OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK
OZDRAVME.SK

Infekciám v nemocničnom prostredí vieme predchádzať digitálnymi riešeniami

Nozokomiálne nákazy predstavujú závažný problém a značnú záťaž pre zdravotnícke systémy.

Infekciám v nemocničnom prostredí vieme predchádzať digitálnymi riešeniami

Foto: Unsplash License

Len v európskych krajinách ochorie na infekciu získanú v nemocnici alebo v opatrovateľskom zariadení ročne takmer 3,5 milióna ľudí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v priemere jeden z desiatich pacientov na takúto infekciu zomiera. 

Nozokomiálna nákaza je taká nákaza, ktorá vzniká v priamej súvislosti s pobytom pacienta v zdravotníckom zariadení, pričom najviac ohrození sú najmä starší ľudia, pacienti na jednotkách intenzívnej starostlivosti, novorodenci a malé deti.

Za minulý rok bolo na Slovensku zo zdravotníckych zariadení nahlásených viac ako 19-tisíc nozokomiálnych nákaz, čo je oproti roku 2021 nárast o 17 percent. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je to však len časť predpokladaného výskytu nákaz.

Prevencia a hygiena v nemocničnom prostredí je mimoriadne dôležitá

Nozokomiálnym nákazám však vieme predchádzať nielen vhodnými opatreniami, ale aj modernými a efektívnymi digitálnymi riešeniami.

„Mali by sme mať na pamäti, že nemocnica je živý organizmus v neustálom pohybe. Pacienti prichádzajú do kontaktu aj s inými mikroorganizmami ako vo vonkajšom prostredí, často sú nebezpečnejšie a odolnejšie voči antibiotikám,“ pripomenul Michal Adamišin, verejný zdravotník a hygienik Národného ústavu detských chorôb.

Podľa jeho slov je preto prevencia a hygiena v nemocničnom prostredí i z hľadiska ochrany zdravia pacienta mimoriadne dôležitá.

Prevencia šírenia nozokomiálnych nákaz prináša množstvo výhod, zabezpečuje totiž kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacienta, bezpečnosť zdravotníckych pracovníkov a v neposlednom rade znižuje náklady na liečbu a hospitalizáciu.

„Problémom nozokomiálnych nákaz je to, že ich často spôsobujú baktérie, ktoré sú stále odolnejšie voči antibiotikám, a to výrazne ovplyvňuje kvalitu zdravotnej starostlivosti o pacientov,“ upozornila nemocničná epidemiologička Katarína Naďová. Ako ďalej zdôraznila, „infekcie získané v nemocniciach ešte viac komplikujú zdravotný stav pacienta, s ktorým už v nemocnici bol a predlžujú dobu jeho hospitalizácie“.

Medzi najčastejšie nozokomiálne nákazy patria infekcie močových ciest, zápaly pľúc, infekcie krvi či operačných rán. 60 až 80 % nákaz spojených s poskytovaním zdravotnej starostlivosti sa prenáša rukami.

„Hygiena rúk je jednou z najjednoduchších foriem prevencie šírenia infekcií a každý rok môže zachrániť milióny životov, ak sa vykonáva správne,“ podotkla Naďová.

Digitálne riešenia

Predchádzať šíreniu infekcií v nemocničnom prostredí však dnes vieme aj efektívnymi digitálnymi riešeniami, ako sú aplikácie na zlepšenie úrovne hygieny a predikatívny softvér na včasnú diagnostiku šírenia infekcií. Zobrazujú aktuálny a presnejší obraz o výskyte infekcií, ktoré vznikajú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

„Pomáhajú nám rýchlejšie zasiahnuť pri epidemickom výskyte ochorení, a teda pri výskyte vyššieho počtu toho istého ochorenia,“ potvrdzuje Adamišin s tým, že práve vďaka digitálnemu riešeniu často vie o probléme skôr ako zdravotnícki pracovníci, a tak dokáže aj rýchlejšie reagovať, výsledkom čoho je okamžitá pomoc pacientovi. Digitálne riešenie podľa neho poskytuje pomoc aj v prípade zabezpečovania správnych hygienických požiadaviek, vrátane spotreby dezinfekcie či už prostredia alebo rúk. „V rámci hygieny rúk si viem napríklad overiť, ktoré zdravotnícke povolanie je zodpovednejšie viac, a ktoré menej,“ povedal.

Digitálne riešenia vznikli predovšetkým s cieľom zefektívniť prevenciu infekcií v zdravotníckych zariadeniach, pričom zároveň uľahčujú prácu zdravotníckemu personálu.

„Tieto programy dokážu monitorovať výskyt a vývoj infekcií v reálnom čase v rôznych oddeleniach nemocnice, môžu tiež obsahovať online nástroje na sledovanie hygieny rúk, správu a analýzu dát, ako aj zdieľanie informácií medzi jednotlivými nemocnicami. Sú dôkazom toho, ako môžeme pokrokovými technológiami denne zlepšovať aj slovenské zdravotníctvo,“ uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) Katarína Danková.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Ministerské opatrenie nemá vplyv na aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej služby

Na základe výsledkov analýzy rezort zdravotníctva pripravil opatrenie, ktoré určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby.

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Lekárska fakulta v Bratislave zavádza novinky vo výučbe aj v prijímacích skúškach

Okrem testu z biológie a chémie pribudne test všeobecných študijných predpokladov.

Červená stužka pripomína dôležitosť boja proti šíreniu HIV a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú

Červená stužka pripomína dôležitosť boja proti šíreniu HIV a jej pripnutím vyjadrujeme podporu tým, ktorí s ochorením žijú

Svetový deň boja proti AIDS, ktorý si každoročne pripomíname prvého decembra, sa usiluje vyjadriť podporu ľuďom s HIV/AIDS.