nemocnice Marian Križko.

Do rezortu zdravotníctva poputuje z plánu obnovy dodatočných 200 miliónov eur

Do rezortu zdravotníctva poputuje z plánu obnovy dodatočných 200 miliónov eur

400 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti poputuje na iné projekty, ako bolo pôvodne plánované. Najväčšia časť realokovaného balíka poputuje do rezortu zdravotníctva.

Zimomravosť môže byž príznakom viacerých ochorení

Zimomravosť môže byž príznakom viacerých ochorení

Počas zimných mesiacov chodíte s niekoľkými vrstvami oblečenia, ale aj tak vždy drkocete zubami. Máte stále studené ruky a nohy.