OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Inštitút INEKO zverejnil najtransparentnejšie nemocnice

Transparentnosť je jednou zo 6 základných oblastí, ktoré sú predmetom komplexného porovnávania nemocníc zo strany inštitútu.

Inštitút INEKO zverejnil najtransparentnejšie nemocnice

Foto: Facebook INEKO

Nemocnice boli hodnotené na základe 25 indikátorov transparentnosti a otvorenosti. Ako napríklad informácie pre verejnosť zobrazované na webstránkach nemocníc, ich kvalita, hodnotenie prístupu k zmluvám a faktúram a zverejnených informácií o nich, meranie spokojnosti pacientov nemocničným dotazníkom, elektronické objednávanie, rozsah návštevných hodín, hodnotenie transparentnosti a výkonnosti obstarávania, odozva na mailové otázky pacienta, skúsenosti rodičov ohľadne umožnenia sprievodu detskému pacientovi, kvalita DRG dát poskytovaných MZ SR, ochota zverejňovať dáta z NCZI a pod.

V zozname TOP 5 nemocníc s najvyššou mierou transparentnosti v roku 2023 podľa metodiky INEKO figurujú:

  1. Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica 92,5 %;
  2. Nemocnica A. Wintera - oficiálna stránka, Piešťany 89,8 %;
  3. Fakultná nemocnica Trnava 88,9 %;
  4. Ľubovnianska nemocnica, n.o. 87,2 %;
  5. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina 87,1 %.

Najtransparentnejšou nemocnicou, ktorá je prevádzkovaná súkromným subjektom, sa stala tento rok NsP Trebišov, a.s. (Nemocnice Penta Hospitals Slovensko).

Ako píše inštitút na sociálnej sieti, transparentnosť je jednou zo 6 základných oblastí, ktoré sú už po 9. rok predmetom komplexného porovnávania nemocníc zo strany inštitútu INEKO.


Ďalšími hodnotenými oblasťami sú kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosť lekárov, náročnosť diagnóz, spokojnosť pacientov a hospodárenie.

Celkové výsledky hodnotenia Nemocnica roka 2023, spolu za všetky posudzované oblasti, budú zverejnené v pondelok 4. decembra.

Najtransparentnejšia nemocnica aj v roku 2023

„Je pre nás veľkou cťou, že sa nám aj v roku 2023 podarilo obhájiť prvenstvo, obstáť v hodnotení 25 indikátorov transparentnosti a otvorenosti a získať 92,5 percentuálnych bodov,“ reagovala na umiestnenie v rebríčku Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica.

Nemocnica ďalej uviedla, že „na našom presvedčení, že pre štátnu nemocnicu, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť z verejných zdrojov a nakladá s majetkom štátu a občanov, je záujem aj kontrola verejnosti prirodzená a je našou povinnosťou byť im otvorení a transparentní, sa za tie roky nič nezmenilo a sme odhodlaní, našu nemocnicu posúvať aj v tejto oblasti stále ďalej“.

Na umiestnenie v rebríčku reagovala aj riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková. „Veľmi si vážime toto hodnotenie, pretože si uvedomujeme, že celková situácia v transparentnosti sa na Slovensku z roka na rok zlepšuje,“ dodala.

Tretia najtransparentnejšia nemocnica na Slovensku 

Na zverejnenú informáciu o umiestnení v rebríčku najtransparentnejších nemocníc reagovala i Fakultná nemocnica Trnava, ktorá poďakovala všetkým zamestnancom, ktorí dôslednou prácou prispeli k týmto úspechom nemocnice.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vizionári: Stanú sa inovatívne onkologické terapie na Slovensku štandardom?

Vizionári: Stanú sa inovatívne onkologické terapie na Slovensku štandardom?

Ostatná diskusia Vizionárov sa venovala téme onkologickej liečby, jej modernosti, dostupnosti, no i cenovej nákladnosti a spoločenskej výhodnosti.

Vizionári: Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov?

Vizionári: Stane sa rakovina prostaty novou epidémiou u mužov?

Vizionári pokračovali ďalšou diskusiou, v ktorej odborníci diskutovali na tému karcinóm prostaty.

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Hlavný hygienik Ján Mikas končí, vystrieda ho poslankyňa Hlasu

Ministerka zdravotníctva dnes vymenovala do funkcie hlavnej hygieničky Tatianu Červeňovú, ktorá bude od 15. februára viesť Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. K dnešnému dňu tak na pozícii hlavného hygienika končí Ján Mikas.