OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Vianočné sviatky sa blížia. Lekárnici odporúčajú skontrolovať si lekárničku

V období sviatkov môžu byť niektoré ambulancie zatvorené alebo s upravenými ordinačnými hodinami. Otvorená nemusí byť ani najbližšia lekáreň, preto farmaceuti odporúčajú nevyhnutné lieky si zaobstarať vopred.

Vianočné sviatky sa blížia. Lekárnici odporúčajú skontrolovať si lekárničku pred sviatkami

Foto: Unsplash License

Slovenská lekárnická komora pripomína, aby si pacienti pred blížiacimi sa vianočnými sviatkami zabezpečili adekvátne množstvo potrebných liekov a pripravili sa na obdobie sviatkov, kedy môže byť prístup k niektorým službám obmedzený.

Kontrola lekárničky pred Vianocami

V zimnom období sa vyskytuje vyšší počet respiračných ochorení. Podľa lekárnikov je preto dôležité skontrolovať aj domácu lekárničku, či obsahuje základné liečivá, ktoré môžu pomôcť aj bez návštevy lekára. Základom sú podľa farmaceutov lieky proti bolesti, proti teplote, lieky na kašeľ, na alergické reakcie a vitamíny.

„Je dobré byť pripravený aj na tráviace ťažkosti a zaobstarať si aktívne uhlie, lieky s obsahom tráviacich enzýmov či probiotiká. Návšteva lekárne v dostatočnom predstihu pred sviatkami môže zabrániť zbytočným nepríjemnostiam,“ uvádza Slovenská lekárnická komora.

Farmaceuti apelujú i na rodičov malých detí, aby mysleli na zásoby náhrady dojčenskej výživy a liečiv v špecifických formách – sirupy a čapíky.

Pacienti by mali svojho lekára osloviť včas, aby im predpísal lieky i na obdobie sviatkov          

Chronicky chorí pacienti, ktorí užívajú pravidelne lieky na predpis, by si podľa farmaceutov mali skontrolovať zostávajúce množstvo a včas osloviť svojho lekára, aby im predpísal dostatok liekov aj na obdobie nadchádzajúcich sviatkov. Dostupnosť lekárskej starostlivosti môže byť počas sviatkov odlišná od bežných dní a niektoré ambulancie môžu byť zatvorené. Líšiť sa to môže aj medzi jednotlivými okresmi.

Lieky na predpis sú špecifickou skupinou, pretože lekárnik takýto liek bez preskripcie-predpisu nemôže za žiadnych okolností pacientovi vydať a to ani v prípade, ak pacienta osobne pozná a pozná aj lieky, ktoré mu pravidelne vydáva.

„Veríme, že každému pacientovi záleží na jeho zdraví a má prehľad o svojej liečbe. Je nevyhnutnosťou si preto skontrolovať svoje lieky a vypočítať, či nám toto množstvo vydrží ideálne do januára. Je to istota, ktorá môže zabezpečiť pokojné a ničím nerušené vianočné sviatky v stabilnej zdravotnej kondícii,“ uviedol Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Sukeľ zdôraznil, že je to dôležité najmä pri chronických pacientoch, pretože akékoľvek prerušenie liečby môže viesť k zdravotným komplikáciám a môže byť nebezpečné.

Všetko s mierou

Počas sviatkov sú síce otvorené iba pohotovostné lekárne, nie je však záruka, že niektoré konkrétne lieky v nich budú dostupné.

Farmaceuti zároveň upozorňujú, že ide iba o sviatočné obdobie. Zásobovanie liekmi, ktoré nevyhnutne nepotrebujeme, alebo zásobovanie v zbytočne veľkých množstvách môže komplikovať situáciu ostatným pacientom.      

Pred sviatkami je dobré skontrolovať obsah lekárničky, exspiračnú dobu bežných liekov a overiť si, či máme adekvátne množstvo nevyhnutných liekov, ktoré užívame pravidelne tak, aby nám postačila do ďalšej návštevy lekára.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

Pozvánka na podujatie: Michael Cannon a spotrebné zdravotníctvo

INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz organizuje 27.05.2024 v priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave prednášku Michael Cannon o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve.

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Sestry a pôrodné asistentky odmenili Bielym srdcom

Prestížne ocenenie Biele srdce je ocenením ľudských i odborných kvalít sestier a pôrodných asistentiek.

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

Projekt novej nemocnice v Martine pokročil. Komisia vybrala úspešného zhotoviteľa stavby

„Uzatvorili sme proces vyhodnocovania ponúk uchádzačov na zhotoviteľa stavby Univerzitnej nemocnice sv. Martina,“ informovala martinská nemocnica na sociálnej sieti.