OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Odvolaná riaditeľka VšZP Hlinková sa nevzdáva a zapojí sa do výberového konania

11.10. 2023 sa stala Ľubica Hlinková opätovne, i keď len dočasne poverenou riaditeľkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Výberové konanie sa malo konať najneskôr do šiestich mesiacov od dňa poverenia Hlinkovej riadením poisťovne.

Hlinková neskladá zbrane. Poznáme mená nových členov dozornej rady VšZP

©Facebook Ministerstvo zdravotníctva

Spoločne s Hlinkovou sa novými členmi predstavenstva stali aj Vincent Rechtorík a Branislav Hološ.

„Všetci traja boli zvolení najmä z dôvodu vysokej odbornej erudície, dlhoročných skúseností, ktoré majú nielen v oblasti vedenia poisťovní, ale aj v legislatívnych úkonoch. To dáva istotu, že na dobu určitú môžeme mať istotu, že VšZP bude v dobrých rukách,“ uviedol vtedajší minister zdravotníctva Michal Palkovič.

V spoplatnenej časti článku zverejňujeme i mená nominantov, ktorí majú zasadnúť do voľných stoličiek v Dozornej rade VšZP.

Po troch mesiacoch opäť v bode nula

11. 1. 2024 došlo na čele Všeobecnej zdravotnej poisťovne k zmene a generálnym riaditeľom, ako i predsedom predstavenstva sa stal Michal Ďuriš. Predstavenstvo VšZP súčasne tvorí práve len Michal Ďuriš.

Ako sme informovali v predošlých článkoch, zvyšní dvaja už skôr avizovaní členovia predstavenstva, ergo Matej Fekete (podľa dvoch od seba nezávislých zdrojov má byť do funkcie schválený dnes 16. 1. 2024) a Monika Begánová (rozkladové konanie proti jej osobe, ktoré podala VšZP, ešte nebolo zo strany ÚDZS ukončené) sa funkcie zatiaľ neujali.

V dôsledku tohto neštandardného stavu sa dokonca menili stanovy Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako vo svojej tlačovej správe uviedlo ministerstvo zdravotníctva, „aby bolo zachované plynulé fungovanie VšZP, a. s., v zmysle zákona došlo k zmene stanov poisťovne, vďaka čomu je možné, aby bolo predstavenstvo poisťovne dočasne jednočlenné“.

Stanovy, ktoré by umožnili, aby bolo predstavenstvo Všeobecnej zdravotnej poisťovne jednočlenné, však doteraz nie sú zverejnené na stránke Všeobecnej zdravotnej poisťovne. K dispozícii sú len stanovy, ktoré nadobudli účinnosť ešte 28. 9. 2023.

Kontaktovali sme preto tlačové oddelenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktoré sme požiadali o zaslanie týchto upravených stanov. S rovnakou žiadosťou sme sa obrátili i na tlačové oddelenie Ministerstva zdravotníctva SR, no stanovy sme doposiaľ nezískali. Na základe minulých skúseností s komunikačným oddelením VšZP sme VšZP poslali infožiadosť, v ktorej ju žiadame o zaslanie nových stanov, i o ďalšie informácie, ktoré súvisia s aktuálnym dianím v štátnej poisťovni. Hneď ako dostaneme odpovede, budeme vás informovať.

Vzhľadom na to, že bol Michal Ďuriš do funkcie generálneho riaditeľa, ako i predsedu predstavenstva menovaný len dočasne, sa opätovne dostávame do bodu nula a nastáva identická situácia, ako nastala ešte v októbri minulého roka pri dočasnom poverení Hlinkovej.

Ministerstvo zdravotníctva musí najneskôr do šiestich mesiacov od poverenia Ďuriša vyhlásiť riadne výberové konanie na túto funkciu. Dôvody, prečo sa ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková rozhodla dočasne poveriť Michala Ďuriša a nevyhlásila rovno riadne výberové konanie, nie sú známe. Môže sa teda stať, že výberové konanie ministerstvo zdravotníctva vyhlási až v lete 2024. Všeobecná zdravotná poisťovňa teda nemusí mať vedenie, ktoré by prešlo riadnym výberovým konaním, i viac ako desať mesiacov.

Hlinková sa nevzdáva

Už dvakrát detronizovaná Ľubica Hlinková ešte pri svojom menovaní v októbri minulého roka na margo svojej potenciálnej účasti v riadnom výberovom konaní uviedla: „Mám v úmysle sa na ňom zúčastniť a nové vedenie si vyberie nový minister alebo ministerka.“

Redakcia ozdravme kontaktovala Ľubicu Hlinkovú, ktorá na otázku, či sa plánuje do výberového konania zapojiť, uviedla nasledovné: „V októbri 2023 som deklarovala, že sa do výberového procesu prihlásim, a na mojom stanovisku sa nič nezmenilo. Takže áno, prihlásim sa do výberového procesu.“

Hlinková teda neskladá zbrane a môže sa stať historicky prvou riaditeľkou, ktorá sa do rovnakého kresla posadí trikrát.

Noví členovia Dozornej rady sú známi, čaká sa na schválenie od ÚDZS

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku OZDRAVME.SK
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.