OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Zmena na čele Univerzitnej nemocnice Martin

Zmeny vo vedení štátnych nemocníc pokračujú, tentokrát dochádza k zmene riaditeľa v Martine. Dôvody ministerstvo neoznámilo. Po Trenčíne, Trnave, Žiline a Poprade tak ministerka Dolinková vymenila ďalšieho riaditeľa.

Zmena na čele Univerzitnej nemocnice Martin

Foto: Unsplash License

O svoju funkciu prišiel včera 09.01.2023 doterajší riaditeľ nemocnice Ivan Kocan. Ten vo svojej funkcii riaditeľa nevydržal ani jeden rok.

Kocan uspel vo výberovom konaní na riaditeľa Univerzitnej nemocnice Martin, ktoré sa uskutočnilo 13.01. 2023. Ako v tom čase informovalo ministerstvo zdravotníctva, o túto pozíciu sa vo výberovom konaní uchádzal jediný kandidát, ktorým bol práve Ivan Kocan. Jeho funkčné obdobie malo trvať päť rokov.

Novým riaditeľom Univerzitnej nemocnici v Martine sa stal Peter Durný. Podľa tlačovej správy ministerstva zdravotníctva je Durný vymenovaný do funkcie na dobu určitú a to do skončenie výberového konania.

Prečítajte si tiež

• Ďalšia zmena vo vedení

Ohrozenie plnenia plánu obnovy?

Univerzitná nemocnica Martin je mimoriadne dôležitá okrem iného aj pre plnenie míľnikov Plánu obnovy a odolnosti. Ešte v roku 2022 o tom rozhodla vláda Eduarda Hegera. Pôvodne sa mali stavať dve nemocnice. Prvou mali byť bratislavské Rázsochy, ktoré sa mali postaviť v profile shell&core. Rázsochy sa z plánu obnovy nakoniec nebudú stavať vôbec. Nová nemocnica v Martine je druhou nemocnicou, ktorú štát plánoval postaviť vo full fit out profile.

Projekt výstavby novej nemocnice v Martine je však mimoriadne rizikový a je otázne, či zmena na poste riaditeľa pomôže urýchliť proces výstavby. Na výstavbu tejto nemocnice je alokovaných 330 miliónov eur, avšak do tendra na výstavbu nemocnice sa v pôvodnom májovom termíne nikto neprihlásil. Súťaž o zhotoviteľa bola pritom vyhlásená ešte v decembri 2022.

V apríli 2022 poskytla Martina Antošová, ktorá ma na starosti rozvoj a strategické investície v UNM, v rozhovore pre Aktuality uviedla: „Ak by sa nám podarilo tender uzavrieť v máji a zmluvu podpísať v júni, tak by sme mohli začať stavať už v lete.“

Projekt výstavby má teda zásadný problém, keďže ani začiatkom januára 2024 nie je stále jasné, či zhotoviteľ, ktorý sa do druhého tendra prihlásil, splní všetky potrebné kritéria. Do druhého tendra o zhotoviteľa sa podľa stanoviska UNM prihlásili tri stavebné spoločnosti, pričom UNM momentálne výsledky tendra vyhodnocuje a meno firmy, ktorá bude výstavbu realizovať by malo byť známe v priebehu januára 2024. Finálna cena, rovnako ako ani meno firmy, ktorá by mala projekt realizovať, tak stále nie sú známe.

Nová UNM by mala byť hotová v profile shell&core do 30.06. 2026 a vo full fit out profile do 31.12. 2027. Vzhľadom na to, že štát nikdy v minulosti nepostavil až na výnimku Nemocnice sv. Michala žiadnu nemocnicu, sú tieto termíny mimoriadne ambiciózne.

Otázne je i to, či bude po nástupe nového povereného riaditeľa Durného na projekte novej UNM pokračovať Martina Antošová, ktorá je za projekt zodpovedná. O svoje stanovisko sme požiadali aj Martinu Antošovú a článok budeme o jej reakciu aktualizovať.

Výmeny riaditeľov štátnych nemocníc pokračujú, dôvody nepoznáme

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková výmenou v Martine pokračuje v nastolenom trende výmeny riaditeľov na čele štátnych nemocníc. Odôvodnenie výmen riaditeľov sa však tlačových správach ministerstva nenachádza vôbec.

Ešte 14.11.2023 ministerka Dolinková realizovala prvú výmenu riaditeľa. Jednalo sa o zmenu na pozícii riaditeľa Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Dovtedajšieho riaditeľa Tomáša Janíka nahradil Michal Plesník. Dôvody na čele nemocnice v Trenčíne rezort vo svojej tlačovej správe nekonkretizoval.

Identický postup nastal aj pri výmene riaditeľa Fakultnej nemocnice Trnava, kde sa stal novým riaditeľom Daniel Žitňan, ktorý nahradil Vladimíra Šrojtu. Rovnaký scenár nasledoval aj vo Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Prešov, kde sa stal novým riaditeľom Juraj Smatana. Dôvody výmeny riaditeľa neboli v tlačovej správe uvedené, no vzhľadom na aktuálne dianie ohľadne celkovej zadlženosti a exekučným konaniam voči nemocnici v Prešove, bola výmena pochopiteľná.

V rýchlom slede nasledovali i výmeny riaditeľov v Žiline, kde sa stal novým riaditeľom Juraj Kacian, deň na to, prišla i na výmenu riaditeľa v Poprade, novým riaditeľom sa stal Stanislav Kandrík. Popradská nemocnica patrí medzi úspešných žiadateľov, ktorým boli alokované finančné prostriedky na výstavbu alebo rekonštrukciu nemocnice. Popradská nemocnica je zároveň jednou z nemnoho akciových spoločností vo vlastníckej štruktúre štátu. Na rozdiel od vyššie spomenutých nemocníc, nemá dlhy voči Sociálnej poisťovni.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity pomohli zvýšiť počet preventívnych návštev. Od júna majú skončiť

Benefity zdravotných poisťovní pomohli zvýšiť počet preventívnych prehliadok u všeobecných lekárov ako i u špecialistov, zhodli sa na tom všetky tri zdravotné poisťovne. Od júna 2024 však majú minimálne finančné benefity skončiť.

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Labutia pieseň benefitov pre poistencov

Od 01. mája 2024 majú skončiť zdravotné benefity pre klientov zdravotných poisťovní. Argumentácia ministerstva zdravotníctva ani jednotlivých poisťovní, ktoré budú tento krok musieť zdôvodniť, zatiaľ nie je známa.

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Dočkali sme sa rozpočtovej vyhlášky, chýba v nej však zákonom stanovený údaj

Podľa zákona mal rezort prerozdelenie financií pre zdravotnícke subjekty na rok 2024 zverejniť najneskôr do 15. januára.