OZDRAVME.SK
Preventívka bez výhovoriek od VšZP
Preventívka bez výhovoriek od VšZP

Asociácia nemocníc víta kroky ministerstiev na riešenie nedostatku zdravotníkov

„Považujeme to za dôležité a realistické systémové riešenie pre nedostatok kvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov, s ktorým sa stretávame aj v našich nemocniciach,“ reaguje asociácia.

 Asociácia nemocníc víta kroky ministerstiev na riešenie nedostatku zdravotníkov

  • Aktuality |  27.11.2023 |  Jana Andelová

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) víta kroky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré sa týkajú navýšenia počtu študentov na lekárskych fakultách a zdravotníckych školách. Považuje ich za kľúčové pre riešenie nedostatku zdravotníckych pracovníkov.

Podľa asociácie je dôležité, aby sa takéto kroky neobmedzovali len na oznámenie, ale aby sa skutočne realizovali.

Asociácia nemocníc Slovenska taktiež víta posunutie reálneho zavádzania Optimalizácie siete nemocníc a dátumu zavedenia maximálnych čakacích dôb na operácie o jeden rok. „Veríme, že tento posun umožní technickú, procesnú a organizačnú vykonateľnosť a komplexné plánovanie, ktoré povedie k efektívnemu a udržateľnému implementovaniu tejto reformy,“ píše asociácia vo svojom stanovisku.

ANS považuje tieto reformy za mimoriadne potrebné a kľúčové pre zlepšenie celkového zdravotného systému na Slovensku. „Cieľom týchto reforiem by malo byť neustále zlepšovanie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a efektívna pomoc pacientom. Nespochybňujeme, že tieto kroky sú nevyhnutné, ale zdôrazňujeme, že nedopracované reformy by mohli spôsobiť opak a výrazne zhoršiť situáciu v slovenskom zdravotníctve,“ dodáva asociácia.

Asociácia reaguje na nedávne vyhlásenie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej a ministra školstva Tomáša Druckera o tom, že chcú hľadať riešenia nedostatku zdravotníkov spoločne.

Ako informoval portál teraz.sk, zaoberať sa chcú riešeniami na úrovni vysokých aj stredných škôl. Diskutovať plánujú o pomere slovenských a zahraničných študentov lekárskych fakúlt, motivácii zdravotníkov aj o zmene legislatívy, aby si štát vedel "objednať" odborníkov v oblastiach, v ktorých chýbajú.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Union pomáha v oblasti duševného zdravia osvetou i benefitmi, upozorňuje na prevenciu a včasnú intervenciu

Union pomáha v oblasti duševného zdravia osvetou i benefitmi, upozorňuje na prevenciu a včasnú intervenciu

Pocit vyčerpania, nespavosť, nechuť do života či problémy s trávením. Aj to môžu byť príznaky syndrómu vyhorenia, ktorý v ostatnej dobe postihuje čím ďalej tým viac ľudí.

Personálna zmena na ministerstve zdravotníctva

Personálna zmena na ministerstve zdravotníctva

Vláda odvolala a vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu.

Hodiny strávené v lietadle alebo aute zvyšujú riziko trombózy

Hodiny strávené v lietadle alebo aute zvyšujú riziko trombózy

Trombóza alebo krvná zrazenina v cieve. Ide o diagnózu, ktorá môže byť vážnou hrozbou pre život človeka bez ohľadu na vek a pohlavie. Ako trombóza vzniká, aké sú rizikové faktory, ako jej hrozbu minimalizovať a prečo sa s ňou lekári častejšie stretávajú v letných mesiacoch?