Nozokomiálne nákazy predstavujú závažný problém a značnú záťaž pre zdravotnícke systémy.
Len v európskych krajinách ochorie na infekciu získanú v nemocnici alebo v opatrovateľskom zariadení ročne takmer 3,5 milióna ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v priemere jeden z desiatich pacientov na takúto infekciu zomiera.
Nozokomiálna nákaza je taká nákaza, ktorá vzniká v priamej súvislosti s pobytom pacienta v zdravotníckom zariadení, pričom najviac ohrození sú najmä starší ľudia, pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti, novorodenci a malé deti.
Za minulý rok bolo na Slovensku zo zdravotníckych zariadení nahlásených viac ako 19-tisíc nozokomiálnych nákaz, čo je oproti roku 2021 nárast o 17 percent. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je to však len časť predpokladaného výskytu nákaz.
Prevencia a hygiena v nemocničnom prostredí je mimoriadne dôležitá
Nozokomiálnym nákazám však vieme predchádzať nielen vhodnými opatreniami, ale aj modernými a efektívnymi digitálnymi riešeniami.
„Mali by sme mať na pamäti, že nemocnica je živý organizmus v neustálom pohybe. Pacienti prichádzajú do kontaktu aj s inými mikroorganizmami ako vo vonkajšom prostredí, často sú nebezpečnejšie a odolnejšie voči antibiotikám,“ pripomenul Michal Adamišin, verejný zdravotník a hygienik Národného ústavu detských chorôb.
Podľa jeho slov je preto prevencia a hygiena v nemocničnom prostredí i z hľadiska ochrany zdravia pacienta mimoriadne dôležitá.
Prevencia šírenia nozokomiálnych nákaz prináša množstvo výhod, zabezpečuje totiž kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacienta, bezpečnosť zdravotníckych pracovníkov a v neposlednom rade znižuje náklady na liečbu a hospitalizáciu.
„Problémom nozokomiálnych nákaz je to, že ich často spôsobujú baktérie, ktoré sú stále odolnejšie voči antibiotikám, a to výrazne ovplyvňuje kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacientov,“ upozornila nemocničná epidemiologička Katarína Naďová. Ako ďalej zdôraznila, „infekcie získané v nemocniciach ešte viac komplikujú zdravotný stav pacienta, s ktorým už v nemocnici bol a predlžujú dobu jeho hospitalizácie“.
Medzi najčastejšie nozokomiálne nákazy patria infekcie močových ciest, zápaly pľúc, infekcie krvi či operačných rán. 60 až 80 % nákaz spojených s poskytovaním zdravotnej starostlivosti sa prenáša rukami.
„Hygiena rúk je jednou z najjednoduchších foriem prevencie šírenia infekcií a každý rok môže zachrániť milióny životov, ak sa vykonáva správne,“ podotkla Naďová.
Digitálne riešenia
Predchádzať šíreniu infekcií v nemocničnom prostredí však dnes vieme aj efektívnymi digitálnymi riešeniami, ako sú aplikácie na zlepšenie úrovne hygieny a predikatívny softvér na včasnú diagnostiku šírenia infekcií. Zobrazujú aktuálny a presnejší obraz o výskyte infekcií, ktoré vznikajú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
„Pomáhajú nám rýchlejšie zasiahnuť pri epidemickom výskyte ochorení, a teda pri výskyte vyššieho počtu toho istého ochorenia,“ potvrdzuje Adamišin s tým, že práve vďaka digitálnemu riešeniu často vie o probléme skôr ako zdravotnícki pracovníci, a tak dokáže aj rýchlejšie reagovať, výsledkom čoho je okamžitá pomoc pacientovi. Digitálne riešenie podľa neho poskytuje pomoc aj v prípade zabezpečovania správnych hygienických požiadaviek, vrátane spotreby dezinfekcie či už prostredia alebo rúk. „V rámci hygieny rúk si viem napríklad overiť, ktoré zdravotnícke povolanie je zodpovednejšie viac, a ktoré menej,“ povedal.
Digitálne riešenia vznikli predovšetkým s cieľom zefektívniť prevenciu infekcií v zdravotníckych zariadeniach, pričom zároveň uľahčujú prácu zdravotníckemu personálu.
„Tieto programy dokážu monitorovať výskyt a vývoj infekcií v reálnom čase v rôznych oddeleniach nemocnice, môžu tiež obsahovať online nástroje na sledovanie hygieny rúk, správu a analýzu dát, ako aj zdieľanie informácií medzi jednotlivými nemocnicami. Sú dôkazom toho, ako môžeme pokrokovými technológiami denne zlepšovať aj slovenské zdravotníctvo,“ uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) Katarína Danková.
© ozdravme s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.