OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
OZDRAVME.SK

Partizánska nemocnica preruší prevádzku pôrodnice

Posledný plánovaný pôrod bude pôrodnica schopná prijať do 11. decembra.

Partizánska nemocnica preruší prevádzku pôrodnice

Foto: Unsplash License

  • Aktuality |  30.11.2023 |  Jana Andelová

Nemocnica v Partizánskom od 15. decembra dočasne preruší prevádzku gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a neonatológie. Nemocnica uvádza personálne dôvody.

Posledný plánovaný pôrod bude pôrodnica schopná prijať do 11. decembra. Podľa hovorcu Penta Hospitals SK Tomáša Kráľa bude nemocnica naďalej vykonávať gynekologické zákroky v režime jednodňovej starostlivosti.

„Prebiehajúca reforma nemocničnej siete a jej nesprávne interpretovanie na verejnosti  a v médiách vytvorila atmosféru neistoty a zdravotníckemu tímu pôrodnice neponúkla ďalšiu perspektívu,“ uvádza sa v stanovisku siete.

Kombinácia výpovedí, odchodov do predčasného dôchodku alebo skrátené úväzky majú podľa Kráľa za následok stav, kedy nemocnica už nie je schopná zabezpečiť nepretržitú a bezpečnú prevádzku.

„Nepodarilo sa to, žiaľ, zvrátiť ani napriek enormnej snahe vedenia nemocnice, celej siete a mesta. Faktom je, že dnes platná legislatíva nepočíta od budúceho roka s touto pôrodnicou a tento stav je len logickým dôsledkom,“ podotkol Kráľ.

Vedenie partizánskej nemocnice vyzve všetkých okresných gynekológov a pediatrov o pomoc pri záchrane miestnej pôrodnice. Za ten čas sa rodičky z okresu budú môcť obrátiť na okolité pôrodnice.  Najbližšia je v Topoľčanoch a od Partizánskeho je vzdialená 23 kilometrov.

„Našou absolútnou prioritou je zabezpečiť stabilnú prevádzku ostatných oddelení. Menšie regionálne nemocnice typu Partizánskeho a ich personál potrebujú mať istotu ďalšej perspektívy,“ zdôraznil Radoslav Čuha, generálny riaditeľ siete Penta Hospitals Slovensko.

Podľa jeho slov je najvyšší čas prestať používať prívlastky ako druholigové, či komunitné nemocnice alebo "doliečováky". „Toto si dnes musia uvedomiť vrcholoví politickí predstavitelia, médiá, ako aj všetci aktéri v našom zdravotníctve,“ dodal Čuha.

Partizánska pôrodnica v roku 2022 zrealizovala 327 pôrodov, tento rok to bolo do dnešného dňa 258 pôrodov.

Podľa novely zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti má optimalizácia pokračovať za plného rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých nemocniciach na prechodné obdobie.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Štátne nemocnice dostanú finančné prostriedky na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur

Štátne nemocnice dostanú finančné prostriedky na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur

Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR dostanú financie na investičné projekty s hodnotou nad 1 milión eur.

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Čo všetko vám (ne)kryje Európsky preukaz zdravotného poistenia? Pred dovolenkou je vhodné zvážiť cestovné poistenie

Čas dovoleniek je tu, na cestách je však potrebné myslieť aj na zdravotné poistenie a cestovné poistenie. Letná sezóna začína, dovolenkári by však prípravu cesty za vytúženým oddychom nemali brať na ľahkú váhu.

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa

Výberové konanie na pozíciu riaditeľa

Univerzitnú nemocnicu Martin čaká výberové konanie na nového riaditeľa.