OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Okrem testu z biológie a chémie pribudne test všeobecných študijných predpokladov.

Lekárska fakulta UK v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Foto: Facebook Lekárskej fakulty Univerzity Komenského

Najväčšia a najstaršia lekárska fakulta na Slovensku v rámci zvyšovania kvality štúdia a inovovania spôsobov výučby prechádza mnohými zmenami. Tie sa týkajú nových prijímacích skúšok, ktoré uchádzačov na Lekársku fakultu Univerzity Komenského čakajú už od jari 2024, ale i samotnej výučby.

Lekárska fakulta mení prijímacie pohovory

Spôsob učenia sa, ale aj spôsob používania nadobudnutých vedomostí sa dynamicky mení. Dôvodom sú neustále pokroky v medicíne, narastajúce množstvo informácií, ktoré musia lekári vo svojej praxi obsiahnuť.

„Študenti medicíny sa musia veľmi veľa naučiť, ale dôležité nie je len memorovanie,“ podotkla prof. Alexandra Bražinová, prodekanka Lekárskej fakulty UK. Ako ďalej uviedla, „potrebujeme zároveň aj to, aby mladí ľudia vedeli spájať fakty, aby z nich vedeli vytvárať syntézu a aby dokázali samostatne kriticky uvažovať“.

Tomu prispôsobili aj prijímacie pohovory, ktoré od budúceho roka budú v mierne pozmenenej forme. „Novinkou je test všeobecných študijných predpokladov, prostredníctvom ktorého dokážeme zistiť, do akej miery dokáže uchádzač logicky uvažovať,“ doplnila Bražinová.

Fakulta zaviedla aj extra body pre tých študentov, ktorí sa umiestnili na významných miestach v súťažiach či na olympiádach počas strednej školy, tiež za získané certifikáty/diplomy potvrdzujúce znalosť angličtiny C1/C2.

Test z biológie a chémie bude na prijímacích skúškach taký ako doteraz. V tejto časti budú môcť získať študenti až 84 percent z celkového výsledku, a to 42 percent z biológie a 42 percent z chémie.

Výsledok všeobecného testu študijných predpokladov bude tvoriť zvyšných 16 percent. Tento test pozostáva z dvoch častí – z analytickej a z verbálnej. Čo sa týka analytickej časti, ide o logické úlohy, vo verbálnej sa zameriava na čítanie s porozumením.

Ako tiež informuje fakulta, prijímacia skúška bude prebiehať prezenčne aj online, formou testu. Uchádzač si môže vybrať, akou formou chce testy absolvovať. Ak sa rozhodne pre prezenčnú formu, prijímacia skúška bude trvať 3 hodiny. Ak sa rozhodne testy absolvovať online, musí ich odovzdať za 2,5 hodiny.

V nasledujúcich rokoch plánuje Lekárska fakulta UK v prijímacích pohovoroch ďalšie zmeny.

„Zvažujeme aj zavedenie otázok z fyziky, pretože práve tá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou medicíny, a to pri používaní prístrojov a postupov pri diagnostike a terapii,“ priblížila budúcnosť prijímacích pohovorov prof. Bražinová.

Prihlášku na štúdium je možné podať cez elektronický formulár od 1. decembra 2023 do 29. februára 2024. Prijímacia skúška pre študijný program všeobecné lekárstvo sa uskutoční 15. júna 2024, v odbore zubné lekárstvo o deň neskôr.

Inovácie pribúdajú aj vo výučbe

Veľmi dôležitou sa v medicínskom vzdelávaní stáva simulačné medicína. Lekárska fakulta dlhodobo zavádza do výučby niekoľko nových metód, ktoré študenti oceňujú.

„Rovnako ako na celom svete, aj my pridávame do výučby simulácie, ktoré pomáhajú medikom zdokonaľovať sa. Otvárame nové centrá takejto výučby na viacerých našich klinikách. Založili sme Ústav medicínskeho vzdelávania a simulácií, ktorý úzko spája teóriu a klinickú výučbu a študenti si využívanie interaktívnych metód pochvaľujú,“ uviedol dekan fakulty prof. Juraj Payer.

Podľa jeho slov cieľom inovácií výučby je tiež zavedenie mäkkých zručností do výučby, teda komunikácia, etika, klinické uvažovanie a akademické schopnosti a zručnosti.

„Chceme mať kvalitného absolventa, ktorý bude dobrým lekárom v praxi,“ dodal prof. Payer.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári: Stanú sa inovatívne onkologické terapie na Slovensku štandardom?

Vizionári: Stanú sa inovatívne onkologické terapie na Slovensku štandardom?

Ostatná diskusia Vizionárov sa venovala téme onkologickej liečby, jej modernosti, dostupnosti, no i cenovej nákladnosti a spoločenskej výhodnosti.

Vizionári: Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov?

Vizionári: Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov?

Vizionári pokračovali ďalšou diskusiou, v ktorej odborníci diskutovali na tému karcinóm prostaty.

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Ministerka zdravotníctva dnes vymenovala do funkcie hlavnej hygieničky Tatianu Červeňovú, ktorá bude od 15. februára viesť Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. K dnešnému dňu tak na pozícii hlavného hygienika končí Ján Mikas.