OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Na základe výsledkov analýzy rezort zdravotníctva pripravil opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Foto: Unsplash License

Ministerstvo zdravotníctva SR má k dispozícii optimalizovanú analýzu siete záchrannej zdravotnej služby od Žilinskej univerzity v Žiline. Dokument optimalizácie siete záchrannej zdravotnej služby bolo podľa ministerstva potrebné prepracovať, keďže pôvodná verzia dostatočne nereflektovala na požiadavky, ktoré sú potrebné aj v súvislosti s plnením míľnika Plánu obnovy a odolnosti.

Analýza siete záchrannej zdravotnej služby

Rezort pripomenul, že 26. septembra 2023 zasadala na ministerstve zdravotníctva Komisia pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Po prerokovaní materiálu „Optimalizácia siete záchrannej zdravotnej služby“ vypracovaného Žilinskou univerzitou v Žiline bolo k dokumentu vznesených viacero pripomienok. Komisia preto navrhla vypracovať aktualizáciu analýzy na základe zmenených údajov.

Na základe tejto požiadavky následne Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR požiadalo Žilinskú univerzitu v Žiline o vypracovanie aktualizácie analýzy s termínom doručenia  17. november 2023. Zadanie na prepracovanie analýzy obsahovalo dostupnosť pre 90% populácie do 15 minút pri zohľadnení optimalizácie siete nemocníc.

Zároveň Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR predložilo Žilinskej univerzite v Žiline zoznam pevných staníc záchrannej zdravotnej služby (celkovo 66 lokalít), ktoré sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. Ako ministerstvo informuje, na základe tohto podkladu univerzita zafixovala 105 ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ktoré sú obsiahnuté v uvedených 66 lokalitách), ktoré budú nemenné, a 216 sídiel staníc podľa matematického modelu rozložila efektívne v rámci Slovenskej republiky.

Na základe výsledkov analýzy ministerstvo pripravilo Opatrenie MZ SR, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Ministerstvo upozorňuje, keďže ide o model, ktorý je v súčasnosti naviazaný na aktuálnu sieť, táto sieť nemusí byť konečnou sieťou pre vyhlásenie výberových konaní v polovici roku 2025.

Zároveň je tiež potrebné dodať, že optimalizácia siete nemocníc môže zmeniť aj potrebu rozloženia sídiel staníc a typov ambulancií.

Rezort doplnil, že uvedené Opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť sídiel staníc. „Pre aktuálne vydané povolenia ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa rovnako nič nemení až do ukončenia obdobia, do ktorého je vydaná licencia na prevádzkovanie ambulancie záchrannej zdravotnej služby. To znamená, že sa nič nemení ani pre poskytovateľov, ani pre pacientov,“ dodáva ministerstvo zdravotníctva.

Kritika zo strany komory 

Sieť kritizuje Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, podľa ktorej táto sieť nie je dobrá.

„Táto sieť mala vzniknúť na základe analýz, avšak pred vydaním zjavne kompetentná inštitúcia, ktorá sieť dodala ministerstvu, si túto sieť ani len nedala do mapy,“ uvádza komora vo svojom stanovisku.

A dodala tiež, že „bude aktívne nápomocná ministerstvu zdravotníctva na vypracovaní takej siete záchrannej zdravotnej služby, ktorá zvýši dostupnosť záchrannej zdravotnej služby pre pacienta v ohrození života a zdravia a bude tiež reflektovať na optimalizovanú sieť nemocníc“.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári: Stanú sa inovatívne onkologické terapie na Slovensku štandardom?

Vizionári: Stanú sa inovatívne onkologické terapie na Slovensku štandardom?

Ostatná diskusia Vizionárov sa venovala téme onkologickej liečby, jej modernosti, dostupnosti, no i cenovej nákladnosti a spoločenskej výhodnosti.

Vizionári: Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov?

Vizionári: Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov?

Vizionári pokračovali ďalšou diskusiou, v ktorej odborníci diskutovali na tému karcinóm prostaty.

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Ministerka zdravotníctva dnes vymenovala do funkcie hlavnej hygieničky Tatianu Červeňovú, ktorá bude od 15. februára viesť Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. K dnešnému dňu tak na pozícii hlavného hygienika končí Ján Mikas.